Zadanie dla dorosłych

Marta Olejnik
Udostępnij:
- Dzieci są najlepszymi ekspertami w dziedzinie przemocy - twierdzi prof. Eric Debarbieux, szef Międzynarodowego Obserwatorium Przemocy Szkolnej, który przedstawi dziś w Warszawie na Europejskim Kongresie Przeciwdziałania Przemocy Szkolnej wyniki badań poziomu przemocy szkolnej w krajach europejskich.

Szkoła jest często azylem, do którego dziecko chce uciec przed domowym koszmarem. Tymczasem nauczyciele potrafią przysporzyć mu dodatkowych cierpień. Dlatego szkoły nie tylko powinny pracować nad lepszymi relacjami kadry z uczniami. Ich obowiązkiem jest przekonanie rodziców, że nie mają prawa stosować przemocy wobec dzieci. Ofiary przemocy w przyszłości same tę przemoc stosują.

- Konsekwencją przemocy w szkole są np. próby samobójcze - dręczone dziecko jest czterokrotnie bardziej na nią narażone. Więcej niż jeden z pięciu uczniów, którzy wagarują, nie wraca do szkoły z lęku przed przemocą. Walka z przemocą w szkole jest koniecznością edukacyjną i… ekonomiczną - twierdzi prof. Debarbieux.

Szkoły wydają się bezradne, łapią się powierzchownych środków, jak monitoring. Mają z głowy agresję na terenie placówki, ale dziecko, które nie potrafi sobie poradzić z własnymi emocjami, wyładuje ją poza szkołą. Tego typu rozwiązań nie pochwala też prof. Debarbieux.

- Wszystko, co stygmatyzuje społeczność z problemami, wszystko to, co jest elementem napiętnowania społecznego, co odcina szkołę od wspólnoty, idzie w złym kierunku. Nie należy pozbawiać się jedynych potencjalnych sprzymierzeńców: rodziców, mieszkańców. W systemach pozbawionych takich sprzymierzeńców obserwujemy wzrost przemocy.

- Niezbędne jest to, żeby szkoły rozmawiały z rodzicami o przemocy. Człowiek nie rodzi się z chęcią stosowania agresji wobec innych. On uczy się stosowania przemocy, która - paradoksalnie - ułatwia mu osiągnięcie swoich celów - mówi Luis Alarcon, prezes Stowarzyszenia Niebieska Linia.

Stowarzyszenie realizuje program "Niebieska godzina wychowawcza" - skierowany do nauczycieli i do dzieci. Uczy rozpoznawania przemocy, pokazuje, co się dzieje z ludźmi narażonymi na agresję i jak im można pomóc. Polska ma ogromny dorobek w badaniach nad przemocą. Jest mnóstwo terapeutów gotowych nieść pomoc zarówno nauczycielom, rodzicom, jak i uczniom.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Gazeta Wrocławska
Dodaj ogłoszenie