Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dane nam było Słońca zaćmienie, następne będzie za 11 lat [FILM, MNÓSTWO ZDJĘĆ]

Marcin Walków
Przemysław Masalski
Przez kilka godzin mogliśmy w piątek przed południem podziwiać zaćmienie Słońca. We Wrocławiu maksimum tego zjawiska można było zobaczyć o godz. 10.50. W obserwatorium astronomicznym przy ul. Kopernika były tłumy. Ale wrocławianie wyposażeni w okulary słoneczne, specjalne szkiełka, płyty cd, a nawet maski spawalnicze przystawali praktycznie w całym mieście, by spojrzeć w niebo. Następne zaćmienie Słońca widoczne będzie w Polsce dopiero w 2026 roku.

W piątek zobaczyliśmy zaćmienie Słońca. W Polsce ten niesamowity spektakl rozpoczął się około godz. 9.40 i trwał do południa. Nad Wrocławiem maksimum tego zjawiska można było zobaczyć o godz. 10.50. Maksimum oznacza w tym przypadku niemal trzy czwarte średnicy tarczy słonecznej, którą przysłoni Księżyc.

- Całkowite zaćmienie Słońca będzie widoczne tylko w wąskim pasie przebiegającym przez Ocean Atlantycki po Morze Arktyczne, w tym z Wysp Owczych i archipelagu Svalbard, z jego największą wyspą, Spitsbergenem - mówił prof. dr hab. Paweł Rudawy z Instytutu Astronomicznego Uniwersytetu Wrocławskiego.

Na wspólne oglądanie zaćmienia w obserwatorium astronomicznym Uniwersytetu Wrocławskiego przy ul. Kopernika przyszły tłumy wrocławian. Pięć teleskopów cały czas było obleganych, a do głównego ustawiła się długa kolejka chętnych. Oprócz tego wrocławianie obserwowali słońce przez maski spawalnicze czy specjalne okulary. Wielu z nich również fotografowało to niezwykłe zjawisko. - W kolejce pod kopułę trzeba było stać 40 minut. Ale było warto, bo widok był niesamowity - mówił nam Janek, wrocławianin.

Zaćmienie można było oglądać do południa, ale od godz 10.50. stopień zaćmienia był już coraz mniejszy, a księżyc powoli odsłaniał tarczę słońca.

ZOBACZ KONIECZNIE: Pełne zaćmienie słońca 20.03.2015 (RELACJA NA ŻYWO)

Najbardziej spektakularnym zjawiskiem jest właśnie zaćmienie całkowite. Zdarza się ono wtedy, gdy Księżyc znajduje się pomiędzy obserwatorem a Słońcem. - Zapada wtedy na chwilę mrok, wokół Księżyca widać wspaniałą koronę słoneczna, a na niebie jasne planety i najjaśniejsze gwiazdy. Niestety, najbliższe całkowite zaćmienie Słońca w naszym kraju będą mogli obserwować nasi potomkowie dopiero 7 października 2135 roku - dodaje prof. Rudawy.

ZROBILIŚCIE ZDJĘCIE PODCZAS ZAĆMIENIA? PRZYŚLIJCIE DO NAS NA ADRES [email protected]. POKAŻEMY WASZE ZDJĘCIE NA NASZEJ STRONIE

Zaćmienie Słońca - nie oglądaj bez odpowiedniej ochrony oczu

Astronomowie przestrzegali przed patrzeniem wprost na tarczę Słońca bez odpowiedniej ochrony oczu. Trzeba je chronić nie tylko przed nadmiarem światła, ale również promieniowaniem ultrafioletowym i podczerwonym. W tym przypadku nie wystarczą okulary przeciwsłoneczne, płyta CD czy przydymione szkło. - Ochronę zapewniają atestowane okulary zaćmieniowe z folii Mylar lub filtr nr 13 do maski spawalniczej w zestawie z filtrem pochłaniającym promieniowanie UV - dodawał prof. Rudawy.

Prosto w Słońce nie wolno było też patrzeć przez lornetkę lub lunetę. Można jednak wykorzystać je do tzw. projekcji obrazu Słońca. Czyli rzucenia obrazu z teleskopu na ekran umieszczony za lunetą lub lornetką.

PRZECZYTAJ TEŻ: Zaćmienie Słońca zobaczymy w piątek 20.03.2015 (GDZIE, O KTÓREJ I JAK OBSERWOWAĆ, JAK CHRONIĆ WZROK)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska