Zamek Kliczków - po wojnie ruina, a teraz wytworny hotel i spa

Katarzyna Wilk
Zabytek w czasie działań wojennych nie ucierpiał zbyt poważnie. Niestety, w 1949 roku pożar strawił doszczętnie dwa skrzydła
Zabytek w czasie działań wojennych nie ucierpiał zbyt poważnie. Niestety, w 1949 roku pożar strawił doszczętnie dwa skrzydła Marcin Oliva Soto
Udostępnij:
Zamek Kliczków, w powiecie bolesławieckim, został wzniesiony w XIII wieku na wysokiej nadbrzeżnej skarpie Kwisy przez Bolka I Surowego, księcia świdnicko-jaworskiego, jako warownia graniczna ziemno-drewniana.

Według legendy, zanim nad Kwisą stanął kamienny gród, najpierw zamek był drewniany. Kasztel strzegł jedynego wówczas brodu na odcinku dolnego biegu rzeki i zamykał puszczańską drogę z Łużyc do kraju polańskiego księcia Mieszka. Odegrał wówczas bardzo ważną rolę, zatrzymując grafa Gerona z Marchii Wschodniej, który próbował złupić kraj Polan.

Sto lat później tę samą drogę ataku wybrał sobie cesarz niemiecki Henryk V, który chciał w 1106 roku pokonać Bolesława Krzywoustego. Tędy szedł na słynną bitwę na Psim Polu. Jednym z mało znanych skutków bitwy było postawienie, decyzją Krzywoustego, kamiennego kasztelu w Kliczkowie, aby zamek mógł lepiej służyć obronie drogi z Łużyc. Jak podają źródła Archiwum Państwowego we Wrocławiu, dopiero potem pałac został zbudowany z kamienia. Według nich mieścił dwie sale balowe, 20 komnat, kuchnię oraz kaplicę.

Historia zabytkowego obiektu jest bardzo ciekawa. Warownia miała wielu właścicieli. Dla dobra zamku przyczynił się Kacper Średni (ok. 1545-1588), który zapoczątkował jego renesansową przebudowę. Jego dzieło kontynuował syn Kacper Młodszy, który wzniósł zabudowania gospodarcze, m.in. browar, stajnię, powozownię.

W 1631 r. majątek został przejęty i przebudowany przez rodzinę von Schellendorf, a dwa pokolenia później przez spokrewniony z nimi ród von Frankenberg. W tym czasie zmieniono charakter elewacji południowej, zmodernizowano wnętrza, a na dziedzińcach założono barokowe fontanny.

Rodzina von Promnitz, właściciele majątków w Pszczynie, Żarach, Borowej i Nowogrodźcu, kupiła posiadłość w 1747 roku. Po 20 latach Kliczków przeszedł pod skrzydła Hansa Christiana hrabiego zu Solms-Baruth, który ożenił się z wdową von Promnitz. To potomkowie hrabiego rozpoczęli przebudowę zamku. W pierwszej kolejności zmieniono wystrój sali balowej na empirowy. Wybudowano neogotycką wieżę Jenny oraz ujeżdżalnię.

Majątek w 1877 roku przejął Fryderyk Hermann, hrabia zu Solms-Baruth. Berlińscy architekci w 1881 roku na jego zlecenie rozpoczęli kolejną przebudowę, która trwała 4 lata. Czerpali inspirację z różnych stylów: angielskiego gotyku, włoskiego renesansu, niemieckiego i francuskiego manieryzmu. Wówczas znany w Europie twórca parków krajobrazowych Eduard Petzold zaprojektował ponad 80-hektarowy park w stylu angielskim.

Zamek odwiedzali znamienici goście, m.in. cesarz Wilhelm II, następca tronu, oraz najwyżsi przedstawiciele dworu. W czasie II wojny światowej dobra zostały skonfiskowane przez sowieckich żołnierzy. Zabytek w czasie działań wojennych nie ucierpiał zbyt poważnie. Niestety, w 1949 roku pożar strawił doszczętnie dwa skrzydła - Czeladne i Powozownię. Co do wybuchu pożaru, jest kilka wersji. Jedna z nich zakłada, że ogień podłożył miejscowy leśnik. Inna natomiast mówi, że wzniecili pożar bawiący się w Kliczkowie przodownicy pracy.

Kolejni gospodarze obiektu, Nadleśnictwo w Bolesławcu i Ludowe Wojsko Polskie, nie dbali o niego. Zniszczeniu uległy dachy, a w następnej kolejności mury, posadzki, boazerie, malowidła, portale, piece i jedne z cenniejszych na Śląsku kominki. Zawaliła się Galeria Oficjalistów i częściowo Ujeżdżalnia.

Dopiero w latach 70. Politechnika Wrocławska podjęła próbę ratowania pałacu. Ale do końca lat 90. przeprowadzono tylko prace zabezpieczające. A pałac niszczał. Kiedy zamek kupiła wrocławska firma budowlano-konserwatorska Integer, los zabytku się odmienił. W 2000 roku rozpoczęła się trwająca dwa lata odbudowa. Rok później, w listopadzie, udostępniono obiekt dla gości.

Przeprowadzono kapitalny remont obiektu. Trzeba było zainstalować wszystkie media, instalacje, włącznie z teletechnicznymi, odtworzyć park i roślinność na dziedzińcach, zasadzić 4 tys. nowych drzew. Podstawowym celem prac, które trwały około 1,5 roku, było przystosowanie zabytku do nowego życia i nowej funkcji.

Teraz jest to nowoczesny, luksusowy hotel wraz z ośrodkiem spa. Można zwiedzać zamek i zabytkowy, piękny park, który także jest stopniowo odrestaurowywany. Każdy, kto chciałby obejrzeć zamek oraz usłyszeć legendy i historię jego właścicieli, może zwiedzić zamek z przewodnikiem.

Zwiedzający dostają przy wejściu mały przewodnik, aby nie zgubili się w labiryncie korytarzy. Dodatkową atrakcją dla turystów jest jedyny w Europie cmentarz dla koni, który znajduje się na terenie parku przypałacowego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Gazeta Wrocławska
Dodaj ogłoszenie