Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zabytkowe tramwaje i autobusy wyjechały na ulice Wrocławia. Możesz się nimi przejechać! Sprawdź harmonogram

Michał Perzanowski
Michał Perzanowski
W cenie biletu MPK Wrocław można jechać śladem największych atrakcji Wrocławia w zabytkowych pojazdach. Atrakcja będzie dostępna w każdy weekend do 3 września.Zobacz, jak odrestaurowano tramwaje Konstal i autobusy "Ogórki" na kolejnych slajdach >>>>>
W cenie biletu MPK Wrocław można jechać śladem największych atrakcji Wrocławia w zabytkowych pojazdach. Atrakcja będzie dostępna w każdy weekend do 3 września.Zobacz, jak odrestaurowano tramwaje Konstal i autobusy "Ogórki" na kolejnych slajdach >>>>>Paweł Relikowski / Polska Press
Klub Sympatyków Transportu Miejskiego uruchomił pod koniec maja Wrocławskie Linie Turystyczne. Na wrocławskie ulice wróciły zabytkowe tramwaje Konstal, w tym kultowy wśród wrocławian "Gustaw" oraz autobusy marki Jelcz, czyli popularne "Ogórki".

Spis treści

Zabytkowe tramwaje i autobusy we Wrocławiu

Klub Sympatyków Transportu Miejskiego ma na swoim wyposażeniu kilka zabytkowych pojazdów, którymi w minionych latach wrocławianie jeździli do pracy lub do szkoły. Są to wyprodukowane w latach 40 i 50 XX wieku popularne Konstale, Jelcze i Ikarusy. Niektóre z nich jeszcze w drugiej dekadzie XXI wieku miały kursy dla MPK Wrocław.

– Drewniane siedziska, terkoczące korby, dzwonki konduktorskie i warkoczące silniki pozwolą nam przenieść się kilkadziesiąt lat wstecz i poczuć atmosferę dawnego Wrocławia. Starsi mieszkańcy zawsze wspominają te pojazdy z sentymentem, a młodsi zobaczą, jak kiedyś podróżowało się po naszym mieście – mówi dr Krzysztof Kołodziejczyk, prezes Klubu Sympatyków Transportu Miejskiego.

Wszystkie używane przez KSTM pojazdy zostały wyremontowane lub odrestaurowane. Przywrócono ich pierwotny wygląd. Niektóre Konstale mają drewniane siedzenia, są jednostronne i jednokierunkowe. Z kolei w autobusach Jelcz 043 pozostały 42 miejsca siedzące oraz dużo przestrzeni dla stojących pasażerów. To sprawiło, że nazywane potocznie "ogórki" stały się kultowe dla wszystkich Polaków pamiętających zmiany ustrojowe.

Na zabytkowych liniach pojawią się:

  • "Ogórki" (autobusy Jelcz),
  • autobusy Ikarus,
  • tramwaje Konstal z 1949 i 1972 roku,
  • tramwaj "Gustaw".

Zobacz odrestaurowane tramwaje i autobusy na trasie!

Jaką trasą jeżdżą zabytkowe tramwaje i autobusy?

  • Linia tramwajowa T:

    Opera – Arkady Capitol – Dworzec Główny PKP – Wzgórze Partyzantów – Galeria Dominikańska – most Grunwaldzki – pl. Grunwaldzki – Zoo.

    Zoo – pl. Grunwaldzki – Szczytnicka – most Pokoju – Galeria Dominikańska – Szewska – Grodzka – Kazimierza Wielkiego – Widok – Opera.

  • Linia autobusowa B:

    Centrum Historii Zajezdnia – pl. Legionów – Opera – Szewska – pl. Bema – Sienkiewicza – most Pokoju – most Oławski – Hydropolis.

    Hydropolis – Na Niskich Łąkach – Traugutta – Galeria Dominikańska – Opera – Arkady – Sky Tower – Centrum Historii Zajezdnia.

Bilety jednorazowe kosztują 4,60 zł (normalny) i 2,30 zł (ulgowy) i można je kupić u konduktora, który pojawi się w każdym z pojazdów. Linie turystyczne obsługują też miejską taryfę.

Harmonogram linii turystycznych

Zabytkowe linie będą funkcjonować we wszystkie soboty, niedziele, a także święta od 27 maja do 3 września.

Centralnym punktem przesiadkowym obu linii jest pl. Teatralny, gdzie znajduje się specjalny tor dla zabytkowych pojazdów. Pierwszy kurs autobusu zaplanowano na godzinę 11:45 i z częstotliwością co 1,5 godziny będzie kursował do około 18. Z kolei pierwszy tramwaj będzie odjeżdżał o 12, a następne - co pół godziny aż do 18.

Duże emocje budzi "Gustaw"

– Jadąc Gustawem możemy doświadczyć tego, w jaki sposób pół wieku temu podróżowano komunikacją miejską we Wrocławiu. Atrakcją jest również to, że w czasie jazdy można podglądać pracę motorniczego, który nie jest zamknięty w kabinie. To, w jaki sposób kierowano tramwajami w latach 50. znacząco różni się dzisiejszego sposobu ich prowadzenia – informuje MPK Wrocław.

Widzieliście te nowe miejsca postojowe na Przedmieściu Oławskim? Jest za wąsko!

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska