Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zagrożenie terrorystyczne we Wrocławiu? Sprawdź, jak zareagować [INSTRUKCJA]

Piotr Bera
Ćwiczenia antyterrorystyczne na Stadionie Wrocław
Ćwiczenia antyterrorystyczne na Stadionie Wrocław Tomasz Hołod
Centrum Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miejskiego Wrocławia przygotowało instrukcje dla mieszkańców, jak zachowywać się w trakcie zagrożenia. Mowa o zamachach terrorystycznych, strzałach z broni palnej, ataku nożem czy pojmaniu. Specjalne instrukcje oraz wskazówki, także dotyczące pierwszej pomocy, można znaleźć m.in. na niektórych przystankach komunikacji miejskiej.

Na przystankach komunikacji miejskiej we Wrocławiu można zaobserwować plakaty informujące mieszkańców, jak zachować się w trudnej sytuacji np. podczas pojmania lub ataku nożem. I tak, według CZK, podczas strzałów czy ataku napastnika powinniśmy "uciekać, ukrywać się lub w ostateczności podjąć walkę". Należy też "pomóc innym, zwiększając szanse na przeżycie".

Natomiast, gdy zostaniemy zakładnikami "nie powinniśmy stawiać oporu i dyskutować. Należy wykonywać polecenia oraz unikać kontaktu wzrokowego. Trzeba pytać o zgodę na wykonanie każdej czynności. Natomiast podczas szturmu policji: nie pomagaj, nie uciekaj, wykonuj wszystkie polecenia policjantów". Nie powinniśmy również dotykać lub przenosić podejrzanego bagażu lub pakunku.

Plakaty przypominają również, jak prawidłowo wykonać pierwszą pomoc oraz resuscytację krążeniowo-oddechową (RKO). Informacja przypomina o sprawdzeniu przytomności rannego, udrożnieniu dróg oddechowych, położeniu go w pozycji bocznej ustalonej. RKO powinniśmy wykonywać do czasu przyjazdu ambulansu.

Poradnik pierwszej pomocy na przystanku Dworzec Główny PKP
Poradnik pierwszej pomocy na przystanku Dworzec Główny PKP Czytelniczka

Informacje o możliwych zagrożeniach są elementem kampanii m.in. przed The World Games 2017 we Wrocławiu. W dniach 20-30 lipca do Wrocławia przyjedzie kilka tysięcy sportowców z całego świata. Pododdziały Sił Zbrojnych RP, Pododdziały Antyterrorystyczne Policji, Państwowej Straży Pożarnej i służb ratowniczych już teraz prowadzą wzmożone działania oraz szkolenia mające na celu przygotowania na ewentualne zamachy w trakcie sportowego święta.

O tym, jak ważna jest odpowiednia reakcja w sytuacji zagrożenia, dowiedzieliśmy się m.in. podczas zeszłorocznego wybuchu bomby w autobusie linii 145. Jak mówił w rozmowie z portalem GazetaWroclawska.pl Wojciech Szewko, ekspert ds. terroryzmu oraz członek Narodowego Centrum Studiów Strategicznych - kierowca autobusu powinien bezwzględnie zatrzymać pojazd i ewakuować ludzi. W typowych instrukcjach np. Al Kaidy, w takich ładunkach zwykle znajduje się zapalnik reagujący na podniesienie podejrzanej paczki. Gdyby był tutaj - to kierowca zginąłby i zabił wszystkich pasażerów. Tymczasem kierowca wyniósł pakunek z pojazdu.

CZYTAJ: Ekspert ds. terroryzmu: Cieszmy się, że za bombą nie stoi Al Kaida i nie musimy ogłaszać żałoby

- Jeżeli zauważymy w pojeździe komunikacji publicznej, czy na przystanku lub w innym miejscu publicznym tajemniczy pakunek nie powinniśmy go ruszać i do niego zaglądać. Należy się delikatnie odsunąć i jak najszybciej zgłosić problem odpowiednim służbom. Najszybszym i najprostszym rozwiązaniem będzie telefon na numer 112 – przyznał z kolei Grzegorz „Cichy” Mikołajczyk, jeden z najbardziej doświadczonych antyterrorystów w Polsce, szkolący m.in. żołnierzy z oddziału specjalnego wyjeżdżających na misje ONZ.

Zobacz: Wrocław: Zamach w autobusie. Czy bomba mogła zabić? Wielki eksperyment prokuratury

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska