Zamachowiec Paweł R. aresztowany na 3 miesiące. To 22-letni...

  Zamachowiec Paweł R. aresztowany na 3 miesiące. To 22-letni student

  Marcin Rybak

  , sz

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Zamachowiec Paweł R. aresztowany na 3 miesiące. To 22-letni student
  1/37
  przejdź do galerii

  ©Dolnośląska Policja

  Zamachowiec, który w ubiegłym tygodniu podłożył bombę w autobusie linii 145 we Wrocławiu, to Paweł R., student trzeciego roku chemii na Politechnice Wrocławskiej. Przyznał się do winy, ale odmówił składania wyjaśnień. W czwartek sąd okręgowy aresztował go na 3 miesiące. Grozi mu dożywocie.
  W czwartek rano prokuratura złożyła wniosek o aresztowanie Pawła R. Zatrzymanemu mężczyźnie postawiono zarzut przestępstwa o charakterze terrorystycznym - usiłowania zabójstwa wielu osób z użyciem materiałów wybuchowych oraz sprowadzenia zagrożenia życia wielu osób.

  Po południu Sąd Okręgowy przychylił się do wniosku prokuratury i zdecydował o tymczasowym areszcie na 3 miesiące dla Pawła R. - Sąd podzielił argumenty prokuratury, że podejrzanemu grozi surowa kara, a na wolności mógłby uciec lub w inny sposób utrudniać śledztwo – przyznał prokurator Tomasz Krzesiewicz.

  Co więcej, istniała również obawa, że mógłby on jeszcze raz popełnić podobne przestępstwo.  Prokurator Krzesiewicz dodał, że w sprawie jest do wykonania jeszcze bardzo dużo czynności i ekspertyz, m.in. DNA, z zakresu materiałów wybuchowych, śladów zapachowych, a także badanie pisma ręcznego. Śledczy nie chciał jednak powiedzieć jakiego rodzaju pismo i dlaczego ma być w tej sprawie badane.

  Prokurator potwierdził, że pod sądem Paweł R. przyznał się do stawianych mu zarzutów. Odmówił jednak składania wyjaśnień, nie wyraził również skruchy.

  "Grzeczny, kulturalny, religijny". Taki był zamachowiec z Wrocławia  Według śledczych nie ma najmniejszych wątpliwości, że zamiarem sprawcy było wyrządzenie jak największych szkód i by ofiar było jak najwięcej. Wynika to nie tylko z konstrukcji samego ładunku wybuchowego, ale również z tego, w jakim czasie i miejscu bomba została podłożona.

  Prokurator Krzesiewicz dodał, że ciągle jest badany wątek związku zamachowca z telefonem, w którym dzwoniący mężczyzna groził wybuchami bomb jeśli nie otrzyma złota. Na razie nie potwierdził, że Paweł R. miał coś z tym wspólnego. Zdementował natomiast dzisiejsze doniesienia radia RMF FM, że Paweł R. planował zamachy również podczas Światowych Dni Młodzieży.

  Prokuratora apeluje, aby wszyscy, którzy jechali autobusem 145 razem z zamachowcem zgłaszali się w celu złożenia zeznań. Będą traktowani w sprawie jako pokrzywdzeni.


  Zamachowiec Paweł R. został zatrzymany u rodziny w Szprotawie w Lubuskiem. To student trzeciego roku chemii na Politechnice Wrocławskiej. Uczelnia nie chce komentować zatrzymania swego studenta.

  We wtorek Pawła R. doprowadzono do prokuratury. Tu usłyszał zarzut przestępstwa o charakterze terrorystycznym - usiłowania zabójstwa wielu osób z użyciem materiałów wybuchowych oraz sprowadzenia zagrożenia życia wielu osób. Grozi mu dożywocie.

  ZOBACZ NAGRANIE, KTÓRE PRZYCZYNIŁO SIĘ DO ZATRZYMANIA ZAMACHOWCA

  - Przyznał się do zarzutów, odmówił składania wyjaśnień - powiedział portalowi GazetaWroclawska.pl Robert Tomankiewicz, naczelnik wydziału dolnośląskiego Prokuratury Krajowej. Tomankiewicz dodał, że wciąż trwa sprawdzanie czy to Paweł R. kilka godzin przed wybuchem dzwonił pod numer 112, domagając się 30 kilogramów złota i ostrzegając, że jeśli ich nie dostanie, w mieście będą wybuchały bomby.

  Prokurator zdementował wcześniejsze informacje niektórych mediów, jakoby w mieszkaniu Pawła R. przy ul. Klimasa we Wrocławiu zostały znalezione inne materiały wybuchowe czy garnki podobne do tego, w którym skonstruowano bombę podłożoną w autobusie.  - To był wyjątkowo trudny przeciwnik. Świetnie się maskował - przyznaje komendant główny policji Jarosław Szymczyk. I potwierdza wcześniejsze informacje portalu GazetaWroclawska.pl, że kilka godzin przed podłożeniem bomby w autobusie ktoś zadzwonił pod numer 112, domagając się 30 kilogramów złota i grożąc, że jeśli ich nie dostanie, w mieście będą wybuchały bomby. Czy dzwoniącym był zatrzymany we wtorek zamachowiec? Ustala to policja.

  Zamachowca zatrzymano we wtorek około południa na terenie województwa lubuskiego. Był u rodziny. Wizyta policjantów kompletnie go zaskoczyła. Z nieoficjalnych informacji portalu GazetaWroclawska.pl wynika, że nie stawiał oporu. Od razu przyznał się do winy.

  Choć zamachowca zatrzymano na terenie województwa lubuskiego, mieszkał we Wrocławiu - na osiedlu przy skrzyżowaniu ul. Klimasa i Tarnogajskiej, prawdopodobnie w mieszkaniu studenckim. To osiedle znajduje się zaledwie kilkanaście metrów od miejsca, w którym w czwartek zamachowiec z bombą w żółtej reklamówce wsiadł do autobusu linii 145.  W dotarciu do mężczyzny miał pomóc policji film z monitoringu w warsztacie samochodowym przy ul. Tarnogajskiej. Widać na nim, jak w czwartek przed godziną 13 ktoś wychodzi z żółtą reklamówką z bloków na osiedlu. Po godzinie 14 mężczyzna wraca w to samo miejsce już bez reklamówki, za to nerwowo ogląda się za siebie.

  We wtorek od godz. 14 na osiedlu trwała wielka akcja policji. Zamachowiec był już wtedy zatrzymany. Policja otoczyła osiedle, na miejscu pojawili się antyterroryści i policyjni pirotechnicy. Ulica Klimasa od skrzyżowania z Tarnogajską została zamknięta dla ruchu. W całej okolicy wyłączono gaz i prąd.

  Do budynku przy ul. Klimasa 39 przez kilka godzin nie byli wpuszczani ludzie. Policja w tym czasie dokładnie przeszukiwała jedno z mieszkań (nieoficjalnie wiemy, że było to na drugim piętrze), a także piwnice.

  Czy zatrzymany mężczyzna to ten sam, który w czwartek rano dzwonił pod numer 112, domagając się okupu w postaci 30 kilogramów złota i grożąc, że w przeciwnym razie w mieście będą wybuchały bomby kliknij i przeczytaj więcej na ten temat.? Na razie nie wiadomo. Komendant główny policji potwierdził, że taki telefon odebrano. Ale to czy pod numer 112 dzwonił zatrzymany we wtorek zamachowiec, będzie dopiero przedmiotem śledztwa.

  Mieszkańcy ulicy Klimasa z którymi rozmawialiśmy, nie mają pojęcia, który z ich sąsiadów mógł być zamachowcem. - Tu są głównie mieszkania na wynajem, lokatorzy bardzo często się zmieniają, mało kto się zna - tłumaczy nam jeden z mieszkańców.

  Jak mówią nam mieszkańcy, policjanci już kilka dni temu odwiedzali ich w mieszkaniach, pokazując portret pamięciowy zamachowca i zdjęcia z monitoringu. Wiadomo, że zamachowiec nie tylko wsiadał do autobusu na przystanku przy ul. Tarnogajskiej, ale i wrócił w te okolice niedługo po zamachu. Policyjne psy tropiące doprowadziły w sobotę funkcjonariuszy w okolice wieżowców na osiedlu Gaj. Zamachowiec miał tu dotrzeć pieszo z Dworca Głównego PKP.

  O policyjnych poszukiwaniach na osiedlu przy skrzyżowaniu Tarnogajskiej i Klimasa pisaliśmy już dziś rano. O wizycie policji opowiadali nam m.in. pracownicy pobliskich firm i sklepów. - Specjalnie razem z pracownikiem sprawdzaliśmy monitoring naszego sklepu – opowiadał jeden z ze sprzedawców. Ale nikt się nie nagrał.

  Niedaleko przystanku jest też sklep ze śrubami i nakrętkami. Policjanci byli i w tym sklepie. Pokazywali nakrętki – najpewniej z ładunku znalezionego w autobusie. Ale - jak twierdzi sprzedawca - nie ma takich w ofercie. Wynika z tego, że zamachowiec nie zaopatrywał się w tym akurat sklepie.

  Czytaj treści premium w Gazecie Wrocławskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (753)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Zamach terrorystyczny ?

  To gdzie walące się budynki ? (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 4

  Jeżeli udawał bombiarza, robił coś czego nie zrobił, to nic nie mogą zrobić, jedynie skazać go na 3 miesiące.

  Ale jeżeli zatrzymując go znaleźli chate pełną ładunków wybuchowych, to dobrze ze go...rozwiń całość

  Jeżeli udawał bombiarza, robił coś czego nie zrobił, to nic nie mogą zrobić, jedynie skazać go na 3 miesiące.

  Ale jeżeli zatrzymując go znaleźli chate pełną ładunków wybuchowych, to dobrze ze go zwinęli i do sądu.

  http://tnijurl.com/krolowie/zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  ...

  maria (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 8 / 5

  Ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski apeluje o pomoc

  Chodzi o ochronę dzieci biskupa z małopolski poczętych in vitro przed śmiercią. Biskup chce zabić swoje dzieci. Ks. Tadeusz ujawnia sprawę.

  Mam...rozwiń całość

  Ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski apeluje o pomoc

  Chodzi o ochronę dzieci biskupa z małopolski poczętych in vitro przed śmiercią. Biskup chce zabić swoje dzieci. Ks. Tadeusz ujawnia sprawę.

  Mam wrażenie, że wszystkim zależy tylko na wyciszeniu tej sprawy i wpłynięciu na ks. Tadeusza by milczał albo nawet kłamał. I to w Kościele poraża najbardziej. Jeśli nie kler, jeśli media katolickie milczą lub kłamią to gdzie są zaangażowani wierni? Cały Kościół taki jest?

  To jest obrzydliwe, że media katolickie usuwają moje posty!!!zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  .

  . (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 5

  w******* spamerze

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  areszt

  marian (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 10

  na razie 3 miechy aresztu.zrobic gnojowi z d*** sredniowiecze.


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  ty

  olga (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 7 / 8

  zajmij się dupami pedofili w sutannach

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  paranoja

  efvxsd (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5 / 7

  Zobacznie nagranie w tvn24 jak kierowca wynosi pakunek, zagląda do środka, przenosi bliżej przystanku i wchodzi do autobusu. Pewnie myslał że to pomidorowa z rosołu wczoraj, wyniósł, zajrzał,...rozwiń całość

  Zobacznie nagranie w tvn24 jak kierowca wynosi pakunek, zagląda do środka, przenosi bliżej przystanku i wchodzi do autobusu. Pewnie myslał że to pomidorowa z rosołu wczoraj, wyniósł, zajrzał, przemieszał i zaniósł na przystanek dla Pana Mietka stałego bywalca tamtejszego przystanku. Przecież to paranoja. A może ktoś doskonale wiedział co robi , podpalił ładunek i przeniósł bliżej ludzi żeby te małe "bum" z kupą dymu narobiło zamieszania. Bo przecież ustawa antyterrorystyczna taka dobra a policja taka skuteczna dzięki nowym przepisom, kierowca bohater tylko student 3 roku chemii nie popisał się swoją wiedzą wymyślając coś tak banalnego jak "bomba" z saletry.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  wyjątkowo trudny przeciwnik

  ala (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 13 / 6

  Wychodzi z budynku, gdzie mieszka, z garnkiem w żółtej reklamówce. Monitoring go nagrywa . Wchodzi do autobusu z żółtą reklamówką na przystanku oddalonym 50 metrów od miejsca, gdzie mieszka....rozwiń całość

  Wychodzi z budynku, gdzie mieszka, z garnkiem w żółtej reklamówce. Monitoring go nagrywa . Wchodzi do autobusu z żółtą reklamówką na przystanku oddalonym 50 metrów od miejsca, gdzie mieszka. Monitoring w autobusie nagrywa go. Po akcji wraca do domu na piechotę i z jego portek sypią się molekuły saletry na chodnik, którym idzie. Pies policyjny doprowadza policjantów pod bramę budynku, gdzie mieszka. Wyjątkowo trudny przeciwnik, bo założył ciemne okulary i perukę na łysą głowę. Gdyby się przebrał w babskie ciuchy, byłby już idiotą na skalę światową. Życzę policji tylko takich przeciwników.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Nie chemii, tylko inżynierii materiałowej.

  koleżanka (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 12 / 5

  Nie chemii, tylko inżynierii materiałowej.


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  do koleżanka

  Tak tylko (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 8 / 4

  ...to jest kierunek na Wydziale Chemicznym Politechniki Wrocławskiej. koleżanko.
  Czyli wydział Chemii i o takim piszą...


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  aaas

  ddd (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 1

  Nie, nie, nie. Piszą (cytuję): "student trzeciego roku chemii na Politechnice Wrocławskiej."
  Koleżanka ma rację. Pismaki piszą głupoty.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  relgijna rodzina

  dert (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 10 / 10

  Taki grzeczny ,ułożony ,pochodzący z religijnej rodziny !!!! Czy nie uważacie że ci wszyscy przestępcy to bardzo ułożeni ludzie z nieskazitelnej rodziny !! Może coś na rzeczy jeśli chodzi o tą...rozwiń całość

  Taki grzeczny ,ułożony ,pochodzący z religijnej rodziny !!!! Czy nie uważacie że ci wszyscy przestępcy to bardzo ułożeni ludzie z nieskazitelnej rodziny !! Może coś na rzeczy jeśli chodzi o tą naszą religie i nie tylko ...zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Po ukatrupienui Igora S. fałszywa flaga wrocławskiej policji

  spostrzegawczy (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 22 / 15

  z udziałem quasi-zamachowca Pawła R. który daje zielone światło ustawie antyterrorystycznej socjalistycznych żoliborskich żydopachołów z PIS-u.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  czy tylko mi się wydaje że ten koleś z filmów z monitoringu

  i ten zatrzymany (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 18 / 7

  to dwie różne osoby?

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  haha

  Kamil (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 18 / 13

  A zeby zgnił w wiezieniu ludzkie ścierwo...powinni przywrocic kare smierci


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Kamil??????

  Janek (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 10

  spoko Szanowny Kamilu
  dożywocie to odstraszająca kara dla gnojków.
  Pozdrawiam


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  kara smierci

  sam (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 12 / 2

  jasne dozywocie. do konca swego zywota bedziesz na niego placil podatki by mial konsole a starcy w szpitalach suchy chleb i szklanke wody. dozywocie ale w lagrze

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecane

  Wideo