Tomasz Kuczyński
Zagłębie wygrało! Do tej pory Miedź była niepokonana i miała 7 punktów, a Zagłębie nie wygrało i zdobyło tylko 1 punkt za remis z Podbeskidziem Bielsko-Biała.
W meczu 4. kolejki Fortuna 1. Ligi Zagłębie Sosnowiec wygrało z Miedzią Legnica 1:0 (1:0). Bramkę zdobył Michał Góral w 12. minucie. Bohaterem gospodarzy był Matko Perdijić, który bronił jak natchniony i nie dał się pokonać.

Na Stadionie Ludowym spotkali się spadkowicze z Ekstraklasy, które zupełnie inaczej odnalazły się na początku pierwszoligowego sezonu. Miedź była niepokonana i miała 7 punktów, a Zagłębie nie wygrało i zdobyło tylko 1 punkt za remis z Podbeskidziem Bielsko-Biała.

W Zagłębiu zadebiutował w sobotę Quentin Seedorf, który do tej pory nie wystąpił w ani jednym meczu, a przeciw Miedzi wyszedł w podstawowej jedenastce. Brakowało natomiast Fabiana Piaseckiego, który trafił do Sosnowca z Miedzi. Choć przeszedł na zasadzie transferu definitywnego, kluby w umowie wpisały klauzulę, na mocy której nie może zagrać przeciw byłej drużynie.

ZOBACZCIE ZDJĘCIA

Choć na samym początku zaatakowała Miedź, w 6. minucie piłka prawie wpadła do siatki gości. Po rzucie wolnym uderzył Filip Karbowy. Piłka odbiła się od nogi Nemanji Mijuskovicia, następnie od poprzeczki i pleców bramkarza Łukasza Załuski. Gdy zmierzała do bramki, sprzed linii wybił ją Artur Pikk.

Gospodarze poszli za ciosem i objęli prowadzenie w 12. minucie. W polu karnym piłkę od Patryka Mularczyka dostał Michał Góral. Mimo asysty obrońców zdołał oddać strzał po ziemi w długi róg – 1:0.

Wreszcie zwycięstwo! Kibice Zagłębia byli uradowani

Zagłębie Sosnowiec – Miedź Legnica ZDJĘCIA KIBICÓW Kibice Za...

Miedź potrzebowała chwilę, aby dojść do siebie. Odpowiedziała w 19. minucie strzałem z dystansu Krzysztofa Danielewicza, który sparował Matko Perdijić. Sześć minut później w pole karne Zagłębia wpadł Patryk Makuch i zamiast strzelać szukał podaniem Valerijsa Sabali i… nie znalazł.

Tylko pół godziny na boisku spędził strzelec gola Michał Góral. Dwukrotnie sfaulowany w ciągu kilku minut nie był w stanie kontynuować gry i został zniesiony na noszach.

- Mam nadzieję, że uraz kolana nie jest taki poważny, jak to na początku wyglądało. Ale módlcie się za mnie, by to nie było najgorsze - prosił po meczu o wsparcie duchowe kibiców Michał Góral, który ma nadzieję, że jego więzadła krzyżowe zostały nienaruszone. W poniedziałek napastnik Zagłębia będzie miał prześwietlenie i wówczas będziemy mądrzejsi.

Zmiennik Górala Stanisław Bilenkyj wkrótce po wejściu na murawę zatrudnił Załuskę, który wyekspediował piłkę na rzut rożny.

W końcówce pierwszej połowy znów było ciekawie. Karbowy strzelił zza pola karnego, tuż obok słupka. Po drugiej stronie boiska strzelał Danielewicz, a Perdijić odbił piłkę nogą.

Po przerwie Miedż dążyła do wyrównania, a Zagłębie do drugiej bramki. Ojamaa strzelał tuż obok słupka. Bramkarz gości Łukasz Załuska poradził sobie ze strzałem Szymona Pawłowskiego. Trenerzy dokonywali zmian, licząc, że któryś z rezerwowych rozstrzygnie losy meczu.

Im bliżej końca, tym bardziej sosnowiczanie myśleli już o utrzymaniu wyniku. Dwoił się i troił Perdijić, który m.in. świetnie obronił strzał Marquitos w 89. minucie. Gości mógł pogrążyć Pawłowski, ale w sytuacji sam na sam strzelił prosto w bramkarza.

Sędzia doliczył 4 minuty, co oznaczało dodatkowe nerwy dla kibiców Zagłębia. Goście domagali się rzutu karnego, ale za faul na Macieju Śliwie, jednak skończyło się na rzucie wolnym przed linią 16 metrów. Trener Miedzi Dominik Nowak za protesty zobaczył żółtą kartkę. Perdijić obronił strzał z wolnego Danielewicza. O sytuacji Patryka Małeckiego, który obiegł bramkarza, ale nie zdołał trafić do bramki, można było szybko zapomnieć, bo sędzia zakończył mecz i Zagłębie wygrało!

Zagłębie Sosnowiec – Miedź Legnica 1:0 RELACJA, ZDJĘCIA, WYN...

Zagłębie Sosnowiec – Miedź Legnica 1:0 (1:0)

1:0 Michał Góral (12)

Zagłębie: Perdijić – Nawotka, Polczak, Redkowski, Seedorf – Mularczyk (60. Słomka), Stewart, Pawłowski, Karbowy (69. Sinior), Małecki – Góral (32. Bilenkyj).

Miedź: Załuska - Zieliński, Bartczak, Mijusković, Pikk – Makuch, Marquitos, Danielewicz, Mislov (60. Koziara), Ojamaa (82. Śliwa) - Sabala (60. Antkowiak).

Żółte kartki: Polczak – Ojamaa, Mijusković

Sędziował: Tomasz Marciniak (Płock)

Widzów: 2365

OPINIE PO MECZU

Dominik Nowak (trener Miedzi)

Bardzo dobrze weszliśmy w spotkanie, udało nam się narzucić swój styl gry, były pierwsze zalążki, gdy mogliśmy jeszcze lepiej, bardziej dynamicznie zakończyć akcje ofensywne. Natomiast już pierwsza akcja Zagłębia, to był dla nas taki sygnał ostrzegawczy, że musimy być bliżej, to jest najważniejsze w piłce, aby w polu karnym lub przed nie zostawiać tyle swobody piłkarzom Zagłębia. Drugi raz już nie mieliśmy tyle szczęścia, straciliśmy bramkę. Uważam, że nie było dobre spotkanie w naszym wykonaniu, mamy wiele zastrzeżeń. Natomiast jest taka porcja chłodnej analizy, co nie zadziałało. Możemy grać dynamiczniej, musimy być skuteczniejsi w polu karnym, bardziej pazerni o wykończenie, bo tego nam dziś brakowało również determinacji przy piłkach stykowych.

Radosław Mroczkowski (trener Zagłębia)

Cieszymy się z punktów, bo wszyscy widzieliśmy jaki był mecz. Strzeliliśmy bramkę, w pierwszej połowie powinniśmy mieć wyższe prowadzenie. Oto miałem pretensje do zespołu, bo można było wtedy spokojniej grać, lepiej kontrolować mecz. Na pewno zespół bardzo chciał. Widzieliśmy, ile dzisiaj było zmian personalnych, ile prób innego ustawienia. To jest to, co nas od początku spotyka, bo potrzebujemy czasu, abyśmy sobie tę kadrę ustabilizowali. Potrzebujemy też sprawdzić tych zawodników w boku, bo wiemy, że sparingów było mało. Dziś mieliśmy debiutanta na lewej stronie (Quentina Seedorfa – red.). Naprawdę bardzo czekałem na ten mecz, aby go ocenić w spotkaniu o stawkę. Możemy mały plusik postawić temu chłopakowi, bo zagrał poprawnie jak na debiut w tej trudnej lidze. Ci zawodnicy, którzy byli starali się, wiemy, że zawsze jest trudno grać, prowadzić grę, żeby akcje były płynne, gdy robi się tyle zmian. Była duża determinacja, przeplatana niedokładnymi zagraniami. Mecz był jaki był, ale my walczyliśmy o to, aby zbudować zespołowi trochę pewności, żeby wygrać, nie szukaliśmy żadnych fajerwerków. Bałem się sytuacji, gdy nie trafiasz raz, drugi z kontry, ale skończyło się szczęśliwie dla nas, nie straciliśmy prowadzenie do końca. Bardzo doceniam te punkty i pracę chłopaków, choć wiadomo, ile jeszcze pracy przed nami, aby było więcej harmonii w grze.

Co do Michała Górala, myślę, że nie będzie problemów z tym kolanem, zobaczymy po ocenie lekarza. Oby tak było, bo byłby to kolejny zawodnik, którego nam brakuje. Na następny mecz wraca Fabian Piasecki, liczę też na zawodników wracających po kontuzjach.

Piotr Polczak (obrońca Zagłębia)

Przede wszystkim liczą się upragnione 3 punkty. Długo czekaliśmy na zwycięstwo, na pewno z dobrą drużyną, z Miedzią Legnica, zwycięstwo na własnym stadionie, bez straty bramki. Czego chcieć więcej? Natomiast w drugiej połowie widać było już brak przytrzymania piłki i może sytuację stworzyliśmy na 2:0, ale Miedź też groźnie atakowała i przy odrobinie naszego pecha mogli wyrównać i wynik mógł być inny. Cieszymy się z tego zwycięstwa, bo naprawdę włożyliśmy dużo zdrowia i wysiłku, okupiliśmy to kontuzjami. Drużyna jest wtedy, gdy są złe chwile i pokazaliśmy, że nieważne kto gra na boisku, daje z siebie wszystko. Mam nadzieję, że to podbuduje nasze morale, bo potrzebowaliśmy tego.