Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zbadaj kości, zanim się połamiesz

Agata Grzelińska
W Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym ul. przy Borowskiej we Wrocławiu ruszył System Zapobiegania Złamaniom,
W Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym ul. przy Borowskiej we Wrocławiu ruszył System Zapobiegania Złamaniom, Fot. Janusz WóJtowicz / Polskapresse
W Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym ul. przy Borowskiej we Wrocławiu ruszył System Zapobiegania Złamaniom, czyli specjalny program, którego celem jest wczesne wykrywanie osteoporozy.

Osteoporoza to choroba, która polega na zmniejszeniu mineralnej gęstości kości, a co za tym idzie, na ich osłabieniu. Chociaż mówi się, że schorzenie to przybiera rozmiar epidemii, wciąż wiele osób dowiaduje się, że choruje na osteoporozę dopiero, gdy dochodzi do złamania. Nieleczona osteoporoza może prowadzić do kalectwa, a nawet śmierci, dlatego warto zadbać o swój układ kostny jak najwcześniej.

– Osteoporoza nie boli – mówi dr Anis Kokaveshi z Kliniki Ortopedii i Traumatologii Narządów Ruchu, koordynator Systemu Zapobiegania Złamaniom w szpitalu przy Borowskiej. – Zwykle chorzy cierpią na nią całymi latami, nie mając tego świadomości. Oczywiście, trudno nie zauważyć złamania kości udowej czy ramienia, ale są rodzaje złamań, które pacjent przechodzi niezauważalnie. Najczęściej są to złamania kręgosłupa. Można mieć w ten sposób uszkodzonych nawet kilka kręgówi i o tym nie wiedzieć.

Aby rozpoznać osteoporozę wystarczy wykonać densyto-metrię, czyli badanie gęstości kości. Polega ono na wykonaniu prześwietlenia, które uwidoczni ubytki masy kostnej. – Terapią można powstrzymać rozwój osteoporozy. Potocznie mówiąc, wzmocnić kości – dodaje dr Kokaveshi. – Leczenie polega na podawaniu leków oraz suplementacji wapnia i witaminy D, których niedobory są u Polaków powszechne.

Kto powinien się przebadać? Osoby, które doznały złamania osteoporotycznego, czyli na przykład podczas niegroźnie wyglądającego upadku, gdy ktoś przewraca się, idąc po płaskiej powierzchni.

Na osteoporozę bardziej narażone są też kobiety po okresie menopauzy. – Każdy chory, który doznał podobnego złamania, może zgłosić się do programu – mówi Monika Kowalska, rzeczniczka Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego. – Wystarczy zadzwonić do koordynatora Systemu Zapobiegania Złamaniom.

Dr Anis Kokaveshi czekana telefony od pacjentów osd poniedziałku do piątku w godzinach 14-15 pod nr tel.: 790-898-704. Udział w progamie jest bezpłatny.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska