Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Z pociągów na plac handlowy. Tak zmieniał się Dworzec Świebodzki [ZDJĘCIA]

Nadia Szagdaj
Nadia Szagdaj
Dworzec w latach 90.TO JUŻ OSTATNI SLAJD. WRÓĆ DO STRONY GŁÓWNEJ
Dworzec w latach 90.TO JUŻ OSTATNI SLAJD. WRÓĆ DO STRONY GŁÓWNEJ Pawel Relikowski / Polskapresse
Dworzec Świebodzki kojarzy nam się z kilkoma hasłami: nadchodzący remont, teatr czy plac handlowy. Ale nie zawsze tak było. Niegdyś z tego zaprojektowanego w duchu późnego klasycyzmu dworca odjeżdżały pociągi. Jak wyglądało to na początku i jak zmieniał się przez wieki dworzec Świebodzki? Przeczytajcie.

Dworzec Świebodzki oddano do użytku jesienią 1843 roku. Początkowo pociągi odjeżdżały stąd do Świebodzic, ale po czasie zaczęły dojeżdżać do Wałbrzycha i Jeleniej Góry.

Budynek zachwycał przyjezdnych architektonicznymi detalami. Planowano stąd pociągi do Szczecina. Wówczas nad wejściem pojawiły się rzeźby Silesii i Pomeranii, które symbolicznie łączyły oba regiony. Nad bocznym wejściem zaś Industria i Merkury łączą Pomorze i Śląsk, reprezentując gałęzie dominującego wówczas na tych terenach przemysłu.

Dworzec Świebodzki miał został wyremontowany przez samych Maxa Berga, Richarda Konwiarza i Ludwiga Moshamera. Miejsce to miało zmienić charakter na przelotowy, a nie jak dotąd wyłącznie czołowy, z którego pociągi jadą tylko w jednym kierunku. Do modernizacji jednak nigdy nie doszło.

II wojna światowa nie obeszła się z Dworcem Świebodzkim łaskawie. Choć sam budynek nie ucierpiał szczególnie, radziccy kamraci rozkradli trakcję na linii do jeleniej góry i wywieźli w głąb swojego kraju. Mimo wszystko ruch udało się dość szybko wznowić, a pierwsze polskie pociągi odjechały stąd już w 1945 roku.

I jeździły do roku 1991. W międzyczasie Wojciech Haas nakręcił tu zdjęcia do "Lalki" wg Bolesława Prusa (1967). A potem nastał już plac i teatr.

Plac handlowy "na Świebodzkim" jest jedną z najpopularniejszych zakupowych lokalizacji wrocławian i mieszkańców okolic miasta. Tutaj, podobnie jak na innych ale nieistniejących już dziś, tradycyjnych targowiskach, można tu kupić przysłowiowe "mydło i powidło". Przy dworcu funkcjonuje również Scena na Świebodzkim, którą odwiedzają wierni fani teatru.

Był tu także słynny pub "Wagon" zorganizowany zgodnie z nazwą w wagonie pociągu. Kilka lat temu bar spłonął. Nie zapominajmy także o wystawie "Kolejkowo", która cieszy się ogromnym uznaniem wrocławian i turystów.

Z dworcem wiąże się także tragedia, która miała tu miejsce w 2019 roku. W zorganizowanej w pomieszczeniach piwnicznych strzelnicy wybuchł gwałtowny pożar, który pochłonął życie 24-letniego klienta obiektu. 7 innych osób zostało rannych.

Od wielu lat w dolnośląskiej polityce funkcjonuje pomysł na odnowienie dworca i przywrócenie mu dawnej funkcji. Coraz więcej mówi się o nadchodzącej wielkimi krokami rewitalizacji, która miałaby pozwolić na połączenie tej części Wrocławia z Legnicą, Świebodzicami i Wałbrzychem.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska