MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zapomniane sensacyjne odkrycie

Rafał Święcki
W czasie remontu pałacu pod warstwami farby odnaleziono renesansowe malowidła
W czasie remontu pałacu pod warstwami farby odnaleziono renesansowe malowidła Marcin Oliva Soto
Ciechanowickie freski nadal nie są zabezpieczone. Właściciel nie ma pieniędzy na konserwację.

Unikatowe, 500-letnie freski w pałacu w Ciechanowicach koło Kamiennej Góry mogą zostać bezpowrotnie zniszczone. Rząd i urząd marszałkowski nie przyznali funduszy na ich ratowanie.

Niezabezpieczonym malowidłom z 1552 roku szkodzi nawet światło. Wed-ług fachowców należą one do najpiękniejszych w Polsce. Pochodzące z epoki renesansu zdobienia porównuje się do fresków wawelskich.

Odkrycie malowideł w pałacu w Ciechanowicach (latem 2008 r.) było sensacją. Prywatni właściciele pałacu odnaleźli je podczas remontu.

Wiesław Wójcik, współwłaściciel przyszłego hotelu, cieszył się, choć wiedział, że spowolni to budowę. Liczył jednak, że ministerstwo kultury lub samorząd pomogą w konserwacji. Potrzeba na to 1,5 mln zł.

Właściciele zadeklarowali wyłożyć 30 proc. tej sumy.
- O resztę staraliśmy się na zewnątrz. Ale po euforii pozostawiono nas samym sobie. Nie wiem, czy otworzymy hotel, bo ze względu na freski całe piętro jest nieczynne - mówi Wójcik.

Wojciech Kapałczyński z Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków we Wrocławiu jest zdziwiony, że żadna instytucja nie wsparła konserwacji malowideł. Wniosek o dofinansowanie był bowiem bardzo wysoko oceniony przez specjalistów.

- To rewelacyjne odkrycie, na skalę ogólnopolską. W takim nagromadzeniu polichromie nie występują w żadnym pałacu na Śląsku, te w dodatku mają dużą wartość artystyczną - mówi prof. Mieczysław Stec z krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych.
Malowidła znajdują się w każdym z pomieszczeń na pierwszym piętrze pałacu.

I urząd marszałkowski, i ministerstwo brak wsparcia tłumaczą ograniczonymi funduszami. Ale pojawiła się nadzieja. Jerzy Pokój, przewodniczący sejmiku dolnośląskiego, obiecał nam, że pałac dostanie dofinansowanie przy kolejnym podziale środków na ratowanie zabytków. W tym roku rozdzielono już na ten cel 5,5 mln zł.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska