Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zamknięte szkoły i przedszkola. Rodzice mogą zostać z dziećmi i jeszcze dostaną zasiłek ZUS

JEW
Rodzice wielu dzieci musieli im w poniedziałek na własną rękę zapewnić opiekę.
Rodzice wielu dzieci musieli im w poniedziałek na własną rękę zapewnić opiekę. Fot. Tomasz Hołod / Polska Press
Przedszkole albo szkoła są zamknięte z powodu protestu nauczycieli? Możesz dostać wolny dzień w pracy, aby zająć się dzieckiem. A do tego dostaniesz zasiłek opiekuńczy - w takiej wysokości jak podczas choroby. Wystarczy wypełnić druki, które znajdziesz poniżej. A co w sytuacji, gdy formalnie przedszkole albo szkoła są czynne, ale proszą rodziców by ci zostali z dziećmi bo w placówce nie ma kto się nimi zająć? To zależy od Twojego szefa. Bo prawo nie precyzuje, co stanie się w takiej sytuacji. - To pracodawca weryfikuje czy nasze oświadczenie o zamknięciu placówki jest zgodne z prawdą. I to on ocenia, czy rzeczywiście musieliśmy zaopiekować się dzieckiem. Rodzic ma prawo złożyć oświadczenie, że musiał sprawować opiekę nad dzieckiem. Jeśli nasz szef uważa inaczej, musi to rodzicowi udowodnić - tłumaczą w ZUS.

Wielu rodziców, którzy zastali dzisiaj drzwi przedszkola zamknięte zastanawia się jak zapewnić opiekę swojemu maluchowi. Okazuje się, że rozwiązanie jest proste. W sytuacji, gdy nie mają z kim zostawić dziecka, mogą zająć się nim sami i wystąpić do pracodawcy o wypłatę zasiłku opiekuńczego. Ich nieobecność w pracy będzie usprawiedliwiona, pod warunkiem, że dotychczas nie przekroczyli 60 dni w roku, w ciągu których mogą pobierać zasiłek opiekuńczy i mieć usprawiedliwioną nieobecność. Ta pula dni obejmuje również opiekę nad chorym dzieckiem i nie jest liczona osobno w przypadku zamknięcia przedszkola czy szkoły.

ZOBACZ:

Przypomnijmy przepisy: Zasiłek opiekuńczy przysługuje rodzicom nie tylko wtedy, gdy ich dziecko zachoruje i wymaga opieki, ale także w przypadku nieprzewidzianego zamknięcia żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola lub szkoły, do których dziecko uczęszcza. Nieprzewidziane zamknięcie oznacza, że placówka nie informowała o nim z co najmniej 7 dniowym wyprzedzeniem. Z tego wynika, że obecna sytuacja we Wrocławiu jak najbardziej spełnia wymóg "nieprzewidzianego zamknięcia".

Co więcej, rodzice wcale nie muszą mieć "na piśmie" od przedszkola, że placówka jest zamknięta. Sami mogą wypełnić oświadczenie do pracodawcy lub ZUS-u, w którym informują o zamknięciu placówki (druk oświadczenia dołączamy do tekstu).

- Zamknięcie żłobka, przedszkola, klubu dziecięcego lub szkoły, do których uczęszcza dziecko jest traktowane, jako nieprzewidziane, jeśli rodziców zawiadomiono o tym w terminie krótszym niż 7 dni przed zamknięciem – przypomina Iwona Kowalska-Matis Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS na Dolnym Śląsku.

Zasiłek opiekuńczy przysługuje osobom objętym ubezpieczeniem chorobowym, zarówno obowiązkowo, jak i - jak to jest w przypadku prowadzenia działalności gospodarczej – gdy składkę na tzw. „chorobowe” odprowadzają za siebie dobrowolnie.

Przysługuje on na równi tak samo matce lub ojcu dziecka i jest wypłacany temu z rodziców, który wystąpi o jego wypłatę. Zasiłek wypłacany jest – tak jak chorobowe, czyli w wysokości 80 proc. wynagrodzenia. Można o niego wystąpić wtedy, gdy nie ma innych członków rodziny, którzy mogą dziecku zapewnić opiekę.

– W ciągu roku zasiłek opiekuńczy zarówno na zdrowe jak i chore dziecko do lat 14 przysługuje maksymalnie przez 60 dni – dodaje Kowalska-Matis.

WZÓR WNIOSKU O ZASIŁEK OPIEKUŃCZY - POBIERZ TUTAJ

OŚWIADCZENIE O ZAMKNIĘTEJ PLACÓWCE OPIEKUŃCZEJ - POBIERZ TUTAJ

Na dziecko powyżej 14 roku życia lub innego członka rodziny zasiłek przysługuje tylko przez 14 dni. Na dziecko niepełnosprawne przez miesiąc, czyli 30 dni.

Jeżeli rodzic jest zatrudniony to wniosek o wypłatę dostarcza swojemu pracodawcy, ale jeśli prowadzi działalność gospodarczą przynosi go do najbliższego ZUS-u. To wszystko można także zrobić online, jeśli ktoś ma założone swoje indywidualne konto na platformie internetowej ZUS.

Dokumenty, które należy złożyć w swoim zakładzie pracy niezbędne do przyznania i wypłaty zasiłku opiekuńczego to oświadczenie rodzica o nieprzewidzianym zamknięciu placówki oraz wniosek o wypłatę zasiłku opiekuńczego na druku ZUS Z-15.

W przypadku, gdy zasiłek jest wypłacany przez ZUS (np. w przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej), złożyć trzeba ZAS-36 czyli oświadczenie o sprawowaniu opieki nad dzieckiem w wieku do 8 lat i dodatkowo zaświadczenie płatnika składek wystawione na druku ZUS Z-3 - w przypadku pracowników albo ZUS Z-3a - w przypadku pozostałych ubezpieczonych oraz ZAS-36.

Druk wniosku można pobrać ze strony internetowej ZUS albo w osobiście w ZUS. Można także go wydrukować po wypełnieniu - w formie elektronicznej na profilu PUE ZUS.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska