Zbrodnia, niewinnie skazany i polityka. Czyli partyjna bijatyka zamiast szukania winnych

Marcin RybakZaktualizowano 
Tomasz Komenda wyszedł na wolność po 18 latach pobytu za kratami
Tomasz Komenda wyszedł na wolność po 18 latach pobytu za kratami Pawel Relikowski / Polska Press
Wybuchła polityczna burza po ujawnieniu historii Tomasza Komendy. Wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki mówi o III RP w pigułce, a mecenas Roman Giertych odpowiada, że „główna faza śledztwa” w tej sprawie przypadała na czasy, w których szefem resortu sprawiedliwości był Lech Kaczyński.

Mowa o historii wrocławianina, który 18 lat siedział w więzieniu skazany za gwałt i morderstwo 15-latki. Teraz prokuratura jest pewna, że tego nie zrobił i chce jego uniewinnienia. W czwartek Tomasz Komenda został przedterminowo zwolniony z więzienia.

O sprawie mówi cała Polska, a politycy zaczęli się przerzucać oskarżeniami, kto zawinił: III RP „stworzona przy okrągłym stole”, czy ręcznie sterujący resortem sprawiedliwości Lech Kaczyński.

„Lech Kaczyński - napisał Roman Giertych na Twitterze - „prezentował się jako szeryf zwalczający bezwzględnie przestępczość”. Wspomniał też, że to za jego czasów „prokuratura wielokrotnie składała wniosek o zastosowanie wobec niewinnego aresztu”.

W odpowiedzi na te zarzuty usłyszeliśmy, że gdy Tomasz Komenda trafił do aresztu, to ministrem sprawiedliwości była Hanna Suchocka. I że dowody w tej sprawie zbierano, zanim Lech Kaczyński został ministrem.

W dyskusjach przypomniano również, że nieprawidłowości w miłoszyckim śledztwie spowodowały postępowania dyscyplinarne wobec prokuratorów, a w końcu - w 2001 roku - doprowadziły do dymisji ówczesnego prokuratora okręgowego we Wrocławiu. I to dziś ma być dowodem na ręczne sterowanie prokuraturą i śledztwami przez Lecha Kaczyńskiego. A wręcz na wywieranie przez niego presji, żeby Tomasza Komendę oskarżyć.

Ze strony PiS pojawiają się pytania o rolę sędziów w wyroku. Wykorzystano przy tym fragment wypowiedzi sędziego Jerzego Nowińskiego z wrocławskiego Sądu Okręgowego. Decydując w czwartek o uwolnieniu Tomasza Komendy, powiedział, że wyroki skazujące niewinnego człowieka za zbrodnię, której nie popełnił, to efekt „fali błędów i pomyłek”. - Sąd być może działał pod pewną presją - dodał Nowiński.

- To oznacza, że sędzia nie kieruje się dowodami, nie kieruje się faktami, tylko kieruje się presją. (...) Oni (sędziowie) jakby przyznali, że tak funkcjonuje III Rzeczpospolita. To kulawe państwo stworzone przy okrągłym stole - mówił wiceminister Patryk Jaki w Polskim Radio. A na Twitterze napisał o „nieudacznikach z PO”.

Sensacyjnie zabrzmiały sobotnie informacje ministra Zbigniewa Ziobry. Jak mówił, już w 2010 roku wrocławski prokurator Bartosz Biernat sugerował, że Komenda jest niewinny. Ale jego przełożeni „zamietli sprawę pod dywan” i nie byli zainteresowani tą sprawą. Dziś prokurator Biernat jest w zespole prowadzącym śledztwo w sprawie katastrofy smoleńskiej.

O KULISACH SPRAWY I BŁĘDACH ŚLEDCZYCH - CZYTAJ NA NASTĘPNEJ STRONIE

Naszym zdaniem to nie polityka i politycy zawinili. Lech Kaczyński dyscyplinował prokuratorów, bo docierały do niego skargi na opieszałe i nieudolne śledztwo. A także na sposób traktowania pokrzywdzonych - rodziców zamordowanej dziewczynki - we wrocławskiej prokuraturze. Sąd zaś wydał wyrok, bo był przekonany, że ma bezsporne dowody winy, iż Tomasz Komenda w nocy z 31 grudnia 1996 na 1 stycznia 1997 rzeczywiście był w podwrocławskich Miłoszycach, gdzie dopuścił się gwałtu i morderstwa 15-latki.

Były trzy ekspertyzy, czterech różnych specjalistów: od badań śladów zapachowych, od genetyki, medycyny sądowej i od mechanoskopii. Ten ostatni ekspert dopasowywał ślady na ciele ofiary do zębów oskarżonego. Dziś prokuratura nie ma wątpliwości, że doszło co najmniej do pomyłki. Jeśli nie fabrykowania dowodów winy. O tym, że Tomasz winny nie jest, świadczyć mają nowe ekspertyzy. Wykonane nowszymi metodami. I dokładniej niż przed laty.

„Wiele wskazuje na to, że tam były kardynalne błędy” - mówił komendant główny policji Jarosław Szymczyk w Radiu Zet. Mówił o śledztwie w sprawie miłoszyckiej zbrodni. To przełom. Pierwszy raz od 21 lat wysoki rangą oficer policji oficjalnie przyznaje coś, co było wiadomo od zawsze - w tej sprawie były kardynalne błędy.

Na wiele z nich wskazywała w swoich pismach i wnioskach ówczesna pełnomocnik rodziców zamordowanej dziewczynki mecenas Ewa Szymecka. Zaczynając od tego, że zabudowania, przy których znaleziono ciało ofiary, przeszukano dopiero po tygodniu.

Mecenas Szymecka do dziś pamięta scenę w gabinecie jednego z prokuratorów prowadzących tę sprawę. - Wyciągnął z szafy kopertę i rzucił ją na stół, oznajmiając: „Proszę sobie to zabrać, to sukienka denatki”. Po czym zdumiona pani adwokat próbowała tłumaczyć prokuratorowi, że na tej sukience mogą być jakieś ślady pozostawione przez mordercę.

„Ta sprawa kwalifikuje się na proces poszlakowy, ale to może się nie udać, można przegrać w sądzie, a ja jeszcze żadnej sprawy nie przegrałem”. To słowa jednego z prokuratorów, jakie zapamiętał ojciec zamordowanej Małgosi. Inny śledczy powiedział ojcu, że musiałby go zamknąć, gdyby nie fakt, że jest pokrzywdzonym. To zapewne komentarz do emocji ujawnianej przez ojca ofiary zbrodni.

Rodzice pisali do przełożonych prokuratorów, nawet do kancelarii Prezydenta RP. „Nie mam już siły, abym ja, zwykły, szary człowiek, doczekał się wyjaśnienia zbrodni, jaka spotkała moją córkę Małgosię” - napisał ojciec w jednej ze skarg.

Dziś wiemy więcej. Choćby to, co szokuje najbardziej - nie zwrócono uwagi na zeznanie jednego ze świadków, który opisał skarpetki Małgosi cztery dni po zbrodni. A te mógł widzieć jedynie morderca. Dziś prokuratura ma dowody, że właśnie ta osoba - Ireneusz M. - to sprawca.

Co prawda był on w 1997 roku w kręgu podejrzanych, ale dziś wydaje się, że zbyt łatwo został z niego wykluczony. Chociaż zadecydowały o tym badania genetyczne i badania śladów jego zębów. Eksperci orzekli, że czapka znaleziona na miejscu zdarzenia nie należy do Ireneusza M., a ślady zębów na ciele ofiary nie należą do niego. Z przeprowadzonych dziś ekspertyz wynika, że jest przeciwnie. Badania genetyczne przeprowadzono niezbyt dokładną metodą. Nie wiemy, dlaczego nie zastosowano innej - dostępnej wówczas, znacznie dokładniej identyfikującej kod genetyczny.

Ale to nie wszystko. Już na pierwszym przesłuchaniu Ireneusza M. - 4 stycznia 1997 roku - pojawił się wątek czapki. I policjant nie zwrócił uwagi na to, co wówczas powiedział świadek. „Miałem na głowie wełnianą czapkę koloru czarnego. Tę czapkę mam do tej pory”.

To sensacyjne wyznanie policjant zignorował. Dlaczego to kluczowe? Bo na miejscu zbrodni znaleziono czarną wełnianą czapkę. A z akt sprawy nie wynika, by policjant sprawdził, czy rzeczywiście Ireneusz M. powiedział prawdę, czy ma tę czapkę i czy to jest ta sama czapka, którą miał przed zbrodnią.

Ci, którzy dziś znają sprawę, mówią, że takich błędów było więcej. Wszystkie trzeba wyjaśnić. Ustalić, skąd wzięły się „dowody” winy Tomasza Komendy. A potem szukać odpowiedzialności politycznej.

polecane: Flesz - e-papieros zagraża zdrowiu

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 46

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

d
debilu

Kogo chcesz w ciula robić - zrobili w ciula tego nieszczęsnika jeszcze mało - winni są policjanci prokuratorzy sędziowie a nie Ziobro - łachudro mało ci nieszczęścia - znowu mataczysz psie>Ziobry nikt się nie boi - wydają wyroki korzystne dla siebie nadal - patrz SĄD NAJWYŻSZY ułaskawia sędziów na bakier z prawem - nie zauważam trwogi przed Ziobro ale arogancję i butę wymiaru sprawiedliwości - więc sperdalaj szujo ze swoimi wywodami

d
dać małpie brzytwę

Ciekawe ilu jeszcze siedzi w więzieniu bo podlegli zera chcieli się wykazać albo bali się zwolnienia.
Ostatnio mamy przykład kierowcy seicento z którego chce się zrobić przestępce i to w sytuacji gdy wszyscy którzy są kierowcami wiedzą, że nie da się wjechać między samochody prawidłowo jadącej uprzywilejowanej kolumny samochodów.

z
ziobrofon

nie jest problem kiedy mógł wyjść tylko dzięki komu siedział. I tutaj żadne zaklęcia nie oddalą roli "szeryfów" którzy wymuszali na wymiarze sprawiedliwości szybkie działania które skończyły się wsadzaniem do więzienia niewinnych ludzi.

L
Lol

Mają ubaw po pachy!

t
tak jest

Kogo bronisz? Kogo osłaniasz? W 2003 roku nikt nie słuchał Ziobry. Mało kto wiedział o jego istnieniu. Mam nadzieję , że ci których teraz osłaniasz będą pociągnięci do odpowiedzialności.

j
jak mośki niewinnych ludzi

kilkanaście lat w pudłach trzymają

t
tak

Przecież tu widać od początku MATACZENIE w SPRAWIE a dziś HIPOKRYCI nazywają ten przypadek błędem -chyba dla naiwnych - to MATACZENIE a nie błędy wysłały tego człowieka do pierdla

...Jaki...

...szczekasz identycznie jak twój nieżyjacy guru. Przez pijańtwo twojego guru człowiek stracił najlepsze lata. Teraz żadne tłumaczenia nie pomogą wrócić do normalnego życia, na jego i jego rodziny krzywdzie budujecie swój wizerunek. Z zakłamanej "prawdy" już nie wybrniecie. Zamiast pomóc chłopakowi to robicie mu tylko szkodzicie. Zresztą co wy "dobrego" robicie poza szkodzeniem????

G
Gość

Wszyscy oni za pieniądze przymknęli oczy na dowody, które jednoznacznie wskazywały na prawdziwego mordercę, syna jednego z najbogatszych ludzi w tamtej okolicy. Znaleziono przypadkowego chłopaka i sfabrykowano dowody przeciwko niemu. Każdy z tych ludzi za tę robotę wziął kasę od biznesmena. Teraz działania prokuratury powinny iść w kierunku potwierdzenia lub obalenia tego narzucającego się każdemu myślącemu człowiekowi przypuszczenia.

---

Tak, Kaczyński winny. A dlaczego? Bo to prokuratura daje dowody. To prokuratura dała wyniki ekspertyz. Sędzia nie ma jak tego weryfikować. Przecież nie wyizoluje DNA podejrzanego na własną rękę i nie będzie sprawdzał sekwencji nukleotydów. Nie będzie robił odlewu ręki. Przecież nie przeprowadzi sekcji.
Te rzeczy robiła i robi prokuratura. To właśnie ludzie Kaczyńskiego uwalili niewinnego człowieka.

n
nikt nie zapłaci

Facet ma trochę szczęścia w tym swoim nieszczęściu - nam zwykłym ludkom sprzedano PATOLOGIĘ WYMIARU SPRAWIEDLIWOŚCI jako "przypadki się zdarzają -"tak mówią posłowie PO - czy pociągną do odpowiedzialności śledczych prokuartatorów -NIE, NIE i jeszcze raz NIE!!! nikt za to, nie zapłaci bo tylko był PRZYPADEK błąd

którego nie popełnił i jest kolejną ofiarą zbrodni sądowej? Tak mi przykro. Proszę odwoływać się do min. Ziobry, może poprosi prokuratora o wytypowanie innego winnego.

p
pozostanie durniem

głupiś jak baran - już mógł wyjść w 2011 -dlaczego nie wyszedł przecież już były te same wątpliwości co obecnie a na ich podstawie opuścił areszt co się zmieniło -nic tylko brakowało dobrej woli

s
sieją

współwiezniowie maja to w wielkiej d**** - to ludzie zdegenerowani - im jest wszystko jedno - jak ktoś się czuje lub nie czuje- nie szukaj empatii w miejscach w której NIGDY JEJ NIE BĘDZIE

G
Gość

czyli najpierw przyczynił się do zamknięcia niewinnego człowieka ale za to, że już po 18 latach go wypuścił należy postawić mu pomnik?
Takie coś mogło urodzić się tylko w chorej głowie

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3