Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zakaz używania komórek w szkole? Co Wy na to?

Malwina Gadawa
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Fot. Mariusz Kapala / Gazeta Lubuska
Uczniowie wpatrujący się na lekcjach w ekran telefonu komórkowego zamiast w tablicę, to coraz powszechniejszy widok w szkołach. - Trudno teraz znaleźć choć jednego ucznia, który nie ma telefonu komórkowego. Dziecko szybciej zapomni zabrać z domu podręcznik szkolny niż telefon - przyznają zgodnie dyrektorzy wrocławskich szkół. Jak sobie z tym radzą?

Rzecznik praw dziecka Marek Michalak podpowiedział na swoim profilu facebookowym, jak rozwiązać problem używania przez uczniów telefonów komórkowych w trakcie lekcji. Opublikował zdjęcie klasy, w której telefony komórkowe są umieszczane w specjalnym pojemniku. Właściciele smartfonów mogą je odebrać, gdy skończy się lekcja. - I po problemie. Grunt to jasne zasady - tak skomentował zdjęcie Marek Michalak.

:) i po problemie. Grunt to jasne zasady.

Opublikowany przez Marek Michalak na 1 marca 2016

Czy to dobry pomysł? Dyrektorzy wrocławskich szkół sami regulują kwestie dotyczące używania telefonów komórkowych przez uczniów. Aleksandra Mikulska, dyrektorka Szkoły Podstawowej nr 8 przy ul. Kowalskiej, zdaje sobie sprawę, że w XXI wieku trudno wymagać od ucznia, by nie używał telefonu. Wprowadziła za to w szkole jasne zasady. Uczniowie mogą mieć telefony komórkowe, ale muszą one być wyłączone, nawet na przerwie. - Wielu uczniów ma telefon już w pierwszej klasie szkoły podstawowej. W czwartej klasie z komórki korzystają wszystkie dzieci - mówi Mikulska.

Piotr Pitura, wicedyrektor Zespołu Szkół nr 5, w którym mieści się Gimnazjum nr 48 przy ul. Hauke-Bosaka, przyznaje, że telefony komórkowe to spory problem dla nauczycieli. - Uczniowie, którzy siedzą koło siebie, zamiast ze sobą porozmawiać, piszą wiadomości tekstowe. Stajemy się społeczeństwem cyfrowym, które ma problem z wyrażaniem swoich emocji. Młodzież prawdziwe kontakty zamienia na te wirtualne - mówi Piotr Pitura.
- Nie wyobrażam sobie, żeby uczniowie przed lekcjami oddawali w depozyt swoje telefony. Kto miałby ich pilnować i wziąć odpowiedzialność za często wartościowe rzeczy? - zastanawia się wicedyrektor. Przyznaje, że jest przeciwnikiem telefonów w szkole. Przyznaje jednak, że telefony mogą być także przydatne na lekcjach. - Czasami uczniowie mogą mieć za zadanie znaleźć pewną informację w internecie. Najczęściej robią to właśnie dzięki komórce - mówi wicedyrektor.

Krystyna Kaczorowska, rzecznik dolnośląskiego kuratorium oświaty, mówi, że nie ma wytycznych Ministerstwa Edukacji Narodowej dotyczących używania telefonów komórkowych przez uczniów w szkole.
- Szkoły mają wolną rękę, jeżeli chodzi o wytyczne w tym zakresie. Większość dyrektorów ustala to z rodzicami. Ważne, żeby dojść do kompromisu - mówi Krystyna Kaczorowska.

Danuta Daszkiewicz-Ordyłowska, dyrektorka XII LO przy pl. Orląt Lwowskich, wyjaśnia, że w statucie jej szkoły zapisano, że nie wolno używać telefonów komórkowych podczas lekcji. - To rozprasza uczniów. Zresztą, młodzież sama to przyznaje i nie narzeka na regulamin. Szkoła to miejsce, w którym powinny obowiązywać zasady - mówi dyrektorka..

Roman Kowalczyk, dyrektor XVII LO przy ul. Tęczowej, który po mianowaniu ministra edukacji narodowej zostanie nowym kuratorem oświaty we Wrocławiu, uważa, że nie trzeba stosować restrykcyjnych kar. Wystarczy ustalić zasady współpracy z młodzieżą.
- Dzwoniący telefon komórkowy na lekcji to nie plaga. Owszem, zdarzają się incydentalne przypadki, ale tak jest wszędzie. Młodzież lubi być traktowana poważnie. Zaufanie rodzi zaufanie, więc w naszym liceum nie mamy z tym problemu - mówi przyszły dolnośląski kurator.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska