Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zamkną teatr na półtora roku. Aktorzy pilnie poszukują sceny

Rafał Święcki
Secesyjny gmach teatru powstał w latach 1903-1904. Początkowo nazywano go Domem Sztuki i Stowarzyszeń, na początku lat 20. XX w., został przemianowany na Teatr Miejski w Jeleniej Górze.
Secesyjny gmach teatru powstał w latach 1903-1904. Początkowo nazywano go Domem Sztuki i Stowarzyszeń, na początku lat 20. XX w., został przemianowany na Teatr Miejski w Jeleniej Górze. marcin oliva soto
Zespół Teatru im. Cypriana Kamila Norwida w Jeleniej Górze przez półtora roku będzie musiał korzystać z gościnności innych scen, ma też grać w salach kinowych.

Są pieniądze na odkładany remont jeleniogórskiego Teatru im. Cypriana Kamila Norwida. Władzom Jeleniej Góry udało się zdobyć 13,5 miliona złotych. Prace przy modernizacji głównego budynku zaczną się wkrótce i potrwają półtora roku. Zespół na ten okres musi poszukać sobie nowej sceny.

Dotacja pochodzi z Regionalnego Programu Operacyjnego. Koszty remontu oszacowano na ok. 20 mln zł, brakującą kwotę miasto dołoży z własnego budżetu.

- Inwestycja będzie przebiegała w dwóch etapach. W pierwszym zajmiemy się zabytkowym budynkiem głównym, od piwnic aż po strych. W drugim będziemy modernizowali budynek dekoratorni. Po remoncie będzie spełniała rolę magazynowo-administracyjną - mówi dyrektor teatru Tadeusz Wnuk. - Z głównego budynku znikną wszystkie rzeczy, które mogłyby zwiększać zagrożenie pożarowe. Wyprowadzimy stamtąd biura, będzie on pełnił wyłącznie funkcję kulturalną - dodaje Wnuk.

Teatr wymieni całą przestarzałą technologię oświetleniową i nagłośnieniową. Zostaną zamontowane windy. Zmieni się mechanika sceny, którą dziś trzeba obsługiwać ręcznie. Na scenie zostaną zamontowane dwie zapadnie. Możliwe, że pojawi się scena obrotowa. Z obecnych 550 miejsc na sali głównej po remoncie pozostanie 500. Mają zniknąć fotele, z których niewiele widać.

Teatr rezygnuje ze sceny kameralnej. W miejscu, w którym funkcjonowała ona przez lata, powstanie sala prób. Na potrzeby spektakli studyjnych będzie adaptowana scena główna.

- Scena ma olbrzymią głębię i w niej chcemy zastosować wysuwaną widownię teleskopową. Specjalnymi zastawkami będzie można też zmniejszać powierzchnię głównej widowni - tłumaczy dyr. Wnuk.

Remont budynku głównego ma zakończyć się w grudniu 2018 roku. Trwają rozmowy w sprawie udostępnienia aktorom sal kinowych w „Locie” lub „Grandzie”. Zespół mógłby też występować na scenie Jeleniogórskiego Centrum Kultury. Teatr chce też częściej wyjeżdżać na sceny w Legnicy, Wałbrzychu, Bolesławcu lub Głogowie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska