Za łapanie deszczówki można dostać gotówkę. Trzeba się śpieszyć, bo kolejka chętnych szybko rośnie

Andrzej Zwoliński
Miasto zarezerwowało na pilotażowy program 80 tysięcy złotych. Sprawdziliśmy, kto ma szansę na zwrot pieniędzy za instalację wyłapująca deszcz.

Za łapanie deszczówki miasto wpłaci pieniądze mieszkańcom. Ruszył właśnie pilotażowy program dotacyjny - Złap deszcz. - Liczymy, że więcej gospodarstw zacznie wykorzystywać wodę opadową na przykład do podlewania ogrodów, jednocześnie ograniczając zużycie wody do picia – Małgorzata Brykarz, dyrektor Biura Wody i Energii Urzędu Miejskiego Wrocławia.

Jak argumentują urzędnicy, zbieranie wody deszczowej odciąża miejską kanalizację, obniżając koszty jej utrzymania, a jej wykorzystanie może ograniczyć zużycie wodny pitnej nawet o połowę. Kolejnym argumentem pomysłodawców programu jest to, że łapanie deszczówki jest sposobem adaptacji do zmian klimatu, a także zmniejsza ryzyko podtopień i łagodzi skutki suszy.

Sposobów na zatrzymanie wody deszczowej jest wiele. Najprostszym przykładem jest gromadzenie wody w zbiorniku i wykorzystanie jej do podlewania ogródka. Podczas dziesięciominutowego deszczu z dachu o powierzchni 120 m kw. można zebrać ok. 180 litrów wody. To mniej więcej tyle, ile trzeba na przykład trzykrotnego umycia samochodu – wliczyli urzędnicy.

Wrocławski magistrat zobowiązał się, że dopłaci do zakładanych ogrodów deszczowych w pojemnikach albo w ziemi, do studni czy podziemnych zbiorników na wodę lub zakupu pojemników na deszczówkę spływającą z dachu.

Trzeba się śpieszyć, bo pieniędzy mało

Wnioski są już przyjmowane, a można ubiegać się o sfinansowanie 80 procent (udokumentowanych, zweryfikowanych przez gminę) wydatków związanych z realizacją swojego projektu, jednak maksymalnie do 5 tys. złotych. O dofinansowanie mogą ubiegać się osoby posiadające tytuł prawny do terenu na którym instalacja do wyłapywania deszczówki powstała lub zostanie zbudowana. Wnioski będzie można składać w sekretariacie Biura Wody i Energii - ul. Świdnicka 53, I piętro, pok. 106. Dokumenty będzie można wypełnić na miejscu, jak również pobrać na stronie programu: www.wroclaw.pl/srodowisko/zlap-deszcz

- Mając na uwadze bardzo duże zainteresowanie mieszkańców i kilkanaście telefonów dziennie, a do tego wizyty mieszkańców w siedzibie biura oraz zapytania mailowe, spodziewamy się złożenia kilkudziesięciu wniosków – poinformował nas Grzegorz Rajter z biura prasowego wrocławskiego Urzędu Miejskiego. Tylko pierwszego dnia, przed południem złożono już 4 wnioski. Trzeba się więc śpieszyć bo przewidziany budżet miasta w tym roku na ten projekt to 80 tys. złotych.

Ile trzeba wyłożyć na zbudowanie instalacji na deszczówkę?

Sprawdziliśmy, ile budowa takiej instalacji lub deszczowego ogrodu może kosztować. - W zależności od powierzchni dachu i stopnia skomplikowania, a także użytych materiałów, koszt instalacji do wychwytywania i odprowadzania deszczówki może się wahać od 1 tys. do 4 tys. złotych – mówi Anna Góral, ekspert firmy Galeco, produkującej systemy rynnowe. Do tego trzeba doliczyć koszt zbiorników, czyli kolejne od 100 do 300 złotych. - Najprostszym i zarazem najefektywniejszym sposobem jej wykorzystania jest ustawienie specjalnych kolumnowych zbiorników, których pojemność może dochodzić nawet do kilku tysięcy litrów. Deszczówka trafia do nich przez rurę spustową, do której podłącza się tzw. wyłapywacz – radzi Góral.

Przyjmując, że średnio na deszczowy ogród lub system wychwytywania deszczówki trzeba będzie wydać około 2 tys. złotych, oznacza to, że wrocławski magistrat zwróci z tego do 1600 złotych. Biorąc pod uwagę deklarowaną kwotę, jaką miasto przeznaczyło na ten pilotażowy program do końca roku, to można szacować, że na dopłaty załapie się około 50 wrocławian.

Uczniowie zlekceważyli egzamin?

Wideo

Komentarze 18

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

A ja tam się cieszę, skorzystałam z tego dofinansowania i postawiłam na działce zbiornik do zbierania deszczówki, którą potem wykorzystuję w ogrodzie. Zbiornik mam od dom i woda, jest bardzo dobrej jakości, nic nie przecieka ani nic, a panowie w sklepie też są bardzo pomocni, także polecam.

G
Gość

80 tysięcy to kpina z wrocławian kupcie sobie gumowy młotek i klepnijcie się w pewne miejsce !

G
Gość

Próbują ratować się jak mogą przed tym, że nie są w stanie odprowadzać ścieków i deszczówki gdy więcej pada. Tyle co tu zaproponowano to kropla w morzu, podczas gdy na nowo oddanych osiedlach woda stoi w studzienkach przy większym deszczu.

j
j

Miasto mogłoby w ramach zapobiegania suszy porobić zastawki na wszystkich ciekach wodnych - rowach i małych rzeczkach. Teraz z jakiegoś powodu wszelkie prace konserwacyjne tylko przyśpieszają odpływ wody po deszczu. Mała retencja nie istnieje. Zobaczcie suche rowy w których mogłaby być magazynowana woda. Czarna Woda - ciek w Parku Szczytnickim to teraz tylko mokry muł, bo ktoś dba aby woda jak najszybciej odpłynęła do Odry. Gdyby zrobiono zastawki to można by przestać osuszać Park Szczytnicki. Takich przykładów jest pewnie więcej.

G
Gość
2019-08-02T15:38:33 02:00, sipod:

80k.. cały... Wrocław.. Przez chwilę nawet myślałem żeby coś ogarnąć w tym temacie, zwłaszcza, że miałem w planie na przyszły rok. Ale nawet nie ma co cisnąć tematu z taką propozycją od zarządzających miastem :) Żart z ludzi i chwyt marketingowy.

2019-08-02T15:42:34 02:00, Gość:

Sam sobie beczki nie postawisz łachu tylko po cudze łapska wyciągasz?

2019-08-02T16:05:17 02:00, sipod:

Z tak prymitywnymi komentarzami to sobie z kim innym dyskutuj. Się składa, że mam stare szambo jakieś 16m2 przerobione pod taką łapaczkę więc argument z podstawianiem beczki nietrafiony. Polecam wylewać żółć gdzie indziej :)

2019-08-02T16:15:03 02:00, Gość:

Sam zacząłeś od wielkiego focha, że jak okradniesz podatników Wrocławia na jedyne 80K to ci się nie chce. To czego się spodziewasz, laurek?

2019-08-02T20:14:54 02:00, sipod:

Tak jak powiedziałem, generalnie poziom czytania ze zrozumieniem zero tutaj. Po pierwsze też płacę tu podatki. Po drugie nikt nie jest w stanie dostać 80k na osobę co wynika chociażby z samego artykułu, który komentujesz. Po trzecie 80k na paręset tysięcy ludzi to kpina, a nie budżet. Tak zwane działanie pozorowane i dobry PR. Nic więcej. Ale jak widać niektórym ciężko idzie kminienie. Zresztą po tonie wypowiedzi widać to dość wyraźnie. Z mojej strony eot.

To bez znaczenia ile idzie na osobę, bo budżet ogólny jest 80K i tyle właśnie zostanie ukradzione z naszych kieszeni na cwaniaków co mają szambo, ale chcieliby jeszcze przytulić trochę grosiwa z cudzego portfela. Tylko mają tupet i nie chcą się bawić w drobnicę, bo jak kraść to miliony.

Tyle w temacie i imputowanie mi braku czytania ze zrozumieniem nie zmieni faktu żeś chciał wyciągnąć łapska po nieswoje.

s
sipod
2019-08-02T15:38:33 02:00, sipod:

80k.. cały... Wrocław.. Przez chwilę nawet myślałem żeby coś ogarnąć w tym temacie, zwłaszcza, że miałem w planie na przyszły rok. Ale nawet nie ma co cisnąć tematu z taką propozycją od zarządzających miastem :) Żart z ludzi i chwyt marketingowy.

2019-08-02T15:42:34 02:00, Gość:

Sam sobie beczki nie postawisz łachu tylko po cudze łapska wyciągasz?

2019-08-02T16:05:17 02:00, sipod:

Z tak prymitywnymi komentarzami to sobie z kim innym dyskutuj. Się składa, że mam stare szambo jakieś 16m2 przerobione pod taką łapaczkę więc argument z podstawianiem beczki nietrafiony. Polecam wylewać żółć gdzie indziej :)

2019-08-02T16:15:03 02:00, Gość:

Sam zacząłeś od wielkiego focha, że jak okradniesz podatników Wrocławia na jedyne 80K to ci się nie chce. To czego się spodziewasz, laurek?

Tak jak powiedziałem, generalnie poziom czytania ze zrozumieniem zero tutaj. Po pierwsze też płacę tu podatki. Po drugie nikt nie jest w stanie dostać 80k na osobę co wynika chociażby z samego artykułu, który komentujesz. Po trzecie 80k na paręset tysięcy ludzi to kpina, a nie budżet. Tak zwane działanie pozorowane i dobry PR. Nic więcej. Ale jak widać niektórym ciężko idzie kminienie. Zresztą po tonie wypowiedzi widać to dość wyraźnie. Z mojej strony eot.

G
Gość

Złożyłam dzisiaj wniosek o godz. 15.30. O tej godzinie zamykają urząd. Byłam 16 osobą. Czyli jak każdy weźmie tak jak ja 5 tys zł to już w poniedziałek nie ma co składać wniosków...

G
Gość

To się zielony departament urobił, program dla 16 wrocławian. No może 50 jak każdy kto złoży wniosek kupi tylko beczkę, dalej wydawajmy kasę na pseudopiarowe pierdoły. Wrocław nie marnuje ponoć.

G
Gość
2019-08-02T15:38:33 02:00, sipod:

80k.. cały... Wrocław.. Przez chwilę nawet myślałem żeby coś ogarnąć w tym temacie, zwłaszcza, że miałem w planie na przyszły rok. Ale nawet nie ma co cisnąć tematu z taką propozycją od zarządzających miastem :) Żart z ludzi i chwyt marketingowy.

2019-08-02T15:42:34 02:00, Gość:

Sam sobie beczki nie postawisz łachu tylko po cudze łapska wyciągasz?

2019-08-02T16:05:17 02:00, sipod:

Z tak prymitywnymi komentarzami to sobie z kim innym dyskutuj. Się składa, że mam stare szambo jakieś 16m2 przerobione pod taką łapaczkę więc argument z podstawianiem beczki nietrafiony. Polecam wylewać żółć gdzie indziej :)

Sam zacząłeś od wielkiego focha, że jak okradniesz podatników Wrocławia na jedyne 80K to ci się nie chce. To czego się spodziewasz, laurek?

s
sipod
2019-08-02T15:38:33 02:00, sipod:

80k.. cały... Wrocław.. Przez chwilę nawet myślałem żeby coś ogarnąć w tym temacie, zwłaszcza, że miałem w planie na przyszły rok. Ale nawet nie ma co cisnąć tematu z taką propozycją od zarządzających miastem :) Żart z ludzi i chwyt marketingowy.

2019-08-02T15:42:34 02:00, Gość:

Sam sobie beczki nie postawisz łachu tylko po cudze łapska wyciągasz?

Z tak prymitywnymi komentarzami to sobie z kim innym dyskutuj. Się składa, że mam stare szambo jakieś 16m2 przerobione pod taką łapaczkę więc argument z podstawianiem beczki nietrafiony. Polecam wylewać żółć gdzie indziej :)

G
Gość
2019-08-02T15:38:33 02:00, sipod:

80k.. cały... Wrocław.. Przez chwilę nawet myślałem żeby coś ogarnąć w tym temacie, zwłaszcza, że miałem w planie na przyszły rok. Ale nawet nie ma co cisnąć tematu z taką propozycją od zarządzających miastem :) Żart z ludzi i chwyt marketingowy.

Sam sobie beczki nie postawisz łachu tylko po cudze łapska wyciągasz?

s
sipod

80k.. cały... Wrocław.. Przez chwilę nawet myślałem żeby coś ogarnąć w tym temacie, zwłaszcza, że miałem w planie na przyszły rok. Ale nawet nie ma co cisnąć tematu z taką propozycją od zarządzających miastem :) Żart z ludzi i chwyt marketingowy.

G
Gość

to jakiś żart?Mają 80mln czy 80 tys? Jak tysięcy to jest to kasa dla 16 osób a pewnie z 16.000 osób mogłoby łapać deszczówkę.

Napiszcie lepiej czy za łapanie deszczówki na działce ROD mogę dostać dotację.

I dlaczego mam dokumentować wydatki skoro robi się to systemem gospodarczym wykorzystując posiadane rynny i altanki oraz łapiąc wodę do używanych beczek?

o
ogrodnik

Jak bym dostał taką beczkę od magistratu to bym jej użył, wymontuje część rynny i podstawię beczkę- będę miał wodę do podlewania ogrodu i działki. Tak to powinno wyglądać , rozdawajcie ludziom beczki na deszczówkę tak jak pojemniki na śmieci!

G
Gość

Serio osoby te nie będą zwolnione z podatku od deszczu?

Dodaj ogłoszenie