Zapasy: Janikowski wicemistrzem świata!

Paweł Witkowski
Tomasz Hołod
O tym zawodniku wielokrotnie pisaliśmy, że to materiał na medal olimpijski w Londynie.

Zapaśnik WKS-u Śląsk Wrocław Damian Janikowski wywalczył srebrny medal w kategorii 84 kg na mistrzostwach świata, które w poniedziałek rozpoczęły się w Stambule. 22-latek przegrał złoto w dogrywce. Miejscem na podium zagwarantował sobie kwalifikację olimpijską. Z kolei w wadze 120 kg przepustki na igrzyska pewny jest już Łukasz Banak, który wczoraj był piąty.

Mistrzostwa dla polskiej ekipy nie zaczęły się najlepiej. Pierwszego dnia Dawid Ersetic (55 kg) w pierwszej rundzie miał "wolny los". W drugiej przegrał z reprezentującym Estonię Anarem Zeinalowem i odpadł z turnieju. Podobnie było z Damianem Fedorowiczem (96 kg), który przegrał z Chińczykiem Ningchao Zhai. W pierwszym swoim pojedynku repesażowym z Niemcem Frankiem Staberem poległ z kolei Mateusz Wanke (66 kg). Na szczęście w reprezentacji jest dwóch zawodników Śląska Wrocław.
Damian Janikowski stanął na drugim stopniu podium. W ostatniej walce nie sprostał sześć lat starszemu Alim Selimau z Białorusi. Przegrał po dogrywce. To był świetny turniej dla wrocławianina.

Niespodziewanie doszedł do finału, a droga wcale nie była łatwa.
- Damian w bardzo dobrym stylu wygrał z Rosjaninem Chugajewem, który pokonał niedawno Aleksieja Miszina i dobija się do ścisłej czołówki. Avluca z Turcji to wielokrotny medalista mistrzostw świata i Europy. Dwa lata temu wywalczył złoto. Natomiast finałowy rywal to jeden z ósemki najlepszych zapaśników tej wagi. Sam Damian też do niej należy - twierdzi trener zapaśników Józef Tracz.

Trochę łatwiej miał drugi z WKS-u. - Łukasz wykorzystał korzystnie ułożoną drabinkę. W półfinale jednak trafił na 4-krotnego mistrza świata Mijana Lopeza. Przegrał minimalnie - opowiada.
W starciu o trzecie miejsce 28-latek przegrał z Irakijczykiem Bashirem Darzi. Ostatecznie zajął piątą lokatę.

Janikowski i Banak już po trzech swoich walkach wiedzieli, że zdobyli przepustki olimpijskie. - Zawsze liczę na sukces, jednak przyznam, że jeszcze przed turniejem obaj prezentowali się bardzo dobrze. Dlatego sama kwalifikacja nie jest dla mnie zaskoczeniem - mówi trzykrotny medalista olimpijski. - Medal Damiana to olbrzymi sukces. Czułem, że tak może być, ale przed turniejem, zwyczajem trenerów, nie chciałem zapeszać - kończy.

2. dzień zapaśniczych mistrzostw świata w Stambule. Wyniki Polaków:
60 kg. Eliminacje: Edward Barsegjan (Cartusia Kartuzy) - Jansel Rafael Ramirez (Dominikana) 3-1 (1-0, 2-3, 3-0). 1/16: Barsegjan - Hasan Alijew (Azerbejdżan) 0-3 (0-1, 0-2).

84 kg. 1/16: Damian Janikowski (WKS Śląsk Wrocław) - Pedro Jacinto Garcia Perez (Hiszpania) 3-0 (2-0, 4-0). 1/8: Janikowski - Alan Anatolewicz Chugajew (Rosja) 3-1 (0-3,1-0,1-0). 1/4: Janikowski - Eerik Aps (Estonia) 3-0 (1-0, 2-0). 1/2: Janikowski - Nazmi Avluca (Turcja) 3-0 (4-0, 1-0). Finał: Janikowski - Alim Selimau (Białoruś) 3-3 dogr. 1-3 (0-1, 3-0, 0-2, 1-3).

120 kg. 1/16: Łukasz Banak (WKS Śląsk Wrocław) - Ali Nadhim Salman (Irak) 3-0 (1-0, 3-0). 1/8: Banak - Mindaugas Mizagaitis (Litwa) 3-1 (1-0, 0-1, 2-0). 1/4: Banak - Milosz Spasić (Serbia) 3-0 (2-0, 1-0). 1/2: Banak - Mijan Lopez Nunez (Kuba) 0-2 (0-1, 0-1). O 3. miejsce: Banak - Bashir Asgari Babajanzadeh Darzi (Iran) 1-3 (0-1, 1-1).