Zamek Książ zbuduje pawilon powitalny dla turystów

Artur Szałkowski
Zamek Książ
Zamek Książ Dariusz Gdesz / Polskapresse
Udostępnij:
Prezydent Wałbrzycha, prezes gminnej spółki Zamek Książ, a także przedstawiciele Politechniki Wrocławskiej oraz Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, podpisali list intencyjny. Dotyczy on powstania pawilonu powitalnego dla turystów. Nowy obiekt zostanie zbudowany tam, gdzie kiedyś były zamkowy browar i piekarnia. W opracowaniu projektu pomogą naukowcy z Wrocławia.

Obiekt ma zostać zbudowany w miejscu budynku zaprojektowanego przez Christiana Wilhelma Tischbeina, który został zburzony na początku XX wieku. W budynku działały browar oraz piekarnia.

Pawilon powitalny dla turystów ma nawiązywać do prostej, klasycznej formy budynku zaprojektowanego przez Tischbeina. Równocześnie mają zostać w nim wykorzystane najnowocześniejsze technologie, związane np. z ekologicznym ogrzewaniem nieruchomości.

Stąd decyzja o współpracy Wałbrzycha z Politechniką Wrocławską oraz Uniwersytetem Przyrodniczym we Wrocławiu. - Z Wałbrzychem i regionem wałbrzyskim współpracujemy od wielu lat. Efektem tej współpracy jest wiele publikacji naukowych - mówi prof. Elżbieta Trocka - Leszczyńska z Politechniki Wrocławskiej. - Mam nadzieję, że nasza współpraca przy projekcie w Książu da wspaniały efekt.

Jeszcze w 2017 r. ma być gotowa koncepcja programowo-przestrzenna pawilonu powitalnego w Książu oraz jego makieta. Zostaną przygotowane we współpracy miasta i kierownictwa zamku z Uniwersytetem Przyrodniczym we Wrocławiu oraz Politechniką Wrocławską.

Przy realizacji zadania pracować mają przede wszystkim studenci obu uczelni pod nadzorem kadry naukowej. W pawilonie powitalnym mają być ulokowane: informacja turystyczna, kasa biletowa, księgarnia z pamiątkami, poczekalnia dla zwiedzających, poczekalnia dla przewodników, przestrzeń wystawiennicza, kawiarnia z zapleczem oraz toalety.

Władze Wałbrzycha chcą także, by obiekt posiadał rozległy taras, z którego turyści będą mogli podziwiać piękno Książańskiego Parku Krajobrazowego, w którego otoczeniu jest położony zamek Książ.

- Na razie nie ma ustalonych konkretnych terminów dotyczących realizacji przedsięwzięcia. Harmonogram prac związanych z inwestycją zostanie ujęty w odrębnej umowie - wyjaśnia Roman Szełemej, prezydent Wałbrzycha. - Według wariantu optymistycznego pawilon zostanie zbudowany w 2018 roku. Główny ciężar finansowania inwestycji będzie spoczywał na miejskiej spółce Zamek Książ, która administruje obiektem.

Inwestor zamierza także sięgnąć po wsparcie finansowe z zewnątrz. W związku z planowanym zastosowaniem w pawilonie powitalnym nowoczesnych i ekologicznych technologii, jest szansa na pozyskanie dotacji np. z funduszy przeznaczonych na ochronę środowiska.

Decyzja o budowie pawilonu powitalnego to konieczność. Liczba turystów goszczących w zamku Książ z roku na rok systematycznie rośnie. W 2006 roku największą atrakcję turystyczną Wałbrzycha i jedną z największych na Dolnym Śląsku odwiedziło ponad 200 tys. osób - to rekord. W ciągu kolejnych 10 lat wynik ten został podwojony. 2016 roku zamek Książ zakończył z liczbą ponad 400 tys. goszczących w nim turystów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

r
ryszard
To jeszcze moze odbudowac stary ksiaz .to by byla atrakcja.
Przejdź na stronę główną Gazeta Wrocławska
Dodaj ogłoszenie