Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zaćmienie Słońca w piątek 20.03.2015 (GDZIE, O KTÓREJ I JAK OBSERWOWAĆ, JAK CHRONIĆ WZROK)

JU, AIP, TVN/X-News
Zaćmienie Słońca zobaczymy w piątek 20.03.2015
Zaćmienie Słońca zobaczymy w piątek 20.03.2015 Tomasz Hołod
Częściowe zaćmienie słońca już w ten piątek. 20 marca 2015 roku od godziny 9:47 będziemy mogli oglądać stopniowe przesłonienie prawie 70% Słońca przez Księżyc. Podpowiadamy, gdzie oglądać zaćmienie Słońca 2015, jak chronić wzrok i kiedy będziemy mogli oglądać całkowite zaćmienie Słońca w Polsce.

Częściowe zaćmienie Słońca przypadnie na pierwszy dzień astronomicznej wiosny - będziemy mogli podziwiać je 20 marca 2015 r. Pierwsze tego typu zjawisko widoczne na naszym niebie od 4 lat.

W Polsce będziemy obserwować częściowe zaćmienie (Księżyc przysłoni prawie 70% Słońca). - Zjawisko będzie wynikało z całkowitego zaćmienia, które będzie widoczne nad daleką północą Europy. Tak zwany pas całkowitego zaćmienia będzie przebiegał przez Morze Północne. Jedynymi skrawkami lądu, gdzie będzie można podziwiać ten spektakl będą Wyspy Owcze i kawałek Spitsbergenu - informuje Karol Wójcicki, popularyzator nauki z warszawskiego Centrum Nauki Kopernik.

Zobacz też: Zaćmienie Słońca już w piątek. Gdzie i o której godzinie maksimum zaćmienia We Wrocławiu (FILM, JAK OGLĄDAĆ ZAĆMIENIE)

Warto przyjrzeć się temu niesamowitemu zjawisku, bo następna okazja do oglądania częściowego zaćmienia Słońca w naszym kraju przydarzy się dopiero w 2021 roku. - Całkowitego zaćmienia raczej nie dożyjemy. W Polsce taki spektakl będzie można obserwować w październiku 2135 roku. Obrączkowe zaćmienie będzie widoczne w 2075 - dodaje Karol Wójcicki.

O której zaćmienie Słońca?
Częściowe zaćmienie słońca 20.03.2015 r. potrwa ponad 2 godziny. Punktualnie o godz. 9:47 Ziemia, Słońce i Księżyc zaczną ustawiać się w jednej linii. Maksimum zjawiska przypadnie około godziny 10.50. Spektakl na niebie potrwa do około godziny 12.00.

W listopadzie 2013 Słońce na kilkanaście sekund zgasło nad Ugandą

Mieszkańcy Ugandy jako jedni z niewielu mogli w listopadzie obserwować całkowite zaćmienie Słońca. Trwało około 15 sekund. Jak mówią naukowcy - było nietypowe. W niektórych regionach widoczne było jako zaćmienie obrączkowe, z dostrzegalną zewnętrzną krawędzią tarczy słonecznej. Natomiast w innych miejscach można było je obserwować jako zaćmienie całkowite. Naukowcy tego typu zaćmienie - łączące cechy obrączkowego i całkowitego - nazywają zaćmieniem hybrydowym. Występuje ono niezwykle rzadko i stanowi ok. 5 proc. wszystkich zaćmień.
(fot. CNN Newsource/x-news)

Gdzie najlepiej w piątek obserwować zaćmienie słońca
Średnio w Polsce będzie zasłonięte około 70% tarczy Słońca. Gdzie najlepiej będzie obserwować nadchodzące zaćmienie? - Słońce będzie już dość wysoko nas horyzontem, więc niemal z każdego miejsca będzie dobrze to widać. Wystarczy wyjść na jakiś placyk, tak żeby po prostu było widać tarczę słoneczną - mówi Karol Wójcicki.

W jaki sposób najlepiej obserwować zaćmienie Słońca? Jak chronić wzrok?
Przy oglądaniu zaćmienia Słońca ważne jest, żeby zadbać o swój wzrok. - W skrajnych przypadkach patrzenie na naszą gwiazdę bez specjalnych filtrów może zakończyć się porażeniem nerwu wzrokowego, czy wręcz utratą wzroku. Warto więc zakupić sobie specjalny filtr. W sklepie astronomicznym możemy dostać filtr już za kilka złotych - przekonuj Karol Wójcicki i dodaje, że na pewno nie można patrzeć na Słońce przez lornetkę czy teleskop niezaopatrzone w filtry. - Wtedy można by to było zrobić tylko dwa razy w życiu - raz na lewe, raz na prawe oko - żartuje popularyzator nauki z Centrum Nauki Kopernik.

Do obserwowania zaćmienia Słońca można też użyć własnych przyrządów do obserwacji. - Chociażby filtry znajdujące się w masce spawalniczej bardzo dobrze nadają się do oglądania zaćmienia słońca - przekonuje Katarzyna Nowicka, rzecznik prasowy Centrum Nauki Kopernik.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska