Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zapomniane miejsca we Wrocławiu. Poznajesz? (ZDJĘCIA)

Jacek Antczak
Kino Cukrownik przy ulicy Poprzecznej. Sala mogła pomieścić 194 osoby. W 2013 roku kino zostało wyburzone…
Kino Cukrownik przy ulicy Poprzecznej. Sala mogła pomieścić 194 osoby. W 2013 roku kino zostało wyburzone… fot. Karol Budrewicz
Byłe kina, zamknięte wieże ciśnień, młyny i dworce, hale zakładów przemysłowych, lokomotywownie, zajezdnie tramwajowe - młodzi wrocławianie stworzyli Wrocławską Mapę Miejsc Zapomnianych. Dziś o godzinie 16 swój przewodnik po pięknych pustostanach zaprezentują podczas wernisażu wystawy fotograficznej w Muzeum Współczesnym Wrocławia (pl. Strzegomski).

- To efekt trzech wypraw, które przeprowadziliśmy w ubiegłym roku wraz z młodymi artystami, animatorami kultury, fotografami i filmowcem - tłumaczy Marzena Gabryk z Fundacja Teatr Nie-Taki. - Wszystko zaczęło się od naszych kilkuletnich starań, by znaleźć siedzibę dla Centrum Teatrów Niezależnych, w których mogłyby ćwiczyć i realizować swoje spektakle młode wrocławskie grupy artystyczne.

Kiedy okazało się, że wydział kultury i gmina Wrocław nie ma w swoich zasobach miejsca, w którym mogły zagościć, a PIF Odra – Film nie zgodziła się użyczyć pomieszczeń po kinie Ognisko na Karłowicach, które idealnie nadawało się na taki projekt, artyści postanowili sami sprawdzić czy we Wrocławiu naprawdę nie ma niewykorzystanych, niszczejących obiektów, które można by wykorzystać na działalność artystyczną.

Zebrali informacje z różnych źródeł i zorganizowali wyprawy "eksploracyjne" szlakami pustostanów.

Okazało się, że liczba pięknych, choć zapomnianych, opuszczonych, często popadających w ruinę zabytkowych obiektów jest ogromna. Mają różnych właścicieli instytucjonalnych i prywatnych, którzy często mają w stosunku do nich swoje plany - nie zawsze realizowane. Ale w większości przypadków gospodarze obiektów udostępnili budynki młodym ludziom, by je obejrzeli i udokumentowali.

Wrocławscy twórcy odwiedzili, sfotografowali i opisali ich ponad trzydzieści. 12 z nich zaprezentują na wystawie (na zdjęciach Karola Budrewicza, Piotra Kunca i Przemysława Góreckiego), pokażą też krótką filmową relację ze swoich poszukiwań. Pozostałe obiekty trafiły do swoistego przewodnika - Wrocławskiej Mapy Miejsc Zapomnianych.

Obok każdego z obiektów, jest opis "Był, jest, będzie", czyli krótka jego historia, opis stanu na dziś oraz - ale rzadko okazało się to możliwe - pomysły właściciela na jego przyszłość. Do przewodnika trafiły m.in byłe kina Ognisko (skwer Obrońców Helu), Polonia (ul.Żeromskiego) i Cukrownik (aleja Poprzeczna), budynek, w którym mieściło się Centrum Kultury Agora (pl. Piłsudskiego), Lokomotywownia (ul Hermanowska) , Elewator zbożowy (ul. Rychtalska), Młyn Sułkowice (ul. Krzywoustego), były Urząd Celny (ul. Księcia Witolda), wieża ciśnień przy ul. Gazowej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska