Zaprojektują ostatni etap obwodnicy Leśnicy – aleję...

  Zaprojektują ostatni etap obwodnicy Leśnicy – aleję Stabłowicką

  Zdjęcie autora materiału

  Weronika Skupin

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Budowa obwodnicy Leśnicy, zdjęcie ilustracyjne

  Budowa obwodnicy Leśnicy, zdjęcie ilustracyjne ©Janusz Wójtowic

  W tym roku rozpocznie się projektowanie alei Stabłowickiej, czyli drogi łączącej ul. Kosmonautów i nowy szpital z powstającą obwodnicą Leśnicy (na odcinku od Średzkiej do Granicznej). Będzie to ważny skrót dla kierowców i domknięcie tej obwodnicy – bez wspomnianego odcinka alei Stabłowickiej obwodnica Leśnicy właściwie nie ma sensu dla jadących od strony Środy Śląskiej w stronę wrocławskiego stadionu miejskiego.
  Budowa obwodnicy Leśnicy, zdjęcie ilustracyjne

  Budowa obwodnicy Leśnicy, zdjęcie ilustracyjne ©Janusz Wójtowic

  Firma Egis Polska Inżynieria za 2 mln zł zaprojektuje aleję Stabłowicką od ul. Kosmonautów (skrzyżowanie z ul. Fieldorfa, przy nowym szpitalu wojewódzkim), do obwodnicy Leśnicy. Formalnie po wybudowaniu tego fragmentu, stanie się on częścią tejże obwodnicy.

  Pojawia się natomiast pytanie, po co wydawać pieniądze na projekt drugiego fragmentu drogi, skoro nie ma pieniędzy na pierwszy odcinek. Przypomnijmy, że Wrocław nie dostał 230 mln zł z ministerialnej dotacji na realizację pierwszego fragmentu inwestycji od Średzkiej do Granicznej. Jednak ta trasa i tak powstanie, a urzędnicy mają nadzieję, że pomoże odwołanie od decyzji. Jeśli nie, zapłacimy za nią wszyscy, z budżetu miasta.

  Można mieć obawy, że stracimy 2 mln zł wydane na projekt alei Stabłowickiej i poszerzenie Kosmonautów. Projekty i wydane zezwolenia mogą się zdezaktualizować, bo przecież w pierwszej kolejności będą szukane środki na dokończenie pierwszego odcinka.

  Marek Szempliński z Wrocławskich Inwestycji uspokaja. – Obwodnicę Leśnicy budujemy i na to pieniądze będą. Poza tym nic w naszej ocenie nie jest przesądzone jeśli chodzi o dotację – mówi. – Projekt alei się tak szybko nie zdezaktualizuje taki dokument jest ważny kilka lat. A poza tym nie powstanie on z dnia na dzień, co trzeba wziąć pod uwagę. Tymczasem gdy będą już pieniądze na budowę, szkoda tracić czasu na dokumentację – uważa Szempliński. – Projekt to jest ułamek kosztów i zawsze się przyda, by czynić inne starania w kierunku budowy, nawet gdybyśmy się starali o inny przydział kosztów. To jest obszar miasta, który wymaga takich rozwiązań i warto w nie inwestować – podsumowuje.

  Choć urzędnicy tego oficjalnie nie mówią, wiadomo, że termin ważności projektu jak i pozwolenia na budowę można wydłużać w czasie. Przede wszystkim rozpoczynając prace, choćby przy porządkowaniu terenu w ramach inwestycji. Można także dzielić go na mniejsze etapy. Z kolei decyzja o pozwoleniu na budowę wygasa dopiero po trzech latach. Rozpoczęcie jakichkolwiek prac, choćby tylko w części (na przykład budowa fragmentu drogi) oznacza, że pozwolenie na budowę nie wygaśnie.

  ALEJA STABŁOWICKA DOKOŃCZY OBWODNICĘ
  Obwodnica Leśnicy to obecnie budowana droga (zwana przez planistów Osią Inkubacji), to droga, która połączy ul. Średzką w Leśnicy, z ul. Graniczną (w miejscu, gdzie znajduje się rondo przy lotnisku).  Aleja Stabłowicka, którą planują zbudować Wrocławskie Inwestycje, to droga łącząca skrzyżowanie ul. Kosmonautów i Fieldorfa z powstającą obwodnicą Leśnicy. Będzie miała po jednym pasie w każdym kierunku, ewentualnie dwa przy zjeździe w Kosmonautów (to zależy od projektanta), chodnik i drogę rowerową.

  Na razie rozstrzygnięto przetarg na projekt, a ten ma powstać w 13 miesięcy, do lutego 2018 r. Wtedy będzie mogła teoretycznie ruszać budowa alei Stabłowickiej, ale nikt nie wbije na tym odcinku łopaty w ziemię, zanim nie zostanie skończony podstawowy fragment obwodnicy.

  Dzięki alei Stabłowickiej zyskają ci, którzy będą chcieli ominąć korek na Średzkiej w Leśnicy i wcale nie chcą jechać w kierunku lotniska i Nowego Dworu. Kierowcy chcący jechać w kierunku stadionu i tak nie będą wybierać obwodnicy Leśnicy, ale gdy zostanie otwarta aleja Stabłowicka – już coś na tym zyskają. Wyjadą w miejscu, gdzie ul. Kosmonautów będzie już poszerzona i będzie miała po dwa pasy w każdą stronę.

  Projekt ma bowiem dwie części. Zaprojektowanie alei to jedno zadanie, a drugie to właśnie wykonanie projektu poszerzenia ul. Kosmonautów do dwóch pasów w każdym kierunku. Chodzi konkretnie o fragment tej ulicy od obwodnicy autostradowej do Fieldorfa. Ściślej mówiąc, zadaniem wykonawcy będzie odnowienie dokumentacji, która już kiedyś została wykonana.

  Aleja Stabłowicka i poszerzenie Kosmonautów mogą odciążyć zakorkowany wjazd od strony Środy Śląskiej. Dodatkowo ze szpitala przy Fieldorfa i ze Stabłowic będzie można się łatwiej dostać na lotnisko. Powstanie alternatywna trasa z okolic stadionu na ul. Graniczną (dla tych, którzy nie będą chcieli jechać obwodnicą autostradową).

  Budowa północnego fragmentu al. Stabłowickiej, który w Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego ma się połączyć z ul. Królewiecką, nie jest na razie planowana.

  Czytaj treści premium w Gazecie Wrocławskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (22)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Nic nowego

  tsgse (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 15 / 10

  Mówiło się już, że bez Nowolitewskiej w ogóle życie na Psim Polu nie ma sensu i co? Wykreślona z planów.
  Jak da sie jakoś zaszkodzić mieszkańcom, miasto na pewno zaszkodzi.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Norbi

  He (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 26 / 14

  Trzeba cos pisac. Kasa wroclawia pusta jak beben. Nasze pieniadze wydaje sie na drogi dla pedałowiczów, fora muzyki, krasnale, stadiony, pomniki dudiego , a na drogi to unia da albo nieda.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  droga

  jojo (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 21 / 9

  Weroniko! Zamilknij! Nie sposób dłużej czytać Twoich nieporadnych, bełkotliwych bredni! Zmień profesję!

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  I tak kolejne 2 mln w błoto

  zainteresowany (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 26 / 9

  Szkoda, że ciągle się okłamuje ludzi....... Projekt na poszerzenie Kosmonautów i Aleję Stabłowicką już dawno jest ........ Ale trzeba znowu wydać kasę z naszych podatków na projektantów ............rozwiń całość

  Szkoda, że ciągle się okłamuje ludzi....... Projekt na poszerzenie Kosmonautów i Aleję Stabłowicką już dawno jest ........ Ale trzeba znowu wydać kasę z naszych podatków na projektantów ......... Ale widocznie tak już musi być bo nikt nikogo w tym mieście nie rozlicza z publicznych pieniędzy ........ Szkoda, że nikt się nie zastanowi dlaczego taka tania jest firma Egis ............ 2 mln za przemalowanie rysunków i zmianę tabliczek ............. no cóż standartzwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  ale ta skanska jest piukładana w WI

  jan (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 14 / 9

  Niezłe układy tu funkcjonują skoro 2M chca im zapłacić za projekt na półkę
  O tym ile płacimy za niepotrzebne mosty w polu w artykule nie wspimniano

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  trzeba było mierzyć

  vb (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 26 / 11

  siły na zamiary i najpierw zrobić objazd samej Leśnicy od pętli tramwajowej w kierunku stacji z wiaduktem nad torami i wylotem za sadzawkami. Tzw mała obwodnica jest potrzebna na wczoraj, a...rozwiń całość

  siły na zamiary i najpierw zrobić objazd samej Leśnicy od pętli tramwajowej w kierunku stacji z wiaduktem nad torami i wylotem za sadzawkami. Tzw mała obwodnica jest potrzebna na wczoraj, a dopiero potem rozpocząć poszerzanie Kosmonautów i dostawianie drugiego mostu na Bystrzycy w samej Leśnicy. Proponowana droga owszem jest potrzebna tylko aby załatwiła problem to minie dłuuugo czasu. Co do Stabłowic i części Maślic - od nowego szpitala powinna być budowana droga na północ i potem wzdłuż torów w kierunku Praczy potem bokiem Wilkszyna aż do połączenia z trasą na nowy most aby utworzyć nową drogę 336, bez tego i poszerzenia Kosmonautów do stadionu Królewiecka się zatka na amen.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Najbardziej potrzebny odcinek nie jest planowany!!!

  zed (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 27 / 9

  "Budowa północnego fragmentu al. Stabłowickiej, który w Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego ma się połączyć z ul. Królewiecką, nie jest na razie planowana."

  A szkoda bo...rozwiń całość

  "Budowa północnego fragmentu al. Stabłowickiej, który w Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego ma się połączyć z ul. Królewiecką, nie jest na razie planowana."

  A szkoda bo teraz cała Królewiecka i Główna codziennie stoi w mega korkach! A nowe osiedla w tym rejonie miasta ciągle powstają!!!
  zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Teoria pracy.

  Krzysiu (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 24 / 11

  Urzędnicy miejscy teorię pracy mają opanowaną do perfekcji, co tu robić żeby nic nie zrobić i nieźle na tym zarobić.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Nie rzetelne informacje

  Breslauer (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 24 / 8

  Tak dla ścisłości al Stabłowicka to droga łącząca Królewiecką, Kosmonautów i lotnisko a obwodbica Leśnicy cxyli oś inkubacji ma ją docelowo przecinać i prowadzić dalej do już istniejącego odcinka...rozwiń całość

  Tak dla ścisłości al Stabłowicka to droga łącząca Królewiecką, Kosmonautów i lotnisko a obwodbica Leśnicy cxyli oś inkubacji ma ją docelowo przecinać i prowadzić dalej do już istniejącego odcinka czyl ul Kwiatkowskiego...czy tak trudno to sprawdzić w studium zagospodarowania....zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Te, Seba...

  Jakie są te informacje? (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 4

  Nie rzetelne czy nierzetelne?

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Oczywiście oprócz drugiej jezdni Kosmonautów potrzeba obwodnicy 2x2 dla samej Leśnicy !!!

  Zatem w relacji CentrumLeśnica nadal nie ma normalnej drogi (2x2 lub 2x3), tylko wąskie gardło ! (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 28 / 14

  Dramat i żenada !

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Zamiast DRUGIEJ JEZDNI KOSMONAUTÓW i 2x2 pasy ci debile zrobili drogę 1 pasmową w pole i do lotniska

  Zatem w relacji CentrumLeśnica nadal nie ma normalnej drogi (2x2 lub 2x3), tylko wąskie gardło ! (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 39 / 16

  Skandal, groteska, Bareja, marnotrawstwo, rozrzutność i nóż się w kieszeni otwiera !!!

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecane

  Wideo