Zakupy. Czy Twoje dziecko jest wtedy bezpieczne?

  Zakupy. Czy Twoje dziecko jest wtedy bezpieczne?

  Artykuł sponsorowany

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Zakupy. Czy Twoje dziecko jest wtedy bezpieczne?
  1/3
  przejdź do galerii
  Wspólne zakupy w centrum handlowym to dla dziecka nie lada przeżycie. Ogrom kolorów, mnóstwo nowych dźwięków, lśniące witryny i nieskończone alejki barwnych produktów wprost na wyciągnięcie małej rączki… Wystarczy chwila nieuwagi, aby maluch powodowany nieposkromioną ciekawością odłączył się od mamy. W jaki sposób należy się wtedy zachować? Co zrobić najpierw? I przede wszystkim – jak nie dopuścić do takiej sytuacji?
  Sobotnie przedpołudnie, czas atrakcyjnych wyprzedaży czy okres przedświąteczny to momenty, w których centra handlowe chętnie odwiedzane są przez tłumy klientów, w tym rodziców z pociechami. W takich warunkach wystarczy chwila nieuwagi, aby stracić dziecko z oczu. Jak temu zapobiec? Wystarczy, że nauczymy malucha kilku podstawowych zasad bezpieczeństwa.

  Zasada 1: Mamo, tato widzę Was

  Warto od początku uczyć dziecko, aby samodzielnienie nie oddalało się od rodziców i było w zasięgu ich wzroku. Sami opiekunowie powinni zadbać też o to, aby ich pociecha szła zawsze przed nimi i aby była widoczna; ubranka w wyrazistych kolorach pomogą wyróżnić malucha z tłumu.

  Zasada 2: Znam swoje imię

  Dziecko od najmłodszych lat musi być uczone swojego imienia i nazwiska. Z upływem czasu powinno poznawać też imiona rodziców, adres zamieszkania i numery telefonu do bliskich. Warto też, aby wiedziało, w jakiej sytuacji należy takie informacje przekazać obcemu. Pan w mundurze, pani siedząca przy kasie czy pracownik w Punkcie Informacyjnym to osoby, które w centrum handlowym dziecko powinno kojarzyć z bezpieczeństwem.

  Zasada 3: Korzystamy ze sprytnych rozwiązań

  Jeśli dziecko jest jeszcze zbyt małe, aby w przypadku zagubienia udzielić o sobie odpowiednich informacji lub jest wyjątkowo nieśmiałe, warto wyposażyć je w specjalną opaskę identyfikacyjną, na której napisać można telefon kontaktowy do rodziców oraz imię maluszka. Bransoletki takie, podczas zagubienia dziecka, pomagają szybciej skontaktować się z opiekunem. Niektóre centra handlowe, szczególnie przyjazne rodzinom z dziećmi, udostępniają je klientom za darmo.

  - Staramy się zapewnić komfort przebywania rodzin z dziećmi w naszym centrum na różnych poziomach. Poczynając od pokojów matki z dzieckiem i placów zabaw, gdzie opiekun może zostawić malucha pod okiem wykwalifikowanych animatorów, przez elektryczne autka dla dzieci, mogące zastąpić wózki, aż po opaski identyfikacyjne, zwiększające bezpieczeństwo maluchów. Bransoletki są wykonane ze specjalnego, bardzo wytrzymałego materiału i zapinane na klips, przez co dziecko nie może samo ich zdjąć. Dzięki danym z opaski pracownicy obiektu są w stanie natychmiastowo skontaktować się z opiekunem dziecka, skracając czas niepokoju obydwojga z nich – mówi Jacek Kaczmarski, kierownik marketingu Alei Bielany.

  Zasada 4: Nie widzę, nie uciekam, nie panikuje

  Jeśli dojdzie do tego, że malec straci z zasięgu wzroku rodziców, powinien wiedzieć, że ma zachować spokój, rozejrzeć się i pozostać tam, gdzie ostatni raz widział opiekunów, bo właśnie w tym miejscu zaczną oni swoje poszukiwania. Wchodząc do centrum handlowego starszemu dziecku można pokazać punkty orientacyjne, przy których powinno czekać, jeśli się zgubi. Może to być punkt informacyjny czy konkretny sklep. Dzieci znając takie miejsca kontrolne, z dużo mniejszym prawdopodobieństwem popadną w panikę, kiedy rodzic zniknie im z oczu.

  - Dobrze radzimy sobie z sytuacjami, na które jesteśmy przygotowani. Zasada ta dotyczy również dzieci, niezależnie od ich płci czy osobowości. Jeśli rodzic przećwiczy z dzieckiem zasady zachowania w sytuacji zagubienia się w tłumie, wskaże mu dokładnie miejsca, w których ma czekać na opiekunów czy osoby, do których może się zwracać o pomoc, z mniejszym prawdopodobieństwem wpadnie ono w panikę – mówi Agnieszka Szultka, psycholog.

  Centra handlowe stają się coraz bardziej przyjazne rodzinom z dziećmi – zarówno pod względem infrastruktury, oferty handlowej, jak i udogodnień. Przed udaniem się na zakupy warto sprawdzić jakie usprawnienia dla dzieci i opiekunów oferuje dana galeria – czy posiada specjalne rodzinne miejsca parkingowe, dysponuje dobrze wyposażonymi pokojami matki z dzieckiem czy choćby posiada szerokie korytarze, w których mama bez problemu będzie przemieszczać się z wózkiem. Darmowa opieka nad maluchami czy opaski identyfikacyjne będą dodatkowymi atutami, które dadzą mamie poczucie spokoju, zminimalizują szansę na zagubienie dziecka, a w razie takiego incydentu, pozwolą maksymalnie szybko odnaleźć pociechę.

  Więcej na: www.alejabielany.pl

  www.facebook.com/AlejaBielany

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecane

  Wideo