Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zatwardzenie? Na zaparcie pomogą owoce, warzywa, kasze i miód

Bogumiła Nehrebecka
Bez przesady można stwierdzić, że zaparcia stały się plagą cywilizowanego społeczeństwa. Jemy głównie żywność przetworzoną przemysłowo, a tym samym pozbawioną błonnika.

-Błonnik pokarmowy chociaż nie jest przyswajalny przez człowieka, odgrywa bardzo ważną rolę w zachowaniu prawidłowych czynności przewodu pokarmowego – mówi dietetyczka Danuta Rogowska. - Zwiększa objętość treści przewodu pokarmowego i podrażnia mechanicznie ściany jelita, zwiększając w ten sposób ruchy robaczkowe i przyspieszając wypróżnienia. Ułatwia je rozmiękczając masę kałową.

Obecność odpowiedniej ilości błonnika jest też niezbędna do prawidłowego wiązania kwasów tłuszczowych, co zapobiega m.in. powstawaniu kamicy żółciowej, korzystnie wpływa na przemianę węglowodanową w ustroju tj. nie dopuszcza
do nadmiernej zawartości glukozy we krwi oraz przyspiesza wydalanie cholesterolu.

Otręby z mlekiem

Aby zapobiec występowaniu zaparć, należy codziennie dostarczać organizmowi od 20 do 40 g błonnika. Jedzmy więc ciemne pieczywo, zamiast białego, kasze, płatki kukurydziane i owsiane, dużo owoców i warzyw.
- Osoby ze szczególną tendencją do zaparć powinny dodatkowo spożywać błonnik w postaci namoczonych w wodzie lub mleku otrębów pszennych – radzi Danuta Rogowska. - Zaleca się także spożywanie miodu, (np. z zimną wodą),zsiadłego mleka, musów owocowych, kompotu z suszonych śliwek. Wszyscy powinniśmy pić ok. 2 litrów wody dziennie.

Tabletki z umiarem

Lekarze i dietetycy przestrzegają przed częstym stosowaniem środków przeczyszczających, które mogą nas tylko osłabić, a z czasem organizm tak się do nich przyzwyczai, że naturalne produkty przeczyszczające w pokarmach staną się nieskuteczne. Uzależnimy się od tabletek.
Systematyczne uprawianie gimnastyki, zwłaszcza wzmacniającej mięśnie brzucha, oraz długie spacery, oprócz odpowiedniej diety, są czynnikiem bardzo pomocnym w wzmaganiu się z zaparciami.

od 7 lat
Wideo

Jakie są najczęstsze przyczyny biegunki u dorosłych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska