Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zamieszkaj w zabytkowym pałacu, albo otwórz w nim biuro swojej firmy

Redakcja
Zamieszkaj w zabytkowym pałacu, albo otwórz w nim biuro swojej firmyPałac otaczają zabudowania folwarczne oraz park. Obiekt jest w dobrym stanie, gdyż ok. 30 lat temu był remontowany
Zamieszkaj w zabytkowym pałacu, albo otwórz w nim biuro swojej firmyPałac otaczają zabudowania folwarczne oraz park. Obiekt jest w dobrym stanie, gdyż ok. 30 lat temu był remontowany Archiwum ANR
Tyńczyk Legnicki to niewielka miejscowość w gminie Krotoszyce, która to leży na Dolnym Śląsku. Mieszka tam zaledwie kilkadziesiąt osób, wieś jest więc jedną z najmniejszych w okolicy. Jednak nie to sprawia, że Tyńczyk Legnicki jest bardzo interesującą miejscowością. Wieś zdobi bowiem przepiękny zabytkowy pałac.

Każdy, kto przejeżdża przez tę miejscowość (a takich osób jest sporo, bo miejscowość leży tuż przy węźle autostradowym Legnicy) zwraca uwagę na okazały obiekt, który jest wizytówką miejscowości. Teraz można go kupić. Zabytek na sprzedaż wystawia wrocławski oddział Agencji Nieruchomości Rolnych.

Perełka architektury rezydencjonalnej
Pałac powstał w latach 80. XIX wieku wraz z folwarkiem i parkiem krajobrazowym, który zdobi oczko wodne. Na pewno warto wspomnieć o szczegółach architektonicznych.
Budynek założono na planie litery L z dachem mansardowym naczółkowym i neomanierystycznym szczytem oraz wieloboczną sygnaturką. Stanowi cenny przykład architektury rezydencjonalnej ze względu na zachowaną jednolitość stylową i bogatą dekorację elewacji.
Całość prezentuje się okazale, a budynek jest zachowany w dość dobrym stanie. Również dlatego, że około 30 lat temu budynek został gruntowanie wyremontowany. To było dość interesujące wydarzenie, bo władze ówczesnej PRL bardzo rzadko decydowały się na naprawy budynków, które przed wojną należały do niemieckich arystokratów. Pałac w Tyńczyku Legnickim miał to szczęście.

Biura w pałacu? Czemu nie!
Jak już wspomniano, budynek znajduje się niedaleko autostrady A4 i węzła, którym dojeżdża się do Legnicy. Od tego miasta Tyńczyk dzieli raptem 8 kilometrów i można dostać w 10 minut. Od Wrocławia dzieli go 80 kilometrów – to godzina jazdy autostradą. Jak wiadomo, w Legnicy, a zwłaszcza we Wrocławiu prężnie rozwijają się przeróżne przedsiębiorstwa. Pod Legnicą działa też Legnicka Specjalna Strefa Ekonomiczna, na której terenie działa wiele różnych firm.
W stolicy Dolnego Śląska jest dodatkowo międzynarodowy port lotniczy, z którego można dostać się w różne zakątki Europy. To ważne informacje, bo pokazują, jak pałac jest świetnie położony. A to oznacza, że budynek można zaadoptować choćby na biurowiec. Pałac jest pod opieką konserwatora zabytków, ale wewnątrz można sporo zmienić, czyli dostosować do potrzeb firmy, która zechciałaby w Tyńczyku mieć swoją siedzibę. Biura w zabytkowym pałacu, tuż przy autostradzie? To brzmi nieźle.

A może inaczej?
Kolejną ciekawą możliwością jest wykorzystanie budynku na cele mieszkaniowe. To oczywiście pomysł dla osób z zasobniejszym portfelem. Na pewno pałac może wpaść w oko wielu bogaczom. Dlaczego? Bo obecnie wybudować wielki nowoczesny dom, to przecież żaden problem dla ludzi majętnych. A przywrócić dawny blask zabytkowemu pałacowi i jeszcze w nim zamieszkać? To było by coś!
Oczywiście to dość ekscentryczny pomysł. O wiele częściej spotykanym rozwiązaniem (również na Dolnym Śląsku) jest adaptacja zabytkowych budynków – w tym rzecz jasna pałaców – na cele hotelowe. To znakomity sposób na biznes. Oczywiście na początku trzeba włożyć nieco środków w remont i przebudowę wnętrz, ale później… Później można już zarabiać na hotelowych gościach. Tyńczyk jest przecież położony w dość ustronnym miejscu, dlatego też byłby prawdziwą oazą spokoju dla osób, które chcą wyrwać się z miasta i po prostu odpocząć.

Dodać można, że Tyńczyk Legnicki leży na turystycznym szlaku bitwy nad Kaczawą, którą stoczyły wojska francuskie z połączoną armią rosyjsko–pruską w 1813 roku. Wielka bitwa (ponad 200 tys. żołnierzy) zakończyła się porażką wojsk napoleońskich.
W pałacu można też stworzyć dom spokojnej starości. To coraz popularniejszy w Polsce biznes. Starsi obywatele chętnie spędzają jesień swego życia z rówieśnikami w ciekawych pensjonatach. Tyńczyk świetnie się do takiej roli nadaje, również z uwagi na okolicę, idealną na spacery dla seniorów.

Możliwości jest wiele
Jak widać zagospodarować pałac można na wiele różnych sposobów. Na pewno można podkreślić, że zakup zabytkowego obiektu to nie tylko dobry pomysł na biznes, ale również może stać się przygodą życia. Dlatego więc oferta powinna zainteresować zarówno biznesmena, jak i pasjonata historii.
Pałac w Tyńczyku Legnickim czeka nowego właściciela. Jak nim się stać?

Szczegółowych informacji na temat opisanego pałacu udzielają pracownicy wrocławskiego oddziału Agencji Nieruchomości Rolnych, czyli jego właściciela.
W siedzibie ANR na zainteresowanych czekają i fachowcy, którzy oprócz przedstawienia oferty, opowiedzą o niej ze szczegółami.
Warto więc odwiedzić ANR.
Adres: ul. Mińska 60, mejl: [email protected],
tel.71-356-39-19.
 

 

 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska