Zasiłek za kwarantannę. Dolnoślązacy go nie chcą! (NAJNOWSZE DANE)

Marcin Kruk
Marcin Kruk
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Lukasz Gdak
Udostępnij:
Tylko pięciu Dolnoślązaków jak na razie zgłosiło się do ZUS-u po wypłatę zasiłku z powodu kwarantanny. Znacznie większą popularnością cieszy się zasiłek opiekuńczy na czas opieki nad dzieckiem. O te pieniądze wystąpiło już 2192 rodziców.

Każdy, kto po powrocie z zagranicy odbywa obowiązkową kwarantannę, może dostać zasiłek z funduszu chorobowego. Wysokość zasiłku za kwarantanne i opiekuńczego to, podobnie jak za czas spędzony na zwolnieniu L4, 80 procent wynagrodzenia. Aby otrzymać te pieniądze wystarczy złożyć oświadczenie do ZUS-u.

Warunkiem jest także wcześniejsze opłacanie ubezpieczenia chorobowego. O ile zatrudnieni na umowę o pracę płacą tę składkę zawsze, tak osoby na umowach zlecenia i o dzieło czy samozatrudnieni nie mają tego obowiązku. Jeśli wcześniej zdecydowali, że nie będą płacić składki na ubezpieczenie chorobowe, to zasiłki te im nie przysługują.

- Niektóre osoby, które muszą odbyć obowiązkową kwarantannę prosiły lekarzy o wystawienie zwolnienia lekarskiego, żeby dostać zasiłek. To jest zupełnie niepotrzebne marnowanie czasu lekarzy, gdyż – pomimo braku jakiegokolwiek dokumentu potwierdzającego skierowanie na kwarantannę, te osoby mają prawo do zasiłku. Wzór oświadczenia jest dostępny na stronie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych - wyjaśnia Iwona Kowalska-Matis regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku.

Wspomniane oświadczenie pracownik lub zleceniobiorca składa swojemu pracodawcy lub zleceniodawcy. Bezpośrednio do ZUS-u ( za pośrednictwem PUE) oświadczenie muszą składać osoby, które prowadzą jednoosobową działalność gospodarczą oraz osoby z nimi współpracujące.

- Przypominam jednak, że aby dostać wypłatę trzeba mieć ubezpieczenie chorobowe, które dla samozatrudnionych i osób na umowach zlecenia jest dobrowolne – dodaje Kowalska-Matis. - Uprzedzam, że zarówno pracodawca jak i ZUS może wystąpić do Państwowej Inspekcji Sanitarnej w celu weryfikacji danych zawartych w oświadczeniu – przestrzega Kowalska-Matis.

Osoby, które składają wnioski bezpośrednio do ZUS wnioski o zasiłek z tytułu opieki nad dzieckiem oraz za czas kwarantanny powinny to zrobić przez elektroniczną platformę ZUS-u PUE.

MASKI, ŚRODKI DO DEZYNFEKCJI I INNE PRODUKTY PROFILAKTYCZNE PRZECIWKO WIRUSOM I BAKTERIOM >> Sprawdź w naszym sklepie <<

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Mikołajów i Odessa bramą do Morza Czarnego

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

I kolejny raz rząd okrada obywateli. Skoro decyzją instytucji państwowych przedsiębiorca musi siedzieć w domu i nie może zarabiać to niech mu zwrócą pieniądze za ten okres. Co do tego ma ubezpieczenie chorobowe? Moim zdaniem nic, ale to są efekty tworzenia kolejnych przepisów na na kolanie.

Przejdź na stronę główną Gazeta Wrocławska
Dodaj ogłoszenie