Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zarobki w policji 2023. Poznaj dokładne stawki dla poszczególnych stopni funkcjonariuszy

Mateusz Różański
Mateusz Różański
Zastanawiasz się, czy nie wstąpić w szeregi policji? Być może w podjęciu decyzji pomoże ci znajomość stawek jakie otrzymują funkcjonariusze. Poznaj wszystkie grupy zaszeregowania.
Zastanawiasz się, czy nie wstąpić w szeregi policji? Być może w podjęciu decyzji pomoże ci znajomość stawek jakie otrzymują funkcjonariusze. Poznaj wszystkie grupy zaszeregowania. Fot. Piotr Krzyzanowski/Polska Press Grupa
Na jakie stawki mogą liczyć młodzi funkcjonariusze, a co z osobami, które pełnią funkcje kierownicze? Jak się okazuje, te dane są jawne i błyskawicznie możemy się dowiedzieć ile zarabia się na poszczególnych etapach policyjnej kariery. Po szczegółowe informacje - kliknij w zdjęcie i przejdź do galerii. Pod każdym ze zdjęć szczegółowo opisano wynagrodzenie na poszczególnych stanowiskach.

Spis treści

Zarobki w policji w 2023 roku

Podobnie jak w niemal każdym innym zawodzie ostateczne zarobki w policji uzależnione są od szeregu czynników. Mowa tu m.in. o:

  • wynagrodzeniu zasadniczym, które zależy od grupy zaszeregowania,
  • dodatku stażowym,
  • dodatkach służbowych/funkcyjnych i za stopień.

Zobacz też: Miasta w których żyje się najlepiej. Mieszkać tu to marzenie wielu

To oczywiście nie wszystko. Funkcjonariusze policji mogą liczyć również mundurówkę, nagrodę roczną – tzw. trzynastkę, a także świadczenia w ramach systemu socjalnego. Te wszystkie składowe, łącząc ze sobą i dzieląc przez liczbę miesięcy dają nam realne wynagrodzenie jakie otrzymuje policjant.

Ilu policjantów mamy w Polsce?

Koniec roku jest właściwym momentem do podsumowań. W minionych 12 miesiącach w policji pracowało ok. 98,5 tys. funkcjonariuszy (stan na czerwiec 2022 r.), z czego na stanowiskach wykonawczych (grupy zaszeregowania od 1 do 6) - ponad 84,8 tys.

- W tej liczbie mieści się w 1 grupie zaszeregowania ponad 3,8 tys. kursantów (3,9 proc. ogółu policjantów). W 2 i 3 grupie zaszeregowania zatrudnionych jest 15,3 tys. osób, w tym na etacie policjanta – 13,8 tys. (14,0 proc. ogółu funkcjonariuszy). W 4 grupie zaszeregowania -z najliczniejszym stanowiskiem „referent” - pełni służbę 18,2 tys. policjantów (18,5 proc. ogółu funkcjonariuszy). W 5 grupie zaszeregowania, gdzie najliczniejszymi stanowiskami są detektywi i asystenci, zatrudnionych jest blisko 28,0 tys. funkcjonariuszy (28,4 proc. ogółu), a w 6 grupie zaszeregowania o najliczniej występującym stanowisku specjalista i asystent — pozostaje w stosunku służbowym ponad 19,5 tys. policjantów (19,8 proc. ogółu). Pozostałe ponad 13,7 tys. (13,9 proc. ogółu) funkcjonariuszy pełni służbę na stanowiskach kierowniczych i wykonawczych wyższego szczebla - informuje Polska Policja.

Kto może być policjantem? Jakie należy spełnić warunki?

Aby w ogóle marzyć o pracy w policji należy spełnić szereg wymagań formalnych. Przystępując do procesu rekrutacji należy:

  1. posiadać co najmniej wykształcenie średnie lub średnie branżowe,
  2. posiadać obywatelstwo polskie,
  3. posiadać nieposzlakowaną opinię,
  4. nie być skazanym prawomocnym wyrokiem sądu za przestępstwo lub przestępstwo skarbowe,
  5. korzystać z pełni praw publicznych,
  6. posiadać zdolność fizyczną i psychiczną do służby w formacjach uzbrojonych, podległych szczególnej dyscyplinie służbowej, której gotów jest się podporządkować, 
  7. dawać rękojmię zachowania tajemnicy stosownie do wymogów określonych w przepisach o ochronie informacji niejawnych,
  8. osoby podlegające kwalifikacji wojskowej powinny posiadać uregulowany stosunek do służby wojskowej.

Zobacz też: Tyle płaci się strażnikom miejskim, a chętnych brak. Zdziwieni?

Jeżeli spełniamy te warunki i postanowimy dołączyć do policji, nasze podanie trafi do odpowiedniej komórki ds. doboru w danej komendzie wojewódzkiej lub stołecznej.

Na kolejnych etapach rekrutacji do policji łatwiej na pewno nie będzie. Jeżeli się zakwalifikujemy czeka nas test wiedzy, który obejmuje 40 pytań z zakresu funkcjonowania policji, test sprawności fizycznej - zaliczenie następuje po pokonaniu sprawnościowego toru przeszkód w czasie nie przekraczającym 1.41 sek. Test sprawdza szybkość, zwinność, siłę i wytrzymałość. Na koniec przyjdzie czas na badanie psychologiczne i osobowościowe.

Pod każdym ze zdjęć szczegółowo opisano wynagrodzenie na poszczególnych stanowiskach.

Zastanawiasz się, czy nie wstąpić w szeregi policji? Być może w podjęciu decyzji pomoże ci znajomość stawek jakie otrzymują funkcjonariusze. Poznaj wszystkie grupy zaszeregowania.

Zarobki w policji 2023. Poznaj dokładne stawki dla poszczegó...

Nie przeocz

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska