Zagłębie – Jagiellonia: Miedziowi pokonali Jagę i wciąż liczą się w walce o europejskie puchary [WYNIK, RELACJA]

Piotr Krzyżanowski
KGHM Zagłębie Lubin w meczu inaugurującym 33. kolejkę LOTTO Ekstraklasy pokonało u siebie Jagiellonię Białystok 2:0.

– Mecz z Jagiellonią jest dla nas niezwykle ważny. Wciąż chcemy liczyć się w walce o europejskie puchary. Żeby tak się stało, dziś musimy sięgnąć po trzy punkty – mówił przed początkiem piątkowego spotkania prezes Zagłębia Mateusz Dróżdż. „Miedziowi”słowa swojego szefa wzięli sobie do serca i już w 6. minucie cieszyli się z prowadzenia. Damjan Bohar po strzale Bartłomieja Pawłowskiego zmienił tor lotu piłki i uderzeniem głową pokonał Mariana Kelemena.

Gospodarze nie forsowali tempa, jednak w 28. minucie prowadzili już 2:0. Patryk Tuszyński wykorzystał płaską centrę Filipa Jagiełły z prawej strony boiska. Występ piłkarzy Jagiellonii w pierwszej połowie stał pod znakiem cyfry 0 – tyle strzałów, fauli i rzutów rożnych zanotowali przed przerwą podopieczni Ireneusza Mamrota.

Drużyna z Podlasia po zmianie stron zaczęła częściej gościć pod bramką strzeżoną przez Konrada Forenca. Goście najbliżej kontaktowego trafienia byli w 53. i 69. minucie – Jesus Imaz w dogodnej sytuacji pomylił się po strzale głową, a z uderzeniem Jakuba Wójcickiego poradził sobie golkiper lubinian.

W końcówce spotkania sędzia podyktował rzut karny dla Zagłębia po faulu Zorana Arsenicia na Łukaszu Porębie. Ostatecznie Mariusz Złotek cofnął jednak tę decyzję. Jak wskazała analiza VAR, wcześniej Lubomir Guldan nieprzepisowo zatrzymał Patryka Klimalę.

KGHM Zagłębie Lubin – Jagiellonia Białystok 2:0 (2:0)

Bramki: Bohar 6, Tuszyński 28.
Sędziował: Mariusz Złotek (Stalowa Wola).
Widzów: 3 022.
Zagłębie: Forenc – Tosik, Balić, Slisz, Guldan – Pawłowski (73. Pakulski), Oko – Jagiełło (80. Poręba), Starzyński, Tuszyński – Bohar (86. Szysz).
Jagiellonia: Kelemen – A. Kadlec, Arsenićl, Mitrović, Böðvarsson – Poletanović (46. Kwiecień), Romanczuk – Košťál (63. Wójcicki), Pospíšil, Guilherme – Imaz (77. Klimala).