Zapasy. Śląsk rządził na MP. Janikowski zdobył srebro wśród cięższych, Banak na podium z... wujkiem

Wojciech Koerber
Damian Janikowski, brązowy medalista tegorocznych ME z fińskiego Vantaa, z sympatią Karoliną, która niebawem urodzi mu potomka. Tomasz Hołod
Sześć medali przywiozą klasycy Śląska Wrocław z rozegranych w Solcu Kujawskim 84. mistrzostw Polski.

Zapaśnicy Śląska Wrocław wracają właśnie z mistrzostw Polski w Solcu Kujawskim, gdzie wywalczyli sześć medali – trzy złote, jeden srebrny i dwa brązowe. W klasyfikacji klubowej zajęli trzecie miejsce (239,5 pkt), ustępując tylko Olimpijczykowi Radom (333) i AZS-owi Piotrków Trybunalski. To klasyfikacja, która przyznaje punkty za miejsca 1-8. Gdy chodzi o dorobek medalowy, lepszego klubu od WKS-u nie było. To wrocławianie najczęściej stawali na pudle.

Dla laików niespodzianką może być srebrny krążek Damiana Janikowskiego, lecz zwracamy uwagę, że nasz medalista olimpijski z Londynu nie rywalizował tym razem w swojej kategorii (85 kg), lecz wyższej (98). I w finale uległ Marcinowi Olejniczakowi (Sobieski Poznań).

- Było widać różnicę masy i siły. Moja osobista ocena jest jednak taka, że nieco zawalili sędziowie. Uważam, że Damian powinien tę walkę wygrać, był aktywniejszy, a rywal pasywny. Tymczasem sędziowie dawali ostrzeżenia raz jednemu, raz drugiemu. Akcje techniczne też powinny zostać inaczej ocenione. Takie są jednak zapasy. Najważniejsze, że Damian pokazał swoją klasę. Zresztą cały nasz zespół spisał się bardzo dobrze, fajnie trafiliśmy z formą, o czym świadczy sześć medali. Żaden inny klub tylu nie zdobył – podkreśla opiekun Śląska i trzykrotny medalista olimpijski, Józef Tracz.

Ciekawostką jest, że na pudle kategorii 130 kg stanęło dwóch naszych zawodników. Zwyciężył Łukasz Banak, a brąz wyszarpał jego... wujek, 47-letni Marek Kraszewski. Banak jest bowiem siostrzeńcem Kraszewskiego.

15. z rzędu tytuł w stylu wolnym wywalczył Krystian Brzozowski (Orzeł Namysłów). Tym samym wyrównał rekord Andrzeja Wrońskiego, zdobywcy dwóch złotych medali olimpijskich (Seul 1988, Atlanta 1996). Mistrzostwa kraju po raz pierwszy w historii rozegrano jednocześnie w trzech grupach - mężczyzn w stylu klasycznym i wolnym oraz kobiet.

Udanie powróciła do rywalizacji zapaśniczka Grunwaldu Poznań, wałbrzyszanka Agnieszka Wieszczek-Kordus. Brązowa medalistka olimpijska z Pekinu (2008), po ponad rocznej przerwie spowodowanej kontuzją więzadeł, zdobyła złoto. W finałowej walce kat. 69 kg pokonała przed czasem Darię Osocką (Agros Żary). Srebro w wadze 75 kg dla Laury Robocińskiej z Zagłębia Wałbrzych.

Medaliści 84. mistrzostw Polski w zapasach w stylu klasycznym (97 zawodników z 21 klubów):