Najniższe emerytury i renty po waloryzacji w 2021 roku
Bydgoszczanin, właściciel bezczynszowej kawalerki na wynajem, opowiada: - Lokatora mam od stycznia 2020 roku. Za wynajem powinien płacić 900 złotych miesięcznie, za media przeciętnie 300. Płacił przez pierwsze 4 miesiące. Potem zaczął przelewać część należności. Tłumaczył, że jego firma obniżyła pensje i po wakacjach wypłaty wrócą do standardowych wysokości, więc ureguluje rachunki. A po wakacjach przestał płacić.
Brak porozumienia między właścicielem mieszkania a wynajmującym
Właściciel kontynuuje: - Żal mi go jako człowieka. Gdy wynająłem mu mieszkanie, był świeżo po rozwodzie, nie z własnej winy. Dogadaliśmy się. Dzisiaj dogadać się nie możemy. Płacę za wodę i prąd, które on zużywa. Kolega, który wynajmuje parę mieszkań, radzi, żebym doprowadził do eksmisji gościa. Tyle, że w czasach koronawirusa to jeszcze trudniejsza sprawa.
Ta sprawa dotyczy rządowych regulacji, które wydawałyby się mało prawdopodobne w innych okolicznościach. Żyjemy jednak w pandemicznych czasach i wszystko jest prawdopodobne. Ustawa o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 wstrzymała eksmisje. Przepisy tak to określają: „w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii ogłoszonego z powodu COVID-19 nie wykonuje się tytułów wykonawczych nakazujących opróżnienie lokalu mieszkalnego”.
Pojawia się absurd: właściciel mieszkania nie dość, że nie zarabia na wynajmie, to dokłada do interesu. Jeżeli np. kupił mieszkanie na kredyt i liczył, że „raty same będą się spłacały”, bo przeznaczy na nie pieniądze z wynajmu, to się przeliczył, gdyż dłużnik konsekwentnie mu nie płaci.
Licytacje komornicze są, ale eksmisje komornicze zakazane
Komornik, chcący pozostać anonimowy, opowiada: - Od roku nie wykonałem żadnej eksmisji. Przed pandemią prowadziłem 1-2 wyprowadzki miesięcznie, choć niektórzy komornicy wykonywali ich 2 razy tyle. Licytacje komornicze, owszem, się odbywają, one natomiast nie oznaczają eksmisji. Nowy właściciel lokum z licytacji musi pamiętać, że nabywa je z nietykalnym lokatorem.
Eksperci wspominają też o kłopotach, związanych z ewentualnym wyegzekwowaniem od państwa odszkodowania za odroczoną eksmisję. Mowa o sytuacji, gdy gmina wskazała pomieszczenie tymczasowe lub lokal socjalny dla dłużnika, ale eksmisji nie wolno przeprowadzić ze względu na covidowe obostrzenia.
Zadłużeni lokatorzy a wyjście pośrednie dla właściciela mieszkania
- Można przypuszczać, że niektórzy właściciele mieszkań będą namawiali dłużników do dobrowolnej wyprowadzki, przykładowo za cenę częściowego umorzenia długów związanych z czynszem - zaznacza Magdalena Markiewicz, ekspert portalu NieruchomosciSzybko.pl.
To będzie w wielu przypadkach i tak lepsze dla właścicieli niż mnożenie długów przez lokatora, którego usunąć i tak tymczasowo się nie da.
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Dzieje się w Polsce i na świecie – czytaj na i.pl
Polecane oferty
kup teraz

Ideal Lux Le Roy 73439
Lampa stołowa Le Roy TL1 Small 073439 Ideal Lux De…
kup teraz

Ideal Lux Lampka Nocna Led Okrągła Biała Cerchio Tl (1000112092)
Lampa stołowa CERCHIO TL sprawdzi się w pomieszcze…
kup teraz

Zuma Line Adana (5525BK)
Lampa stołowa ADANAKolekcja lamp stołowych ADANA t…