Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zabytki na pokuszenie: kuria promuje kościoły za duże pieniądze

Piotr Kanikowski
Pocysterskie opactwo w Krzeszowie
Pocysterskie opactwo w Krzeszowie
Ruszył przetarg na kampanię promującą zabytki sakralne diecezji legnickiej. Kuria przeznaczyła na ten cel 567 tys. zł (w tym jest prawie 400 tys. zł zdobytych z Unii Europejskiej). Do końca marca 2012 roku w ogólnopolskiej prasie ukaże się 8 reklam zachęcających do odwiedzenia wiekowych świątyń.

Równolegle zostaną wydane dwa 72-stronicowe przewodniki. Jeden będzie w miękkiej oprawie i nakładzie 25 tysięcy egzemplarzy, drugi z twardą okładką, powielony w 7 tysiącach sztuk. Do tego 10 tysięcy map ze szlakiem po diecezjalnych zabytkach i 80 tysięcy folderów. Wszystko dostępne za darmo dla osób, które zechcą skorzystać z tych materiałów.

Przygotowywana jest także strona internetowa z wirtualną wersją przewodnika, wykorzystującą technologię 3D, Google Earth i zdjęcia panoramiczne 360 stopni.
Diecezja legnicka ma pieczę nad kilkoma setkami zabytkowych budowli. Na listę tych, które będą promowane w nowych przewodnikach turystycznych, trafiło 36. Niekiedy wybór wydawał się oczywisty. Tak było w przypadku pocysterskiego opactwa w Krzeszowie, legnickiej katedry św. Apostołów Piotra i Pawła, kościoła Podwyższenia Krzyża Świętego w Jeleniej Górze i sanktuarium w Legnickim Polu. Obok nich pojawia się np. kaplica na Śnieżce i maleńkie wiejskie świątynie, którymi dotąd zachwycała się garstka wtajemniczonych.

To np. nazywany perełką baroku kościółek w Słupie czy XVII-wieczny kościół graniczny w Pogorzeliskach, z bogatymi polichromiami i innymi cudami . - To prawdopodobnie jedyny w Europie kościół, w którym strop podpiera umieszczona centralnie belka wyrzeźbiona w kształt palmy - mówi ks. Jan Pryputniewicz, proboszcz z Pogorzelisk.

Ks. Marian Kopko, kustosz Krzeszowa, liczy, że dzięki reklamie zwiększy się ruch turystyczny. Choć - jak podkreśla - już teraz nie ma powodów do narzekań. - Rocznie odwiedza nas po 70 tysięcy turystów i pielgrzymów, w tym wielu Niemców i Czechów - mówi.

Na liście zabytków do promowania znalazły się m.in. kościoły w Bolesławcu, Chojnowie, Gryfowie, Mirsku, Lubawce, Lwówku Śląskim, Kowarach, Prochowicach Złotoryi.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska