Zaskakujący zwrot w sprawie budowy elektrociepłowni pod Wrocławiem

Andrzej Zwoliński
Andrzej Zwoliński
Jedna z funkcjonujących już elektrociepłowni Fortum. Zdjęcie ilustracyjne.
Jedna z funkcjonujących już elektrociepłowni Fortum. Zdjęcie ilustracyjne. Fortum
Nie ma jeszcze ostatecznej decyzji - deklaruje Fortum. Cofnie się przed protestami mieszkańców przeciwko budowie spalarni śmieci?

Fortum zapowiada wielomiesięczne analizy i konsultacje w związku z projektem budowy nowej elektrociepłowni pod Wrocławiem, która ma być zasilana przez spalanie śmieci. Dopiero po jego zakończeniu ma zapaść ostateczna decyzja o tym, czy inwestycja będzie realizowana w Wiszni Małej - poinformował nas koncern. Ogłoszenie planów budowy wywołało burzę wśród mieszkańców Pawłowic, Zakrzowa i Ramiszowa. To w ich sąsiedztwie miałaby powstać nowa elektrociepłownia.

Po tym jak w ubiegłym tygodniu Fortum ogłosiło, że przymierza się do budowy elektrociepłowni wykorzystującej paliwo z odpadów nienadających się do ponownego wykorzystania tuż przy granicy Wrocławia, mieszkańcy okolicznych osiedli zapowiedzieli, że zrobią wszystko by zablokować tę inwestycję.

Mieszkańcy Pawłowic i Zakrzowa oraz podwrocławskiego Ramiszowa zarzucili przedstawicielom koncernu, że bez ich zgody, chcą wybudować spalarnię zaledwie kilkaset metrów od ich domów i że nie mówią całej prawdy o możliwym wpływie inwestycji na środowisko. Zbierają w sieci podpisy pod petycją adresowaną do prezydenta Wrocławia, w której domagają się zablokowania inwestycji. Mieszkańcy mają za złe wójtowi Wiszni Małej, że po cichu dogadał się z Fortum i zmienił miejscowy plan zagospodarowania specjalnie pod elektrociepłownię.

Po tych protestach Fortum wydało oświadczenie, w którym czytamy, że ich projekt jest na wstępnym etapie i że ostateczne decyzje o budowie jeszcze nie zapadły.

- Mamy świadomość, że inwestycje dotyczące energetyki czy zagospodarowania odpadów wiążą się z dużym zainteresowaniem i nierzadko obawami wśród mieszkańców. Każdy z nas chce mieszkać w przyjaznym, czystym i bezpiecznym otoczeniu. W to bezwarunkowe założenie wpisują się elektrociepłownie odzyskujące energię z odpadów. W całej Europie jest ich ponad 450. W Polsce funkcjonują m.in. w Szczecinie, Białymstoku, Krakowie, Poznaniu, Rzeszowie czy Bydgoszczy. Tego typu obiekty powstają także w Gdańsku i Olsztynie. Mieszkańcy tych miast również mieli pytania i wątpliwości przed budową. Były wówczas obawy, emocje, nierzadko protesty. Z dzisiejszej perspektywy widać, że inwestycje te służą dobrze lokalnym społecznościom. Bez uciążliwych zapachów czy hałasu zagospodarowują część odpadów wytwarzanych przez mieszkańców, które nie nadają się do recyklingu - mówi Piotr Górnik, dyrektor ds. energetyki cieplnej w Fortum.

Pierwsze spotkania z mieszkańcami już się odbyły. W najbliższych tygodniach Fortum planuje kolejne spotkania z myślą o różnych grupach mieszkańców. W planach jest m.in. funkcjonowanie punktów informacyjno-konsultacyjnych na terenie gmin Długołęka, Wisznia Mała oraz Wrocławia. Firma zapowiada również organizację wyjazdów studyjnych oraz zaproszenie przedstawicieli samorządów, mieszkańców do dyskusji w ramach rady społecznej.

- Dostrzegamy duże zainteresowanie projektem i sporo emocji. Jednocześnie podkreślam, że decyzja o budowie nie zapadła. Przed nami wiele miesięcy analiz pod kątem formalno-prawnym czy środowiskowym, zasięgania opinii wielu instytucji choćby w procedurze dotyczącej uwarunkowań środowiskowych. Chcemy, aby ten okres był również czasem informowania i rzeczowego dialogu, do którego zapraszam. Deklaruję przy tym pełną transparentność i wpływ na ostateczny kształt projektu. W ostatnich dniach udostępniliśmy na naszej stronie internetowej www.ecodnova.pl raport oddziaływania środowiskowego dotyczący projektu - zapewnia Piotr Górnik.

Niezależnie od działań Fortum zostaną także przeprowadzone konsultacje społeczne, które ma zorganizować wójt Wiszni Małej, na której terenie ma stanąć zakład. Instalacja Fortum miałby powstać pod Wrocławiem, na terenie Wiszni Małej u zbiegu dróg S8 i DK98 i spalać nawet 200 tysięcy ton odpadów rocznie. Obiekt umożliwiłby produkcję energii cieplnej dla około 35 tys. mieszkańców oraz energii elektrycznej dla około 160 tys. mieszkańców Wrocławia i okolic. Jej szacowany koszt to około 700 mln złotych.

Strefa Biznesu: Takie plany mają pracodawcy. Co czeka rynek pracy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 44

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
Po pierwsze to jest SPALARNIA nie elektrociepłownia, w której spalany jest węgiel (wiadomo co jest spalane), i w której są elektrofiltry. W spalarni jest spalane wszystko: począwszy od śmieci komunalnych (których jest stosunkowo mało) po odpady przemysłowe (metale ciężkie) oraz odpady medyczne, w których są odpady napromieniowywane. Tego nie oczyszczą żadne filtry.

Po drugie zasięg zanieczyszczeń powstających po spalaniu i unoszących się do powietrza. To jest około 100 km, przesadziłem, 50 km ? To jest praktycznie cały Wrocław i okolica. Pytanie: Dlaczego konsultacje budowy dotyczą tylko Zakrzowa a nie całego Psiego Pola (optymistyczny scenariusz) lub Wrocławia.

Czemu mają służyć warsztaty z dziećmi we Wrocławiu? Okłamywaniu że ekologiczna jest spalarnia. Ona ma tyle z ekologią wspólnego, że zanieczyszcza powietrze i może okoliczne wody gruntowe.
z
zibimaks

Wszyscy rozumieją potrzebę i chcą byle nie blisko nich... spalarnie były już przez II wojną i do tego w centrach miast. Nigdzie nie doczytałem się by były z nimi problemy... Na świeci też funkcjonują do dziś i wszystko gra tylko u nas ciągle jaśnie państwo sobie nie życzą u siebie - najlepiej wybudować na księżycu...

W
Wojciech Baron

W Ramiszowie mieszka "Śmietana" wrocławskiego ratusza, więc sobie załatwią i odkręcą całą inwestycję, a prawda jest taka że powinniśmy u[wulgaryzm]miać jak najwięcej spalarni śmieci podobnie jak zrobili to Szwedzi. Spalarni czystych z filtrami dopalanych gazem. Polska ma bardzo mały udział % w utylizowanych śmieci, dramat.

G
Gość

Niesamowite, kazali likwidować wszystko palne piece oraz kominki po to aby zbudować samemu jeden mega wielki. Wszystko pod płaszczykiem i przykrywką ekologii.

A
Aga
19 maja, 08:01, Piotr:

Chce Fortum budować, niech buduje po środku niczego, ale przecież trzeba drogę zbudować, podciągnąć sieć ciepłowniczą, zainwestować. Tutaj to nie jest idealna lokalizacja. To jest ekonomiczna lokalizacja kosztem mieszkańców Wrocławia i okolic.

19 maja, 11:57, Gość:

Wskażesz takie miejsce w Polsce? Mam pomysł na bardzo dochodowy ale uciążliwy biznes i szukam lokalizacji.

Są strefy przemysłowe pod Wrocławiem, ot chociażby w Bielanach wrocławskich. Widać, że nie znasz okolicy skoro się wypowiadasz. Podjedź sobie i zobacz jak blisko planowanej inwestycji są domy z ogródkami!!! A tu nagle fabryka z 80metrowym kominem, hałas 100db cala dobę.

A
Aga

Po pierwsze to nie elektrociepłownia tylko spalarnia śmieci. Po drugie niby w gminie Wisznia a tam naprawdę blisko zabudowań wrocławskich i gminy dlugoleka, a nie Wiszni. Po trzecie kłamliwe filmy pokazujące pusta okolice planowanej inwestycji, a w rzeczywistości mamy tam domy 200 metrów dalej.

N
NIE - spalarniom w ok. Wro

http://www.debata.olsztyn.pl/images/Ukryte_emisje_spalarnia_Holandia.pdf

G
Gość
19 maja, 14:28, Rysiek Erdef:

Po pierwsze, to o jakim "zaskakującym zwrocie" mowa ?

Po drugie to spalame będą odpady nie nadające się do recyklingu. Na zmianę przyzwyczajeń i stosowanych materiałów trzeba lat a stosy śmieci mamy już teraz. Jestem ZA!

Po trzecie - skoro europa odchodzi rzekomo od spalania śmieci to dlaczego nie wyłącza tych spalarni? Nie dotują nie oznacza że nie pochwalają. Macie dopłaty do e-pojazdów? I co też są złe?

Unia Europejska jest przeciwko spalaniu odpadów. Jest sporo publikacji i praktycznych kwestii - nieudanych spalarni zatruwających ludzi dioksynami / furonami - dzieci w przedszkolach i szkołach. Czytać, czytać,... oraz myślenie ma przyszłość :)

G
Gość
19 maja, 11:01, Piotr:

"Trochę z innej beczki. Przedstawia nam się argument, że w Wiedniu już mają spalarnie w centrum miasta i jest git. Warto jednak wiedzieć, że ta spalarnia powstała w latach 60 XX w., kiedy była inna świadomość na temat zanieczyszczeń. W 1987 r. nastąpił pożar, po którym odbudowano spalarnię nadając jej bardziej interesujący kształt. Zatem decyzja miała bardziej związek z modernizacją zastanej infrastruktury, aniżeli realizacją pomysłu o wszczepianiu tak uciąliwego obiektu w centrum pięknego miasta. Dlatego stosowanie argumentu o Wiedniu przez Fortum jest co najmniej nietrafione."

W Wiedniu istnieje zasada "Hundertwasser", czyli ładne inaczej. Jak ktoś był i widział Hundertwasserhaus to wie co to jest "ładne inaczej" i czy ta ich spalarnia w środku miasta "ładna inaczej" w stylu post-modernistycznym jest taka piękna. Bo to że stara i że stare technologie no i że to tykająca bomba ekologiczna w środku miasta to chyba wszyscy widzą :)

G
Gość
19 maja, 12:47, Bogdan:

Jestem mieszkańcem Ramiszowa uważam że spalarnia to skarb nowe miejsca pracy i czysta ekologia nie rozumiem protestu .

Bogdan, znów chyba za dużo wypiłeś. Po sąsiedzku dobrze ci radzę, idź się wyśpij, bo bredzisz.

R
Rysiek Erdef

Po pierwsze, to o jakim "zaskakującym zwrocie" mowa ?

Po drugie to spalame będą odpady nie nadające się do recyklingu. Na zmianę przyzwyczajeń i stosowanych materiałów trzeba lat a stosy śmieci mamy już teraz. Jestem ZA!

Po trzecie - skoro europa odchodzi rzekomo od spalania śmieci to dlaczego nie wyłącza tych spalarni? Nie dotują nie oznacza że nie pochwalają. Macie dopłaty do e-pojazdów? I co też są złe?

T
Takie ogrzewanie !

https://www.tysol.pl/a5817-Polska-jednym-z-najbogatszych-krajow-Europy-80-proc-terytorium-kraju-lezy-w-zasiegu-wod-geotermalnych

G
Gość

Może zagospodarujmy pod spalarnię jakiś ROD w pobliżu centrum miasta, mieszkańcy sami będą mogli zanosić śmieci do spalarni, w końcu ruch to zdrowie. Zmniejszy się też dzięki temu ruch samochodów ciężarowych zamiast jedyne 95-100 jak przewiduje inwestor, nawet o cały jeden mniej! My ludzie ze wsi, na wsi nie mamy aż tylu niesortowalnych odpadów... z resztą my intensywnie przechodzimy na zieloną energię i u nas nie wolno palić plastikiem w piecach to trochę sprzeczne z naszymi wartościami jakie są nam wpajane od wielu lat. Za to wy ludzie z miasta jesteście przyzwyczajeni do smogu i zanieczyszczeń.

G
Gość

No, nieeeeeeee! To takie nie europejskie. To co teraz niemcy zrobią z swoimi śmieciami? No, co?!

B
Bogdan

Jestem mieszkańcem Ramiszowa uważam że spalarnia to skarb nowe miejsca pracy i czysta ekologia nie rozumiem protestu .

Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska
Dodaj ogłoszenie