Zabytkowe kamienice odzyskają dawny blask

Materiał Informacyjny
Udostępnij:
Wramach unijnego dofinansowania władze Wrocławia będą mogły zrewitalizować Przedmieście Oławskie, czyli tzw. Trójkąt Bermudzki. Dzięki wsparciu uda się wyremontować kilkadziesiąt kamienic oraz ich okolice, co zapewne spodoba się mieszkańcom, którzy od lat czekali na zmiany w tym rejonie Wrocławia. Na Przedmieściu Oławskim mają się także pojawić wydzielone przestrzenie mające służyć aktywności mieszkańców. Nad rzeką Oławą zostanie uporządkowany teren i powstaną ścieżki piesze i rowerowe.

Wrocławski magistrat spodziewa się, że będzie dysponować kwotą 55 mln zł na program rewitalizacji Przedmieścia Oławskiego i Nadodrza. Szacuje się, że koszt odnowienia jednego podwórka wynosi od 100 tys. zł do 2,5 mln zł.
W nowej perspektywie finansowej o pieniądze na rewitalizację obszarów zdegradowanych starać się mogą samorządy, wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe, towarzystwa budownictwa społecznego i organizacje pozarządowe.

– Na Dolnym Śląsku znajduje się bodaj największa liczba zabytkowych pałaców, zamków i zabudowań folwarcznych. To duże wyzwanie dla samorządów, ale także często niezły kąsek dla prywatnego inwestora – mówi Iwona Dyszkiewicz, dyrektor Wydziału Informacji o Funduszach Europejskich w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Dolnośląskiego.

– W dużej części tereny, na których posadowione są zabytki, objęte są już planem zagospodarowania przestrzennego i dają nabywcy możliwość stworzenia tam bazy turystyczno-hotelarskiej, kulturalnej, konferencyjno-biurowej czy mieszkalnej. Przywrócenie dawnej świetności zabytkom na Dolnym Śląsku, a także nadanie im różnych funkcji sprawi, że tereny te staną się jeszcze bardziej atrakcyjne zarówno pod względem turystycznym, jak i biznesowym. W tym roku na działania rewitalizacyjne planujemy przeznaczenie 288 mln zł – dodaje dyrektor Iwona Dyszkiewicz.

Zamek Topacz pod Wrocławiem jest idealnym przykładem, w jaki sposób można wykorzystać unijne dotacje. Zamek Topacz to jeden z niewielu historycznych obiektów zamkowych z kompleksem budynków na Dolnym Śląsku, który został zaadaptowany na czterogwiazdkowy hotel. Na terenie hotelu znajdują się: Muzeum Motoryzacji, teren rekreacyjny ze ścieżkami rowerowymi i rolkowymi, stawem, pomostami i piaszczystą plażą, cztery korty tenisowe, trasy kajakowe oraz oświetlona strzelnica golfowa.

Jakie nieruchomości będą premiowane?
PIOTR PUCZEK, SPECJALISTA GŁÓWNEGO PUNKTU INFORMACYJNEGO FUNDUSZY EUROPEJSKICH, URZĄD MARSZAŁKOWSKI WOJEWÓDZTWA DOLNO¬ŚLĄSKIEGO:

Krótki spacer po dowolnym dolnośląskim mieście uświadomi nam, że pomimo dotychczasowych inwestycji w dalszym ciągu znajdziemy obszary zdegradowane, które wymagają szybkiej rewitalizacji. Naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców i właścicieli budynków wychodzą tegoroczne konkursy ukierunkowane właśnie na rewitalizację zdegradowanych obszarów. Ogłoszony został już nabór wniosków na inwestycje w wielorodzinnych budynkach mieszkalnych. Projekty mogą obejmować remont oraz odnowę części wspólnych budynków, możemy również poprawić efektywność energetyczną obiektu. Musimy jednak pamiętać, żeby budynek wpisany był do lokalnego programu rewitalizacji. Dodatkowe punkty dostaniemy za budynek będący zabytkiem wpisanym do rejestru prowadzonego przez Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków we Wrocławiu lub wpisany do Gminnej Ewidencji Zabytków. Nabór wniosków trwa do 30 listopada 2016 r. Uprawnione do złożenia wniosku są m.in. wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe. Maksymalny poziom dofinansowania wynosi 60 proc.

30 września ogłoszony będzie nabór ukierunkowany na remont, przebudowę, adaptację, wyposażenie istniejących, zdegradowanych budynków, zagospodarowanie terenów i przestrzeni, w celu przywrócenia lub nadania im nowych funkcji społecznych, kulturalnych, gospodarczych, edukacyjnych lub rekreacyjnych. Maksymalny poziom dofinansowana wynosi 85 proc. Nabór wniosków rozpocznie się 15 listopada 2016 r.

Więcej o konkursach opisanych w tym odcinku:
www.rpo.dolnyslask.pl

http://rpo.dolnyslask.pl/

Główny Punkt Informacyjny: Wrocław – tel.: 71 776 95 01,
e-mail: [email protected]

Projekt jest współfinansowany ze środków Funduszu Spójności Unii Europejskiej

Zakupy róbmy racjonalnie a nie emocjonalnie KOMENTARZ

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.