reklama

Zdesperowany właściciel firmy odblokował urząd wojewódzki. Grozi, że znów wróci swoimi autokarami by walczyć o Ukraińców

Andrzej Zwoliński
Dolnośląski Urząd Wojewódzki, Wrocław, blokada, autokary.
Dolnośląski Urząd Wojewódzki, Wrocław, blokada, autokary. Margo Trans
Policja i straż miejska ścigają przewoźnika za jego trzydniową akcję. On zapowiada, że nie przyjmie mandatów, a jeśli w jego sprawie nic się ruszy, to wróci pod urząd.

- Nie chciałem blokować urzędu, a tym bardziej utrudniać życia ludziom, którzy chcieli tam zaparkować. Tym bardziej nie chodziło o reklamę dla mojej firmy. Chciałem tylko zwrócić uwagę na moją bezsilność, no i coś się ruszyło – tłumaczy Marek Sowa właściciel firmy Margo Trans. - Urzędnicy wreszcie raczyli zauważyć mnie i moje problemy, które powinny być już dawno załatwione - dodaje. W poniedziałek zaparkował dwa piętrowe autokary pod Dolnośląskim Urzędem Wojewódzkim. Zastawiając 15-cie miejsc parkingowych, postanowił zaprotestować przeciwko - jak to określił - ignorowaniu go przez urzędników.

Marek Sowa od lat prowadzi firmę przewozową, obsługując połączenia krajowe i zagraniczne. Zatrudnia głównie polskich kierowców, ale od ponad roku także dwóch z Ukrainy. Tym ostatnim zbliżały się terminy wygaśnięcia dokumentów legalizujących ich pobyt i pracę w Polsce. Wnioski o wydanie kart pobytu złożyli przed blisko rokiem i aż do teraz bezskutecznie czekali na jakąkolwiek odpowiedź ze strony urzędników w tej sprawie. -Nie było żadnego odzewu na nasze wnioski, choćby wezwania do uzupełnienia dokumentów, wezwania do wbicia pieczęci do paszportu nic, kompletnie nic - opowiada Marek Sowa. Po trzech dniach - w nocy ze środy na czwartek - wycofał swoje autokary spod urzędu.

Urzędnicy w końcu zareagowali

- Po mojej akcji z autokarami, a szczególnie po tym, jak o sprawie zrobiło się głośno w mediach, dostałem informację zwrotną z urzędu w sprawie jednego z moich kierowców. Do tej pory nie było żadnej reakcji na nasze kolejne pisma, telefony i wizyty, a także tłumaczenia, że nie mam ludzi do pracy, a przez ich działanie będę musiał się pozbyć pracowników - mówi przewoźnik.

My też zwróciliśmy się do DUW o wyjaśnienia w sprawie Margo Trans i usłyszeliśmy, że zatrudniani przez Margo Trans Ukraińcy ustanowili pełnomocników, którzy zostali poinformowani o konieczności uzupełnienia wniosków. - Bez dokumentów dotyczących m.in. potwierdzenia miejsca zamieszkania nie jest możliwe wydanie decyzji. Po uzupełnieniu dokumentacji decyzje zostaną wydane bez zbędnej zwłoki -zapewniła nas Sylwia Jurgiel, rzecznik prasowy Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego.

- Pani rzecznik mija się z prawdą. Pełnomocnicy byli ustanowieni już latem, a dokumenty potwierdzające miejsca zamieszkania też były złożone przez nas prawidłowo, sam z nimi jeździłem do urzędu – odpowiada Marek Sowa. Problem polegał na tym, że od miesięcy nie mogliśmy się doprosić jakiejkolwiek reakcji na składane przez nas papiery - dodaje. Jak przekonuje, gdybym mógł znaleźć kierowców Polaków, to nie zatrudniałby Ukraińców. - Przez braki na rynku pracy jestem po prostu do tego zmuszony - tłumaczy nam Marek Sowa.

Wezwania na policję i straż miejską. Posypią się mandaty?

Strażników miejskich, którzy - najwyraźniej wezwani przez urzędników - pojawili się przy zaparkowanych autokarach, przedsiębiorca odesłał do Jarosława Sadowskiego dyrektora Wydziału Spraw Obywatelskich i Cudzoziemców DUW, zajmującym się sprawami legalizacji pobytu i pracy obcokrajowców.

- Dostałem jednak wezwania do stawienia się w siedzibie straży miejskiej, a także na komisariacie policji - przyznaje. - Nie wiem, co usłyszę, ale nawet jak będą mi chcieli wręczyć mandaty, to wcale nie muszę ich przyjmować. Będę to jeszcze konsultować z moim prawnikiem - odpowiada, zapytany, czy podano mu powód wezwania. Jak przekonuje, uprzedzał urzędników o swoim zamiarze zaparkowania autokarów i żadnego sprzeciwu w tej sprawie nie usłyszał.

Jak poinformował nas Waldemar Forysiak, rzecznik wrocławskiej Straży Miejskiej, wysłani pod urząd funkcjonariusze zastali w środę dwa autokary parkujące na jezdni i na miejscach parkingowych. - Stały one częściowo na drodze publicznej należącej do Gminy Wrocław i na miejscach parkingowych wyznaczonych dla pojazdów osobowych. Takie parkowanie jest niezgodne z obowiązującymi przepisami Prawa o Ruchu Drogowym. Strażnicy wystawili dwa wezwania do stawienia się do siedziby straży miejskiej w związku z ujawnionym wykroczeniem, czyli wykorzystaniem drogi lub poszczególnych jej części w sposób niezgodny z jej przeznaczeniem - wyjaśnił nam rzecznik, powołując się na art. 97 KW w związku z art.45 ust.1 pkt.4. Takie wykroczenie zagrożone jest grzywną do 500 złotych, a sprawcę można też pouczyć lub skierować sprawę do sądu - poinformował nas Waldemar Forysiak.
Waldemar Sowa nie powiedział jeszcze ostatniego słowa. - Urzędnicy zareagowali tylko w sprawie jednego z moich kierowców, a w sprawie drugiego jak dotąd nie ma żadnego odzewu. Uprawnienia obu wygasają z końcem listopada, jeżeli nawet formalności się przedłużą do grudnia, to jestem gotów dać im urlop i wysłać do domów - tłumaczy. Jeżeli jednak sprawa znów utknie w miejscu, to nie wyklucza powrotu autokarami pod siedzibę urzędu wojewódzkiego.

Tragiczny pożar na Dworcu Świebodzkim. Jedna osoba nie żyje,...

Żłobki tylko dla szczepionych

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 214

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

A
Aleksandra AUDIT

Zapraszam wszystkich Pracodawców, którzy chcą legalnie zatrudnić cudzoziemca od 2020r. w Polsce do kontaktu – pomagamy w przygotowaniu dokumentów potrzebnych do legalnego pobytu oraz legalnego zatrudnienia cudzoziemców. Pozdrawiam, tel. 534-000-350.

G
Gość
16 listopada, 12:45, Gość:

Chciwi na pieniądze przedsiębiorcy sprowadzili by tu nam najchętniej 10 mln ukraińców nie pytając nikogo o zdanie a społeczeństwo nie chce robienia ukrainy z naszego kraju, to co zrobili z Wrocławia już zakrawa na obłęd. Wstrzymać całkowicie wydawanie pozwoleń na prace i zamknąć granice, 3 mln imigrantów to jeszcze im mało?

16 listopada, 13:02, Gość:

Zgadzam się tylko słychać wszędzie Ukraińców

Pie/rdolisz pisowski rasistowski tłuku

G
Gość
16 listopada, 12:45, Gość:

Chciwi na pieniądze przedsiębiorcy sprowadzili by tu nam najchętniej 10 mln ukraińców nie pytając nikogo o zdanie a społeczeństwo nie chce robienia ukrainy z naszego kraju, to co zrobili z Wrocławia już zakrawa na obłęd. Wstrzymać całkowicie wydawanie pozwoleń na prace i zamknąć granice, 3 mln imigrantów to jeszcze im mało?

16 listopada, 14:02, Gość:

Zgadzam się tylko słychać wszędzie Ukraińców

Chciwi na pieniądze to są żyjący z socjalu obywatele. Którzy do pracy nie pójdą, bo bardziej opłaca się [wulgaryzm] w stołek przed telewizorem za "państwowe pieniądze". A państwo te pieniądze ściąga w podatkach z przedsiębiorców, więc nie dziw się, że dojechany podatkami przedsiębiorca nie ma kasy, żeby zapłacić więcej pracownikowi. Jak podniesie cenę biletu to też będziesz płakać, że chciwy, zamiast pomyśleć o tym, że chce zapłacić więcej pracownikom albo rozwinąć firmę.

Odstaw piwo i rusz dupsko sprzed telewizora, bo łatwo się krytykuje przedsiębiorców samemu żyjąc z zasiłku.

G
Gość

https://wroclaw.wyborcza.pl/wroclaw/1,35771,19738258,wielka-wymiana-dyrektorow-w-urzedzie-wojewodzkim.html

H
Hurhil

Jeżeli urzędasy nie będą miały odpowiedzialności za swoje poczynania, a w urzędach będzie panował nepotyzm takie sytuacje będą się powtarzać.

G
Gość
16 listopada, 17:43, Gość:

Wołyń pamiętamy .. Zabijane widłami polskie dzieci przez watahy ukraińskich banderowców ...

16 listopada, 18:43, Gość:

A maj 1945 roku pamiętasz?

A akcja Wisła to została przeprowadzona przez anioły. KBW stosował bardzo podobne metody wobec ludności na wschodzie. Żyją do dziś i nikt im nie postawił żadnego zarzutu za przekraczanie prawa. A byłoby za co!

b
boob

tylko o Ukraincach, niech ktos wreszcie cos zrobi z pozwoleniami na budowe w tej instytucji, czekam na rozpatrzenie odwolania od prawie 7 miesiecy, i co ? i nic !!! nikogo to nie rusza a ja nie moge spokojnie zaczac budowy

G
Gość
16 listopada, 16:56, Gość:

Tak się bawią za nasze. Portal dla Ukraińców w Polsce prostir.pl otrzymał od rządu PiS dotację w wysokości 40 tys. zł. To nie pierwsze zasilenie tego medium przez obecną ekipę „dobrej zmiany”. Skandalicznym dodatkowo jest fakt, że prowadzi go Ihor Isajew, ukraiński dziennikarz, który nazywa Marsz Żołnierzy Wyklętych „marszem faszystów”, Polaków porównuje do zwierząt w wieczór wigilijny i nawołuje do usunięcia słowa „honor” z polskich paszportów, ponieważ „razi to ukraińską wrażliwość”.

16 listopada, 17:17, Gość:

Będący pod wpływem narkotyków i alkoholu Polak włamał się do domu, w którym wcześniej mieszkał w Manchesterze, napadł na właścicielkę posiadłości podczas gdy w pokoju obok spało 3-letnie dziecko i sterroryzował inne lokatorki, które zabarykadowały się w swoich pokojach.

https://www.polishexpress.co.uk/manchester-polak-wlamal-sie-do-domu-i-zaatakowal-kobiete-grozac-jej-nozem-podczas-gdy-w-pokoju-obok-spalo-jej-3-letnie-dziecko

16 listopada, 17:43, Gość:

Banderowcu won do swoich kundli ..

Nie mam nic wspólnego z tymi deb...mi, jak i większość normalnych Ukraińców. Włącz swój mózg i przestań powtarzać jeb..ną ruską propagandę.

G
Gość
16 listopada, 17:43, Gość:

Wołyń pamiętamy .. Zabijane widłami polskie dzieci przez watahy ukraińskich banderowców ...

A maj 1945 roku pamiętasz?

G
Gość
16 listopada, 16:56, Gość:

Tak się bawią za nasze. Portal dla Ukraińców w Polsce prostir.pl otrzymał od rządu PiS dotację w wysokości 40 tys. zł. To nie pierwsze zasilenie tego medium przez obecną ekipę „dobrej zmiany”. Skandalicznym dodatkowo jest fakt, że prowadzi go Ihor Isajew, ukraiński dziennikarz, który nazywa Marsz Żołnierzy Wyklętych „marszem faszystów”, Polaków porównuje do zwierząt w wieczór wigilijny i nawołuje do usunięcia słowa „honor” z polskich paszportów, ponieważ „razi to ukraińską wrażliwość”.

16 listopada, 17:17, Gość:

Będący pod wpływem narkotyków i alkoholu Polak włamał się do domu, w którym wcześniej mieszkał w Manchesterze, napadł na właścicielkę posiadłości podczas gdy w pokoju obok spało 3-letnie dziecko i sterroryzował inne lokatorki, które zabarykadowały się w swoich pokojach.

https://www.polishexpress.co.uk/manchester-polak-wlamal-sie-do-domu-i-zaatakowal-kobiete-grozac-jej-nozem-podczas-gdy-w-pokoju-obok-spalo-jej-3-letnie-dziecko

Spadaj banderowcu..

G
Gość
16 listopada, 16:56, Gość:

Tak się bawią za nasze. Portal dla Ukraińców w Polsce prostir.pl otrzymał od rządu PiS dotację w wysokości 40 tys. zł. To nie pierwsze zasilenie tego medium przez obecną ekipę „dobrej zmiany”. Skandalicznym dodatkowo jest fakt, że prowadzi go Ihor Isajew, ukraiński dziennikarz, który nazywa Marsz Żołnierzy Wyklętych „marszem faszystów”, Polaków porównuje do zwierząt w wieczór wigilijny i nawołuje do usunięcia słowa „honor” z polskich paszportów, ponieważ „razi to ukraińską wrażliwość”.

Będący pod wpływem narkotyków i alkoholu Polak włamał się do domu, w którym wcześniej mieszkał w Manchesterze, napadł na właścicielkę posiadłości podczas gdy w pokoju obok spało 3-letnie dziecko i sterroryzował inne lokatorki, które zabarykadowały się w swoich pokojach.

https://www.polishexpress.co.uk/manchester-polak-wlamal-sie-do-domu-i-zaatakowal-kobiete-grozac-jej-nozem-podczas-gdy-w-pokoju-obok-spalo-jej-3-letnie-dziecko

B
Biały Pan
15 listopada, 17:48, Anna Mucha:

Mój mąż 2 lata na kartę czekał aż w końcu wzięłam adwokata i Odrazu dostał wezwanie następna kartę wydadzą w terminie albo sprawa będzie w sądzie bo ja tego tak nie zostawię

16 listopada, 02:08, Gość:

a dlaczego niby twoj maz ma dostawac pobyt w polsce? moze reszcie polakow w tym urzednikom nie pasuje jego obecnosc tutaj? kup bilet w jedna strone i wyjazd razem z mezem jesli nie pasuja ci urzedy i ten kraj

16 listopada, 3:30, cała prawda całą dobę:

Polska jest dla Polaków, a Ukraina jest dla Ukraińców. Urząd Wojewódzki powinien odmawiać i kierować Ukraińców do Ukrainy gdzie jest ich miejsce. Skoro Ukraińcy są tacy zaradni to niech sobie budują Ukrainę na Ukrainie, bo tu jest Polska nie Ukraina.

Upartemu przewoźnikowi odebrać koncesję i odebrać obywatelstwo polskie i wysłać na Ukrainę - niech tam sobie buduje Ukrainę

16 listopada, 10:38, Gość:

Sam to wymyśliłeś,czy międlar ci powiedział?

16 listopada, 14:09, Gość:

Cała prawda Ukraińcy są coraz bardziej bezczelni zachowują się tak jakby im się wszystko należało przytm zapominają że są u nas tylko gośćmi

Biedaku tylko nie popusc w majtki ciebie to wysłać na Księżyc,tam nie ma Ukraińców!

G
Gość

Tak się bawią za nasze. Portal dla Ukraińców w Polsce prostir.pl otrzymał od rządu PiS dotację w wysokości 40 tys. zł. To nie pierwsze zasilenie tego medium przez obecną ekipę „dobrej zmiany”. Skandalicznym dodatkowo jest fakt, że prowadzi go Ihor Isajew, ukraiński dziennikarz, który nazywa Marsz Żołnierzy Wyklętych „marszem faszystów”, Polaków porównuje do zwierząt w wieczór wigilijny i nawołuje do usunięcia słowa „honor” z polskich paszportów, ponieważ „razi to ukraińską wrażliwość”.

G
Gość

Tak się bawią za nasze. Portal dla Ukraińców w Polsce prostir.pl otrzymał od rządu PiS dotację w wysokości 40 tys. zł. To nie pierwsze zasilenie tego medium przez obecną ekipę „dobrej zmiany”. Skandalicznym dodatkowo jest fakt, że prowadzi go Ihor Isajew, ukraiński dziennikarz, który nazywa Marsz Żołnierzy Wyklętych „marszem faszystów”, Polaków porównuje do zwierząt w wieczór wigilijny i nawołuje do usunięcia słowa „honor” z polskich paszportów, ponieważ „razi to ukraińską wrażliwość”.

G
Gość
16 listopada, 10:42, Hmm:

Gdyby normalnie placil to by nie mial problemu ze znalezieniem pracownikow...

16 listopada, 14:59, Gość:

Zgadzam się ...

Skoro płaci tyle, że ktoś chce pracować to w czym problem? Może paszport jest nie do zaakceptowania? Skoro tak, to niech Polacy z Anglii i stanów wracają. Zwykła hipokryzja.

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3