Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zamiast parkingu w centrum miasta będzie muzeum

Błażej Organisty
Błażej Organisty
Zakład Narodowy im. Ossolińskich przygotowuje się do stworzenia siedziby Muzeum Książąt Lubomirskich. Gmach muzeum ma stanąć na działce przy ul. Szewskiej, pomiędzy kościołem a Ossolineum. Obecnie tam jest parking. Nowe sale muzeum będzie można zwiedzać najwcześniej w 2020 roku.

Po 10 latach starań Zakład Narodowy im. Ossolińskich, przy finansowym wsparciu ministerstwa kultury, otworzy we Wrocławiu siedzibę Muzeum Książąt Lubomirskich.

Siedziba muzeum powstanie nie wcześniej niż w 2020 roku. Na razie Ossolineum ogłosiło dwuetapowy konkurs architektoniczno-urbanistyczny na opracowanie jej koncepcji. Rozstrzygnięcie konkursu zaplanowano na 30 kwietnia 2018 roku. Zadaniem zwycięzcy będzie przygotowanie ostatecznego projektu.

– To potrwa pewnie do końca przyszłego roku, a budowa nowej siedziby zajmie nam około dwóch lat – informuje Anna Sieroń z Ossolineum.

Nowe Muzeum Książąt Lubomirskich powstanie przy ul. Szewskiej w miejscu parkingu, który znajduje się obecnie pomiędzy kościołem a Ossolineum. Budynek stworzy przede wszystkim możliwość prezentacji zbiorów, zarówno tych znajdujących się we Wrocławiu, jak i pozostałych we Lwowie.

Zbiory będą prezentowane w strefie dla zwiedzających, czynnej od godz. 8. do godz. 20. przez siedem dni w tygodniu. Strefa zostanie podzielona na dwie części. W pierwszej znajdą się sale wystaw stałych i czasowych, w tym strefa edukacyjna z salami warsztatowymi i audytorium. W drugiej powstaną pomieszczenia dodatkowe, takie jak księgarnia, sklep i kawiarnia.

W gmachu Muzeum Książąt Lubomirskich będzie można podziwiać około 300 tys. obiektów gromadzonych przez Dział Sztuki i Dział Numizmatyki. Ekspozycja stała to Galeria Panoramy Plastycznej Dawnego Lwowa (makieta znajduje się obecnie w Hali Ludowej) oraz Przestrzeń dla Galerii Sztuki i Gabinetu Numizmatycznego (malarstwo, rzeźba, grafika i rysunek, numizmatyka). Z kolei ekspozycja zmienna to wystawy czasowe (wystawy tradycyjne i wydarzenia o charakterze warsztatowo-edukacyjnym) oraz Skarbiec, czyli gabinet prac na papierze, gdzie będzie można oglądać rysunki szkół europejskich oraz wypożyczone dzieła sztuki takich mistrzów jak Rembrandt czy Rubens.

Przyszła siedziba muzeum to także centrum magazynowania, kolekcjonowania i konserwacji zbiorów pochodzących z Wrocławia i Lwowa.

W dokumentacji dołączonej do regulaminu konkursu czytamy, że w obecnej sytuacji organizacyjnej i lokalowej Muzeum Książąt Lubomirskich koncentruje działalność merytoryczną przede wszystkim na zadaniach związanych z gromadzeniem, ochroną i opracowaniem naukowym zbiorów. Pozostałe podstawowe zadania instytucji muzealnej, takie jak prezentacja, upowszechnianie i edukowanie, są w poważnym stopniu ograniczone, czy wręcz niemożliwe do prowadzenia, ze względu na brak wystarczających przestrzeni do eksponowania swoich zasobów. Po wzniesieniu budynku przy ul. Szewskiej Muzeum Książąt Lubomirskich wreszcie zyska miejsce do prezentacji bogatej kolekcji zbiorów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska