Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Z Wrocławia do startosfery wzniesie się pierwszy polski satelita obserwacyjny

Bartłomiej Łata
Prototyp satelity Światowid w trakcie przygotowań na stratosferyczny test balonowy w towarzystwie docelowych obudów satelitów Światowid i KrakSat (wykonanych ze stopów metali)
Prototyp satelity Światowid w trakcie przygotowań na stratosferyczny test balonowy w towarzystwie docelowych obudów satelitów Światowid i KrakSat (wykonanych ze stopów metali) materiały SatRevolution
Jutro o godz. 10 z terenu Politechniki Wrocławskiej wystartuje Światowid, czyli pierwszy polski nanosatelita obserwacyjny Ziemi. Zostanie wyniesiony na wysokość około 30 km nad Ziemią za pomocą balonu stratosferycznego. Tam, w warunkach zbliżonych do panujących na niskiej orbicie, przeprowadzone zostaną testy wszystkich modułów elektroniki pokładowej i oceniona zostanie łączność satelity ze stacjami naziemnymi.

Światowid został stworzony przez inżynierów wrocławskiej firmy SatRevolution. Docelowo satelita zostanie wyniesiony w przestrzeń kosmiczną na pokładzie rakiety Antares i statku kosmicznego Cygnus na pokład Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS), z której zostanie bezpośrednio wprowadzony na niską orbitę okołoziemską (LEO).
Stamtąd prowadzone będą badania nad możliwościami teledetekcyjnymi nanosatelity. Wydarzenie to planowane jest na listopad bieżącego roku. Poprzedzi je seria testów, z których główny - funkcjonalny, zaplanowany jest na jutro.

- Testowy lot Światowida będzie dla nas jednym z kluczowych sprawdzianów funkcjonalności rozwiązań, które zastosowane zostały w satelicie. Równocześnie chcemy sprawdzić działanie wykorzystanych przez nas systemów łączności – mówi Grzegorz Zwoliński, prezes SatRevolution.

SatRevolution w projekt włączyli też środowisko radioamatorów, którzy będą mogli nawiązywać kontakt ze Światowidem i za jego pośrednictwem pozyskiwać dane telemetryczne oraz obrazowe, a także wspierać projekt swoją wiedzą i doświadczeniem.

- Liczymy też na to, że ta pionierska współpraca w przyszłości przełoży się na wzrost zainteresowania krótkofalowców sektorem kosmicznym - dodaje Zwoliński.

26 maja wrocławscy twórcy Światowida przetestują sprawność komputera pokładowego, zasilania, nawigacji, kamery i optyki oraz skuteczność modułu komunikacji w nawiązywaniu łączności ze stacjami naziemnymi. Na pokładzie zostanie umieszczona również sonda meteorologiczna.

Prototyp, który wyniesiony zostanie balonem stratosferycznym o średnicy ok. 2 m, wyposażony będzie w rozwiązania analogiczne do tych, które wykorzystane zostaną w projekcie docelowym. Jedyną różnicą jest zastosowanie obudowy z tworzywa sztucznego zamiast docelowej ze stopu skandu, aluminium i magnezu (Scalmalloy). Wynika to z konieczności redukcji masy ładunku wynoszonego przez balon.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska