Zbiórka na funkcjonowanie Niebieskiej Linii NPZ

nie
123rf
Udostępnij:
3 lutego rozpoczęła się publiczna zbiórka pieniędzy na funkcjonowanie bezpłatnej Niebieskiej Linii NPZ, do której mogły zgłaszać się osoby zagrożone przemocą domową. Akcja została zorganizowana na platformie Pomagam.im

Pod koniec stycznia informowaliśmy, że z powodu braku dofinansowania z ministerstwa sprawiedliwości, wygaszono jeden z numerów tzw "Niebieskiej Linii", dzięki której ofiary przemocy domowej otrzymywały pomoc.

Jeden z numerów "Niebieskiej Linii" zawieszony

Od 2009 roku wprowadzone zostały bezpłatne porady bezpośrednie, Poradnia Telefoniczna dla Osób Pokrzywdzonych Przestępstwem, a także Poradnia Mailowa.

- Dotychczas były one finansowane ze środków pochodzących z Funduszu Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem i Pomocy Postpenitencjarnej – mówi Renata Durda, kierowniczka Ogólnopolskiego Pogotowia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie „Niebieska Linia” IPZ. - Niestety na 2017 rok nie mogliśmy pozyskać tych środków z powodu zmiany warunków aplikowania o dotacje i wykluczenia możliwości udzielania pomocy telefonicznej i internetowej przez specjalistów. Dlatego też z dniem 1 stycznia zawiesiliśmy działalność Poradni – tłumaczy Renata Durda.

Aby umożliwić dalsze funkcjonowanie poradni, 3 lutego rozpoczęto akcję zbierania pieniędzy na platformie Pomagam.im. Potrzeba 180 tys. złotych. Jeśli uda się zebrać tę kwotę, Poradnia Telefoniczna dla Osób Pokrzywdzonych Przestępstwem będzie działać codziennie przez 6 godzin przez okres 12 miesięcy (w godz. 12.00-18.00).

Fundusze są potrzebne na dyżury specjalistów, opłaty za lokal, środki biurowe, a także akcje promujące numer telefonu i adresy internetowe.

W 2016 roku Poradnia Telefoniczna udzieliła porad ponad 4 tysiącom osób. Pieniądze można wpłacać na platformie Pomagam.im.

- Z porad zdalnych korzystały także osoby, które chociażby wstydziły się przyznać, że padły ofiarą czynów zabronionych lub obawiały się zemsty ze strony sprawcy przestępstwa” – podkreśla Renata Durda. „Dla tych osób porady telefoniczne lub mailowe były najwygodniejszą, najtańszą, a czasami jedyną drogą, z której mogły korzystać. Właśnie dlatego pozyskanie środków na wznowienie pracy Poradni są dla nas tak ważne. Wierzymy, że wraz z Pomagam.im uda nam się zebrać fundusze i już wkrótce zarówno telefoniczna, jak i mailowa pomoc dla osób pokrzywdzonych przestępstwem zostanie wznowiona” – dodaje Renata Durda.

[email protected]

W ciągu tygodnia z rąk mężczyzn giną trzy kobiety. Gdzie można zwrócić się o pomoc?

Wideo: Dzień Dobry TVN/ x-news

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Materiał oryginalny: Zbiórka na funkcjonowanie Niebieskiej Linii NPZ - Dziennik Bałtycki

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Gazeta Wrocławska
Dodaj ogłoszenie