Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zaczynają się roztopy. Czy we Wrocławiu będzie powódź?

Konrad Bałajewicz
Konrad Bałajewicz
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne Konrad Bałajewicz
W środę (17 lutego) przedstawiciele Wód Polskich poinformowali o sytuacji hydrologicznej na Dolnym Śląsku. Czy grozi nam powódź? Przeczytajcie poniżej.

IMGW wydało ostrzeżenie dla Dolnego Śląska przed roztopami. Obowiązuje ono od środy (17 lutego 2021 r.) od godz. 6 do czwartku (18 lutego) do godziny 20.

"Chciałem uspokoić mieszkańców Wrocławia, nie grozi nam powódź. To, co w tej chwili się dzieje, to zjawiska zupełnie normalne, od których odzwyczailiśmy się ostatnimi laty" - powiedział podczas środowej konferencji Mariusz Przybylski, dyrektor Wód Polskich Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej we Wrocławiu.

Woda w Odrze utrzymuje się przede wszystkim w stanach średnich. Występują również stany niskie i wysokie, jednak te ostatnie nie stanowią zagrożenia powodziowego. Rzeka jest wolna od pokrywy lodowej oraz śryżu (początkowa postać lodu). Sytuacja na Odrze powinna być stabilna. Nawet jeśli we Wrocławiu występują roztopy, to w górach jest minusowa temperatura - śnieg do dopływów schodzi wolno i miastu nic nie zagraża.

"Zbiorniki retencyjne są przygotowane na przyjęcie ewentualnego nadmiaru wody z roztopów, który nas czeka." - informuje Monika Mesjasz, kierownik Centrum Operacyjnego Ochrony Przeciwpowodziowej Wód Polskich RZGW we Wrocławiu.

Aktualnie stan dopływów do zbiorników retencyjnych jest na niskim poziomie, ale trzeba mieć świadomość, że przez wzrost temperatury, wody będzie coraz więcej.

"Od ubiegłego tygodnia monitorujemy sytuację. Zaczęliśmy opróżniać zbiorniki retencyjne. W ciągu kilku dni oczekujemy wzrostu poziomu wody w rzekach. Miejmy nadzieję, że temperatury w górach będą się utrzymywały w okolicy zera lub delikatnie na plusie, co spowolni topnienie śniegu" - dodaje Monika Mesjasz.

Przewidywane opady deszczu na poziomie 8 mm także nie powinny stanowić problemu. Na lokalne podtopienia mogą przygotować się mieszkańcy Dolnego Śląska, zwłaszcza rejonów górskich i podgórskich, gdzie szybki spływ wód powierzchniowych może podtopić pola i łąki.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska