Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zamiast świętować 1 maja, związkowcy będą walczyć o płacę minimalną

Monika Kaczyńska
Zamiast świętować 1 maja, związkowcy będą walczyć o płacę minimalną
Zamiast świętować 1 maja, związkowcy będą walczyć o płacę minimalną Przemyslaw Swiderski
Związek Zawodowy "Sierpień '80" nie będzie w tym roku obchodził 1 maja - Międzynarodowego Święta Pracy. Za to tydzień później wraz z Inicjatywą Pracowniczą rozpocznie kampanię "Chcemy więcej zarabiać". W jej ramach związkowcy będą domagać się podniesienia płacy minimalnej z obecnego 1750 zł brutto do 2800 zł brutto i stawki godzinowej za pracę nie niższej niż 15 złotych brutto.

Zobacz komentarz:

- Z powodu niskich płac chce wyjechać z Polski ponad milion osób - mówi Patryk Kosela, rzecznik "Sierpnia '80". - To żaden powód do świętowania. Chcemy pokazać rządzącym Polską, że mamy dość głodowych pensji, śmieciowych umów i oczekujemy zmiany.

Wysokość płacy minimalnej, którą postulują związkowcy wynika z zaleceń Komitetu Niezależnych Ekspertów Rady Europy.

Zgodnie z nimi najniższe wynagrodzenie powinno stanowić 68 procent średniej krajowej. W Polsce w tej chwili to około 42 procenty przeciętnego wynagrodzenia.

- Za mało, żeby żyć - to oczywiste - mówi Marek Mnich, przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność '80". - Po opłaceniu podstawowych rachunków takich jak czynsz, prąd czy ogrzewanie zarabiającym na poziomie minimum nie wystarcza już na jedzenie, o ubraniu nie mówiąc. To się musi skończyć.

Jak twierdzi Jarosław Urbański z Inicjatywy Pracowniczej to tylko kwestia czasu. - Sami pracodawcy przyznają, że czas niskich zarobków już się skończył - mówi. - Ich podwyżka, w tym i płacy minimalnej to konieczność, po to, by uniknąć choćby takich problemów jak na przykład nadmierna rotacja pracowników.

Także Komisja Europejska czynników hamujących rozwój Polski upatruje w niskich płacach i zbyt dużej liczbie pracujących (zwłaszcza młodych) na umowach śmieciowych.

- Jeśli chodzi o wysokość płacy minimalnej stoimy przed barierą psychologiczną, nie ekonomiczną - zwraca uwagę Jarosław Urbański. - Jeśli ją pokonamy mamy szansę poradzić sobie z takimi problemami, jak nadmierna rotacja pracowników czy rosnące zadłużenie gospodarstw domowych. Pensja 2800 złotych brutto to abstrakcja? Nie bardziej niż 800 złotych, a przecież takie płace się zdarzają. Podwyżka jest realna.

Jan Guz i Jeremi Mordasewicz o rekordowym wzroście polskich płac

Ala związkowcy nie spodziewają się, że zwycięstwo przyjdzie im łatwo.

Minimum wyższe niż połowa średniej to ewenement

Z prof. Wacławem Jarmołowiczem z Instytutu Nauk Ekonomicznych WSB, o płacy minimalnej, rozmawia Monika Kaczyńska:
2800 złotych brutto to realna wysokość płacy minimalnej?
Nie sądzę. Taki wzrost oznaczałby nie tylko większe koszty dla firm, ale poważnie zachwiałby całą strukturą płac. To nie byłoby korzystne. Jestem zwolennikiem wprowadzenia minimalnej płacy godzinowej, która objęłaby także pracujących na umowy zlecenia. Przy obecnym poziomie najniższej płacy minimum godzinowe wynosiłoby około 10-11 złotych.

To wystarczająco?
Mogłoby być więcej. Jest jasne, że jeśli chcemy zahamować emigrację - płace, i to nie tylko te minimalne, muszą wzrosnąć. Rośnie wydajność pracy, płace rosną wolniej od niej. Ich szybszy wzrost nakręciłby rozwój gospodarczy. Zwłaszcza teraz, gdy wchodzimy w okres wzrostu.

Ile zatem powinna wynosić płaca minimalna?
Sądzę, że stopniowe dochodzenie minimalnego wynagrodzenia do poziomu około 50 procent średniej to postulat negocjowalny. Więcej byłoby ewenementem na skalę światową.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiał oryginalny: Zamiast świętować 1 maja, związkowcy będą walczyć o płacę minimalną - Głos Wielkopolski

Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska