Zagłębie – Wisła P.: Dublet Doležala. Zagłębie uciekło ze strefy spadkowej (WYNIK, RELACJA)

Piotr Krzyżanowski
KGHM Zagłębie Lubin w 22. kolejce PKO Ekstraklasy odniosło pierwsze zwycięstwo w rundzie wiosennej. „Miedziowi” pokonali na własnym stadionie Wisłę Płock 3:1 (1:1). Dwie bramki dla gospodarzy zdobył Martin Doležal, a jedno trafienie dołożył Łukasz Łakomy. Dzięki pokonaniu „Nafciarzy” Zagłębie wydostało się ze strefy spadkowej, nad którą ma obecnie trzy punkty przewagi.

W pierwszych dziesięciu minutach to Zagłębie częściej gościło pod bramką rywali. Na niewiele się to jednak zdało, ponieważ jako pierwsi z bramki cieszyli się przyjezdni. W 11. minucie Damian Michalski górą zgrywał piłkę w pole karne, gdzie do piłki dopadł Łukasz Sekulski. 31-latek obrócił się z nią, minął jednego z obrońców i po strzale z kilkunastu metrów pokonał Kacpra Bieszczada. Gospodarze sygnalizowali przy tej akcji spalonego, ale po wideoweryfikacji sędzia Daniel Stefański podtrzymał swoją decyzję.

Utrata gola nie podłamała lubinian. Debiutujący w oficjalnym meczu w barwach Zagłębia Koki Hinokio i Martin Doležal uderzeniami z dystansu starali się zaskoczyć Krzysztofa Kamińskiego. W 31. minucie podopieczni Piotra Stokowca dopięli swego. Kacper Chodyna zgrał futbolówkę na piąty metr do Doležala. Słowacki napastnik najpierw trafił w bramkarza, ale dobitka okazała się bezbłędna. Oba zespoły schodziły zatem na przerwę przy stanie 1:1.

W 59. minucie było już 2:1 dla „Miedziowych”. Erik Daniel ograł rywala na lewej stronie, wycofał piłkę do Łukasza Łakomego, a ten posłał ją wprost na głowę Doležala, który mimo asysty rywala zdołał oddać celny strzał. Kilka minut później Zagłębie po koronkowej akcji ustaliło wynik spotkania. Patryk Szysz zagrał w tempo do Łakomego, który wbiegł w pole karne i nie dał Kamińskiemu większych szans na skuteczną interwencję.

Przez ostatni kwadrans Wisła zepchnęła lubinian do głębokiej defensywy. W 86. minucie tablica świetlna wskazywała wynik 3:2 po tym, jak kiks przy interwencji zaliczył Saša Balić. Czarnogórzec wpakował piłkę do własnej bramki, ale na jego szczęścia sędziowie VAR dopatrzyli się chwilę wcześniej spalonego płocczan. Ostatecznie mecz zakończył się rezultatem 3:1. Dzięki zwycięstwu Zagłębie wydostało się ze strefy spadkowej, nad którą ma obecnie trzy punkty przewagi.

„Miedziowych” w następnej kolejce czekają derby województwa ze Śląskiem. Mecz we Wrocławiu odbędzie się w przyszłą niedzielę o godz. 17.30.