Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zapalenie pęcherza - seks zwiększa ryzyko (OBJAWY, LECZENIE)

Bogumiła Nehrebecka, Agnieszka Grzelak
Badanie moczu
Badanie moczu Tomasz Gola
Naturalnym miejscem bytowania bakterii odpowiedzialnych za zakażenie dróg moczowych (najczęściej są to pałeczki okrężnicy, czyli Escherichia coli) jest przewód pokarmowy. Przeprowadzane w odpowiedni sposób zabiegi higieniczne (np. podmywanie w kierunku od przodu do tyłu, a nie odwrotnie) pomogą zmniejszyć ryzyko zachorowania.

Nie bez powodu zakażenia dróg moczowych u kobiet bywają nazywane „chorobą miesiąca miodowego”. W czasie współżycia może dojść do zainfekowania okolic ujścia cewki moczowej bakteriami (także pochodzącymi z organizmu partnera). Ryzyko infekcji rośnie, gdy na błonie śluzowej powstają otarcia. Stan zapalny pęcherza może też powstać w wyniku zmian hormonalnych w organizmie pacjentki. Na zachorowanie szczególnie narażone są zatem kobiety w ciąży oraz w okresie menopauzy.

Wyziębienie organizmu nie odgrywa aż tak wielkiej roli, jak powszechnie się uważa. Ale gdy zmarzniemy, nasza odporność może się obniżyć i kolonizacja dolnych dróg moczowych przez bakterie staje się bardziej prawdopodobna. Istnieje też cały szereg czynników, które podrażniają lub uszkadzają błonę śluzową okolic intymnych, np. niewłaściwa higiena (używanie zbyt agresywnie działających, wyjaławiających środków myjących), stosowanie krążków domacicznych, tamponów czy nawet podpasek wywołujących alergie. Wszystko to może sprzyjać infekcji.

A co z mężczyznami? Anatomia im sprzyja, dlatego rzadko przechodzą zakażenia do 50. roku życia. Później czynnikiem prowokującym infekcję może być łagodny rozrost prostaty i kłopoty z oddawaniem moczu.

Co mi jest?

Infekcja dolnych dróg moczowych nie jest poważnym problemem zdrowotnym, ale towarzyszące jej objawy utrudniają normalne życie. Chorzy odczuwają nieustanne parcie na mocz, a w czasie jego oddawania dokucza im ból i pieczenie. W moczu może pojawić się także krew.

Idę do lekarza

– U kobiet niebędących w ciąży zakażenie dróg moczowych zwykle przebiega w pełni objawowo, czyli daje dolegliwości bólowe podczas oddawania moczu, powoduje częste oddawanie moczu bolesne parcia na pęcherz moczowy a także krwiomocz – mówi dr n. med. Alicja Hal-bersztadt z Centrum Zdrowia Medfemina. – Nie należy bagatelizować żadnego z wymienionych objawów i niezwłocznie trzeba zgłosić się do ginekologa lub lekarza rodzinnego .
Zupełnie inna sytuacja jest u kobiet w ciąży, kiedy to infekcje dróg moczowych stanowiące zagrożenie nie tylko dla zdrowia i życia matki, ale także i płodu często nie dają żadnych objawów. Dlatego też, jak podkreśla dr Alicja Halbesztadt, podczas ciąży koniecznie, przynajmniej raz w miesiącu, zlecane są badania kontrolne moczu w celu wykrycia potencjalnego zakażenia
Stany zapalne pęcherza mają tendencję do nawracania.Dlatego warto udać się do lekarza i wykonać badanie moczu z posiewem. Dzięki niemu można określić, jakie jest nasilenie infekcji oraz dobrać odpowiednie leki.

Zaczynam się leczyć

– Terapia zależy od stopnia zaawansowania zakażenia – mówi dr n. med. Alicja Halbersztadt.– W przypadku stwierdzenia w badaniu moczu bakterii niedających objawów stanu zapalnego, stosuje się leki odkażające, a w przypadku stwierdzenia cech zakażenia lub obecności objawów, optymalnie po identyfikacji drobnoustrojów w badaniu posiewu moczu, stosujemy antybiotykoterapię celowaną, czyli dobraną do rodzaju stwierdzonej bakterii.
Po zażyciu leków pacjent może dość szybko odczuć poprawę stanu zdrowia, ale nigdy nie powinien zaprzestawać przyjmowania tabletek na wła-sną rękę. Należy przejść całą kurację zaleconą przez lekarza, w przeciwnym wypadku zakażenie może powrócić. Co gorsza, bakterie z dolnych dróg moczowych mogą przenieść się dalej i doprowadzić np. do odmiedniczkowego zapalenia nerek.
Bardzo ważne jest także wypijanie co najmniej 2 litrów płynów dziennie. Należy pamiętać o tym nie tylko w trakcie kuracji. Gdy pijemy odpowiednio dużo płynów, bakterie mają mniej szans na osiedlanie się w drogach moczowych, które są częściej „przepłukiwane”. Wskazane są płyny obojętne, np. woda i moczopędne napary z ziół.
Agnieszka Grzelak,
Bogumiła Nehrebecka

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska