Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Za krótkie zielone światło na placu Orląt Lwowskich we Wrocławiu. Miasto już ułatwia pieszym przejście [ZDJĘCIA]

Błażej Organisty
Błażej Organisty
Stoisz na pasach. Zapala się zielone. Czas start! Masz kilka sekund. Zdążysz? Pewnie nie. Na szczęście są sekundy dodatkowe, tym niemniej lepiej przyspieszyć. We Wrocławiu są przejścia, która zasługują na imię Roberta Korzeniowskiego.

29 kwietnia, poranek, plac Orląt Lwowskich. Przejście dla pieszych między kładką a biurowcem. Zapala się sygnał. Gaśnie po 9 sekundach. Żadna z trzynastu osób nie zdążyła przejść na zielonym. Większość była kilka kroków za połową, gdy zapaliło się światło czerwone (na 97 sekund).

W takiej sytuacji teoretycznie nie ma ryzyka wypadku, ponieważ na dojście jest czas dodatkowy tzw. międzyzielony. Z definicji: “czas między chwilami zakończenia i rozpoczęcia sygnałów zielonych dla dwóch wzajemnie kolizyjnych strumieni ruchu, z których pierwszy jest strumieniem ewakuującym się, a drugi wjeżdżającym lub wkraczającym.” We Wrocławiu ten czas wynosi od 2 do 14 sekund, w zależności od lokalizacji.

Młodej kobiecie przejście przez ulicę na Orląt Lwowskich zajęło 13 sekund.

Sygnał będzie dłuższy o 6 sekund

Na Orląt spotyka się kilka ulic: Podwale, Piłsudskiego, Tęczowa, Robotnicza. Z ruchliwego skrzyżowania korzystają wszyscy: kierowcy, rowerzyści, piesi oraz pasażerowie tramwajów i autobusów. Często jednocześnie.

— To bardzo trudna lokalizacja, bowiem skrzyżowanie ma wiele wlotów i relacji, co przekłada się na trudność pogodzenia potrzeby wszystkich użytkowników i przydzielenia im odpowiednio długiego sygnału — tłumaczy Patryk Załęczny z departamentu prezydenta Wrocławia. — Warto jednak wspomnieć, że wszystkie programy sygnalizacji świetlnej są zgodne z obowiązującym rozporządzeniem w tej sprawie — dodaje.

Jest trudno, więc wypada ułatwić. Szczęśliwie, dzieje się!

— Obecnie trwają prace nad wydłużeniem sygnału dla tego przejścia dla pieszych, a po wdrożeniu zmian sygnał zielony będzie miał jedenaście sekund (podstawowy) plus cztery (migający) — informuje Patryk Załęczny.

Więcej dobrych wiadomości: na pasach trwają już testowania nowego cyklu.

Podobne przejścia, z krótkim zielonym dla pieszych, są w innych miejscach Wrocławia:

  • skrzyżowanie ul. Swobodnej, Borowskiej i Suchej (5 sekund ciągły plus 4 migający),
  • rondo Reagana (5 plus 4),
  • plac Dominikański (5 plus 4),
  • skrzyżowanie ul. Legnickiej i Małopanewskiej (4 plus 4),
  • i inne.

Urząd miejski informuje, że zgodnie z rozporządzeniem minimalny czas sygnału na pokonanie przejścia dla pieszych wynosi 4 plus 4 plus czas międzyzielony. Patryk Załęczny zapewnia, że władze miasta każdorazowo starają się zapewnić jak najdłuższy czas pozwalający na komfortowe przejście przez jezdnię, jednak nie zawsze jest to możliwe, szczególnie w krótszych cyklach.

[polecane]22971323,22955887,22969339,22969355;[/polecane]

Za krótkie zielone światło na placu Orląt Lwowskich we Wrocł...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Obwodnica Metropolii Trójmiejskiej. Budowa w Żukowie (kwiecień 2024)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska