Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zatrzymanie transportu koralowców. Część z nich trafiła do wrocławskiego zoo

Konrad Bałajewicz
Konrad Bałajewicz
Przesyłka koralowców ważyła łącznie 1,5 tony
Przesyłka koralowców ważyła łącznie 1,5 tony Krajowa Administracja Skarbowa
Funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej na warszawskim Okęciu natrafili na rekordową liczbę koralowców rafotwórczych. Podczas kontroli nie zgadzała się m.in. ich dokumentacja i warunki w jakich zwierzęta były przewożone. Przez to część z nich musiała trafić do wrocławskiego zoo.

Prawie 900 zwierząt przywiezionych zostało z Indonezji w ważącej ponad 1,5 tony przesyłce składającej się z 50 kartonów. Według zgłoszonych do odprawy dokumentów, przesyłka miała zawierać między innymi różne zwierzęta morskie. Jednak już rewizja pierwszych kartonów wykazała rozbieżności w przedstawionych dokumentach importera. Nie wszystkie koralowce miały odpowiednie pokwitowanie.

Okazało się także, że część z przewożonych koralowców nie była zapakowana właściwie i niektóre z nich kaleczyły się nawzajem. Koralowce to zwierzęta i nie mogą czekać długo na dopełnienie spraw formalnych, dlatego podjęto decyzję o umieszczeniu okazów w bezpiecznych akwariach.

Zadecydowano więc, że koralowce muszą znaleźć się w zoo. Łącznie chodziło o 764 żywe osobniki różnych gatunków koralowców. Stąd 326 koralowców pojechało do zoo we Wrocławiu, 179 znalazło się w płockim zoo, a 259 zostało w Warszawie. Skąd takie postanowienie?

- Opieka nad zatrzymanymi przez służby mundurowe zwierzętami nie jest standardowym zadaniem ogrodów zoologicznych, ale jeśli tylko mają odpowiednie warunki dla zatrzymanych zwierząt przejmują nad nimi opiekę, co jest zgodne z nadrzędną rolą współczesnych ogrodów zoologicznych – ratowaniem ginących gatunków. W tym przypadku zadaniem operacyjnym ogrodów zoologicznych było uratowanie jak największej liczby koralowców i zapewnienie im fachowej opieki do finału sprawy sądowej. Obecnie koralowce mają zapewnione warunki zgodne z wymaganiami danego gatunku i są bezpieczne - mówi Justyna Pasieczyńska z Izby Administracji Skarbowej.

Niestety, 119 koralowców nie przeżyło długiego transportu z Indonezji i warunków, w jakich były przewożone.

ZOBACZ FILM

Nie przywoź koralowców z wakacji. Grozi za to więzienie!

Co grozi za przywiezienie tak egzotycznej pamiątki z wakacyjnej podróży, bez odpowiedniego zgłoszenia?

- Wszystkie gatunki koralowców rafotwórczych są gatunkami chronionymi, wyszczególnionymi na liście Konwencji Waszyngtońskiej CITES. Przewozowi transgranicznemu powyższych okazów powinno towarzyszyć zgłoszenie celne oraz przedstawienie zezwoleń eksportowo-importowych wydanych przez organy administracyjne Konwencji Waszyngtońskiej w kraju wywozu i kraju przywozu. W Polsce organem takim jest Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Przewóz koralowców rafotwórczych bez spełnienia tych warunków jest przestępstwem, zagrożonym karą pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat - tłumaczy Justyna Pasieczyńska.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska