Decyzja ma dotyczyć drugiego etapu łagodzenia ograniczeń. Można się więc spodziewać otwarcia sklepów budowlanych w weekendy, otwarcia hoteli i innych miejsc noclegowych (ale z ograniczeniami) oraz otwarcia niektórych instytucji kultury: bibliotek, muzeów i galerii sztuk.
Zgodnie z obecnymi przepisami, w najbliższą niedzielę - czyli 26 kwietnia - kończy się też okres na jaki zawieszono działalność szkół, przedszkoli i żłobków a także połączenia lotnicze i międzynarodowe połączenia kolejowe. Niemal pewne jest jednak, że ograniczenia te zostaną przedłużone. Jak zapowiedział przed kilkoma dniami minister edukacji Dariusz Piontkowski, możliwe że dzieci wrócą do szkół dopiero we wrześniu. W trzecim etapie łagodzenia obostrzeń - a więc najwcześniej w połowie maja - do przedszkoli i klas 1-3 w podstawówkach będą mogły wrócić te dzieci, którym rodzice nie będą w stanie zapewnić opieki w domach. Mają jednak obowiązywać limity liczby dzieci w salach, nie ma więc mowy o powrocie do normalnych zajęć.
Od poniedziałku - 20 kwietnia - złagodzona została pierwsza część obostrzeń związanych z epidemią koronawirusa w Polsce. Zmiany dotyczą przemieszczania się, wychodzenia z domu dzieci, liczby klientów w sklepach i wiernych w kościołach, godzin dla seniorów, pobytu na cmentarzach, a także wstępu do parków i lasów.
Te zasady od poniedziałku 20 kwietnia 2020 zmieniają się lub przestają obowiązywać:
•Ograniczenie przemieszczania się
Ograniczenie przemieszczania się, podróżowania, przebywania w miejscach publicznych. Do niedzieli dozwolone było tylko przemieszczanie się do i z pracy, w ramach wolontariatu na rzecz walki z COVID-19 albo w celu załatwiania spraw niezbędnych do życia codziennego. Te ograniczenia zostają zniesione. Pozostaje jednak obowiązek utrzymania co najmniej 2-metrowej odległości między pieszymi. Dotyczy to także rodzin i bliskich (z wyjątkiem rodziców z dziećmi wymagającymi opieki - do 13 roku życia, a także osób niepełnosprawnych, niemogących się samodzielnie poruszać, osób z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego i ich opiekunów).
•Wyjście dzieci z domu
Dzieci i młodzież nie mogą wyjść z domu bez opieki. Tylko obecność rodzica, opiekuna prawnego lub kogoś dorosłego usprawiedliwia ich obecność na ulicy i tylko w określonych przypadkach (dojazd rodzica do pracy, załatwianie spraw życia codziennego lub wolontariat). Ta zasada dotyczyła do niedzieli wszystkich niepełnoletnich. Od poniedziałku dotyczy już tylko dzieci do 13 lat.
•Lasy, parki i plaże
Zakaz przebywania na terenach zielonych, pełniących funkcje publiczne (dotyczy lasów, skwerów, parków, zieleńców, promenad, bulwarów i plaż) - zostaje od poniedziałku zniesiony. Obowiązuje za to zakaz korzystania z ogrodów zoologicznych, placów zabaw, ogrodów jordanowskich. Nie można także korzystać na terenach leśnych z miejsc biwakowania, wiat, urządzeń przeznaczonych do zabawy dzieci.
•Sklepy
Dotychczasowe zasady dotyczące liczby klientów w sklepach zostają zniesione. Od 20 kwietnia do sklepów, których powierzchnia usługowa jest mniejsza niż 100 mkw mogą wejść 4 osoby na jedno stanowisko kasowe. Czyli jeśli w sklepie są 2 stanowiska kasowe, to w jednym momencie na terenie sklepu może przebywać 8 klientów. Do sklepów, których powierzchnia usługowa jest większa niż 100 mkw może wejść 1 osoba na 15 mkw tej powierzchni. Czyli w sklepie o powierzchni 300 mkw, może przebywać w jednym momencie 20 klientów.
•Godziny dla seniorów
Godziny dla seniorów w sklepach będą obowiązywały tylko w dni powszednie. Od poniedziałku do piątku w godzinach od 10:00 do 12:00 sklepy i punkty usługowe mogą przyjmować i obsługiwać jedynie osoby powyżej 65 roku życia. W pozostałych godzinach sklepy i lokale usługowe są dostępne dla wszystkich. W tym dla osób powyżej 65. roku życia.
•Targowiska
Na terenie targowiska czy bazaru może przebywać maksymalnie tyle osób, ile wynosi liczba punktów handlowych pomnożona przez 4. Jeśli więc na osiedlowym bazarze jest 20 takich punktów, to na jego terenie może przebywać w jednym momencie maksymalnie 80 klientów. Nie wliczamy w tę liczbę obsługi stoisk.
•Kościoły
Dotychczasowe ograniczenia zostają zniesione. Od 20 kwietnia w mszy lub innym obrzędzie religijnym może uczestniczyć ograniczona liczba osób. Jest to 1 uczestnik na 15 mkw powierzchni danego budynku, wyłączając z tego osoby sprawujące posługę.
•Cmentarze
Na cmentarzu może przebywać nie więcej niż 50 uczestników podczas jednego pogrzebu, wyłączając z tego osoby sprawujące posługę, a także osoby dokonujące pochowania lub osoby zatrudnione przez zakład lub dom pogrzebowy.
Nie przegap tych informacji
- Co wolno od dzisiaj? Tak zmieniły się ograniczenia
- List z SOR: Musimy prosić o wszystko. Jak zająć się chorymi?
- Wrocław: Szukają ozdrowieńców. Ich krew może ratować życie
- Wrocław: Może zabraknąć lekarzy i pielęgniarek
- Ekspert WHO: Druga fala koronawirusa jesienią jest pewna
- Epidemiolog: Jeszcze długo nie wrócimy do normalności
Przeczytaj, to ważne
- Koronawirus we Wrocławiu: Nie żyje 67-latek
- Koronawirus w powiatach Dolnego Śląska [LICZBY - 5.05.2020]
- Koronawirus zaatakował hospicjum. Dziesiątki chorych
- Wrocław: Powstała czerwona strefa dla najciężej chorych
- Dolny Śląsk: W szpitalu zakaźnym skończyły się miejsca
- Do Wrocławia przyleciało 200 Koreańczyków. Bez kwarantanny?
Strefa Biznesu: Takie plany mają pracodawcy. Co czeka rynek pracy?
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?