Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zamek Książ w Wałbrzychu ma nowego Księcia. Kim jest Peter Hochberg - Pless i co go łączy z księżną Daisy?

Adrianna Szurman
Adrianna Szurman
Książęca para w towarzystwie prezeski Zamku Książ Anny Żabskiej i prezydenta Wałbrzycha Romana Szełemeja.
Książęca para w towarzystwie prezeski Zamku Książ Anny Żabskiej i prezydenta Wałbrzycha Romana Szełemeja. użyczone Fundacja Księżnej Daisy
Po śmierci wnuka księżnej Daisy, księcia Bolko, po raz pierwszy przyjechał do Zamku Książ nowy książę - Peter von Hochberg - Pless, który jest teraz głową rodu Hochbergów. Zmarły książę Bolko nie miał męskich potomków, a jedynie córkę Felicitas. Czy nowy książę będzie kontynuował dzieło Bolko, który przyjaźnił się z Polską i Polakami, a wałbrzyszanom przekazał cenne pamiątki po słynnej babci?

Po tym, jak Hochbergowie stracili rodowe majątki w wyniku II wojny światowej i późniejszej zmiany granic, potomkowie ostatnich właścicieli Zamku Książ - księżnej Daisy i Jana Henryka XV, zaczęli bywać w Wałbrzychu i Pszczynie dopiero w latach 70. ubiegłego stulecia. Książę Bolko, który zmarł 28 sierpnia 2022 roku, regularnie bywał na Zamku Książ i w Pszczynie, gdzie w 2000 roku otrzymał honorowe obywatelstwo miasta, a w Wałbrzychu został obywatelem honorowym w roku 2015.

Książę Bolko pielęgnował kontakty z Wałbrzychem i Pszczyną

Jak ogromne znaczenie miały te wizyty dla rodziny Hochbergów, przede wszystkim w budowaniu pozytywnych relacji z Polakami, możemy dowiedzieć się z książki Wspomnienia Śląskiego Księcia, którą książę Bolko zdążył opublikować dwa miesiące przed śmiercią. Namówił go do tego Mateusz Mykytyszyn, prezes Fundacji Księżnej Daisy i jednocześnie współautor publikacji.

A jakie znaczenie mają relacje z arystokratami dla Zamku Książ i Wałbrzycha?

- Mimo, że Hochbergowie utracili majątek, który należał do nich przez ponad 430 lat, ich związki z Wałbrzychem są dziś bardzo zażyłe. Oprócz księcia Bolko i jego następcy, w ponadregionalną promocję Książa i Pszczyny włączyli się także inni potomkowie księżnej Daisy z kolejnego pokolenia. Schronisko dla zwierząt od lat wspiera prawnuczka Daisy i Jana Henryka XV, hrabianka Felicitas von Hochberg. Regularnie odwiedza nas także ich prawnuk hrabia Clemens von Stauffenberg (jego dziadek był kuzynem słynnego Clausa von Stauffenberga od zamachu na Hitlera w Wilczym Szańcu) - mówi Mateusz Mykytyszyn i dodaje, że Hochbergowie chętnie brali udział w różnych miejskich imprezach podnosząc znacznie ich rangę.

Nie do przecenienia jest również to, że książę Bolko przekazał dla Książa bardzo cenne pamiątki rodzinne. W tym obrazy i fotografie należące do jego słynnej babci. Jest to tym cenniejsze, że po drugiej wojnie światowej majątek z Książa rozgrabili i spalili czerwonoarmiści, a to co zostało, zabrali szabrownicy.

Czy nowy książę będzie kontynuował działalność poprzednika?

- Wspólnie z synami i żoną chcemy dalej budować przyjaźń polsko-niemiecką i wspierać instytucje społeczne w Książu i Pszczynie z myślą o kolejnych pokoleniach. Pragniemy kontynuować i wspierać dzieło zmarłego księcia Bolko, jego córki Felicitas i księżnej wdowy Marie-Elisabeth - mówił podczas gali "Ambasadorzy Wałbrzycha 2023" Peter von Hochberg Pless, następca księcia Bolko, który przyjechał na uroczystość.

Kim jest Peter Hochberg von Pless?

Co ciekawe, tytuły arystokratyczne używane są jedynie ze względów kurtuazyjnych i w celu uszanowania i podkreślenia tradycji. Oficjalnie zniesiono je zarówno w Niemczech, jak i w Polsce.

- Ciekawostką jest, że w Niemczech - choć formalnie zniesione, tytuły szlacheckie stały się integralną częścią nazwiska - zaznacza Mateszu Mykytyszyn.

Jak wyjaśnia, Książę Peter jest przedstawicielem linii Rohnstock (z Roztoki)) rodziny Hochberg, a także z braćmi Hansem-Heinrichem, Maksymilianem i Filipem, spadkobiercą majątku Hansa Heinricha XVII (Hansela) von Hochberg, 4. księcia von Pless (1900-1984), najstarszego syna Hansa-Heinricha XV i Daisy von Pless. Hansel był ostatnim właścicielem rodzinnych posiadłości w Książu oraz Pszczynie i został zmuszony do emigracji do Wielkiej Brytanii.

Książę Peter urodził się 2 kwietnia 1956 roku w Bonn, gdzie wychowywał się z braćmi i rodzicami - Karlem-Albrechtem, hrabią von Hochberg (1912-1979) i hrabiną Urszulą von Hochberg, z domu von Schmettow (1925-2013). Na Uniwersytecie w Bonn uzyskał dyplom z ekonomii matematycznej. Studiował także na Uniwersytecie Pensylwanii w Filadelfii oraz na Uniwersytecie Harvarda na wydziale Kennedy School of Government, gdzie uzyskał tytuł magistra administracji publicznej.

Książę Peter Hochberg w swojej karierze pracował jako konsultant ds. strategii i jako przedsiębiorca. Był:

  • partnerem i dyrektorem zarządzającym McKinsey & Company z siedzibą w Monachium i Kolonii w Niemczech współzałożycielem i przedsiębiorcą start-upu Questrix Inc. w Redwood City w Kalifornii w USA
  • partnerem i dyrektorem zarządzającym w Booz Allen Hamilton Inc. z siedzibą w Düsseldorfie
  • partnerem i członkiem światowej rady dyrektorów Booz & Company, Inc.
  • dyrektorem zarządzającym PwC Strategy & GmbH w Düsseldorfi

Także na emeryturze nie zwalnia tempa. Jest prezesem Harvard Club Rhein-Ruhr (klubu absolwentów Uniwersytetu Harvarda) oraz członkiem zarządu Europa Chor Akademie w Görlitz, pomagającego w rozwoju utalentowanych dyrygentów chóralnych i chórzystów z Europy, zwłaszcza wschodniej. Często koncertuje w Niemczech, Polsce i Czechach. Książę Peter zarządza również majątkiem rodzinnym.

Książę Peter Hochberg prywatnie

Jest mężem dr Anne hrabiny von Hochberg, księżnej von Pless, którą poznał w 1986 roku, kiedy byli studentami Uniwersytetu Harvarda.

- Anne jest lekarzem laryngologiem. Praktykuje w Kolonii w Niemczech. Mają dwóch synów: Bolka (ur. 1992), wykształconego na Uniwersytecie Columbia w Nowym Jorku i posiadającego stopnie naukowe Uniwersytetu w Monachium oraz European Business School w Oestrich-Winkel w Niemczech; oraz Albrechta (ur.1995), wykształconego na Uniwersytecie Columbia w Nowym Jorku, posiadającego stopnie naukowe w Hochschule St. Gallen w Szwajcarii, HEC w Paryżu oraz Politechnice w Monachium (TUM). Podczas gdy rodzice mieszkają w Düsseldorfie oraz posiadłości rodzinnej w pobliżu Bocholt, obaj synowie mieszkają i pracują w Monachium - wyjaśnia Mateusz Mykytyszyn.

Dodaje też, że książę Peter i księżna Anne często odwiedzali po 1989 roku Książ i Pszczynę, niejednokrotnie w towarzystwie synów i księcia Bolko.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska