Z budowy kanalizacji we Wrocławiu cieszą się ludzie i... ryby w Odrze

Marcin Walków
Nową sieć kanalizacyjną i wodociągową doprowadzono także do budynków nowego Szpitala Wojewódzkiego na Stabłowicach
W ostatnich latach w stolicy Dolnego Śląska powstało około 120 kilometrów sieci kanalizacyjnej. To poprawa jakości życia mieszkańców miasta, a także ochrona środowiska i wód rzeki Odry.

Statystyczny mieszkaniec Wrocławia każdego dnia wytwarza około 115 litrów ścieków. To na przykład woda po myciu naczyń albo wziętym prysznicu, nieczystości – wszystko to, co trafia do rur. Sieć kanalizacyjna pozwala na to, by ścieki nie spływały do rzek, ale do oczyszczalni.

Ścieki nie mogą być odprowadzane bezpośrednie do wód naturalnych, ponieważ zatruwają środowisko. W oczyszczalni, jak nazwa wskazuje, są oczyszczane i dzięki temu nie stanowią zagrożenia ekologicznego – tłumaczy Robert Gawłowski z Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji. To zaś oznacza, że stopniowo wody Odry stają się coraz bardziej czyste, a wędkarze mogą w nich złowić więcej ryb. Na wędkę łapią się tu leszcze, płotki, klenie, węgorze, okonie, sandacze. Można złowić nawet ważącego kilkanaście kilogramów suma.

Szambo wspomnieniem pozostało nie tylko w centrum miasta

Najbardziej skutecznym i efektywnym sposobem odbierania ścieków od mieszkańców jest ich przesyłanie siecią kanalizacyjną. Może z niej korzystać już ponad 98 proc. mieszkańców Wrocławia – ocenia Aleksander Marek Skorupa, prezes zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu. – Jest to możliwe dzięki temu, że MPWiK skorzystał z potężnego wsparcia finansowego z unijnego Programu Infrastruktura i Środowisko. Łączna wartość zadań realizowanych w naszym regionie dzięki POIiŚ to kwota ponad półtora miliarda złotych – dodaje.

Prace prowadzone w ramach czterech etapów pro-jektu „Poprawa gospodarki wodno-ściekowej we Wrocławiu”, które objęły m.in. budowę i przebudowę kanalizacji, kosztowały ponad 429 mln złotych. Unia Europejska sfinansowała 212 mln zł z tej kwoty. Dzięki temu wsparciu w ostatnich pięciu latach łączna długość sieci kanalizacyjnej w całym mieście wzrosła o około 120 kilometrów. Pod stolicą Dolnego Śląska biegnie ponad 1400 kilometrów rur kanalizacji.

O ile mieszkając w centrum Wrocławia, słowo „szambo” zna się tylko z opowieści, to są jeszcze miejsca na peryferiach miasta, gdzie wciąż przydomowe ścieki trzeba wywozić samochodami asenizacyjnymi. Na osiedlach Zakrzów, Zgorzelisko, Pawłowice, Brochów i na ul. Gagarina MPWiK wybudowało 41 kilometrów sieci kanalizacyjnej.

Trwają jeszcze prace na osiedlu Ratyń. W ramach tego zadania powstanie około 3 km sieci – dodaje Gawłowski.

Kolejne ponad 60 km wybudowano m.in. na osiedlach Osobowice, Polanowice, Sołtysowice i Widawa. Dzięki inwestycjom MPWiK do kanalizacji będzie można przyłączyć łącznie ponad 22 tysiące wrocławian. Najwięcej na osiedlach Pawłowice, Zgorzelisko, Zakrzów, Kowale, Osobowice, Widawa, Lipa Piotrowska, Polanowice i Sołtysowice. Skorzystają też mieszkańcy podwrocławskiej wsi Wysoka w gminie Kobierzyce. To za sprawą budowy kanalizacji w ul. Kutrzeby na Ołtaszynie, dzięki czemu zostaną podłączeni do Wrocławskiej Oczyszczalni Ścieków „Janówek”.

By we Wrocławiu żyło się lepiej, taniej, wygodniej i w zgodzie z naturą

Nie tylko MPWiK cieszy się z tych inwestycji. Czekali na nie przede wszystkim mieszkańcy stolicy Dolnego Śląska.
Tam, gdzie powstała kanalizacja, na pewno podnosi się jakość życia, bez dwóch zdań – mówi Jacek Łaskawiec, przewodniczący Zarządu Osiedla Pawłowice. Tu budowa dobiegła właśnie końca, a teraz trwa podłączanie poszczególnych posesji do miejskiej sieci.

Mieszkańcy odczują podwójną ulgę. Po pierwsze, zniknie nieprzyjemny zapach z przydomowych szamb. Ale, po drugie, odetchną też ich portfele.

Koszty spadną, gdy nie trzeba będzie już wywozić szamba. Poza tym, takiej inwestycji towarzyszy też budowa dróg, chodników, oświetlenia ulicznego. Z tego też będziemy korzystać na co dzień – dodaje Jacek Łaskawiec. Podobne głosy można usłyszeć na Zakrzowie. – Psie Pole przez lata było dzielnicą zapomnianą. Gdy mieszkańcy zabiegali o budowę dróg czy chodników, to słyszeli, że najpierw musi powstać kanalizacja. Teraz Zakrzów zmienił się nie do poznania, a efekty widać gołym okiem – mówi Wojciech Błoński, przewodniczący rady osiedla Psie Pole-Zawidawie i jednocześnie miejski radny.

Nową sieć kanalizacyjną oraz wodociągową doprowadzono także do budynków nowego Szpitala Wojewódzkiego na Stabłowicach – mówi Aleksander Marek Skorupa, prezes zarządu WFOSiGW we Wrocławiu. – Prace wykonane w tym rejonie objęły 1,4 kilometra sieci kanalizacyjnej i kolejne ponad pół kilometra sieci wodociągowej. Będą korzystać z tego każdego roku dziesiątki tysięcy pacjentów tej nowej lecznicy w zachodniej części miasta.

Historia naszej kanalizacji płynie od XIX wieku

Ważne jest nie tylko budowanie kanalizacji tam, gdzie jej jeszcze nie ma. Trzeba też utrzymywać w dobrym stanie i modernizować już istniejące instalacje. Najstarsze elementy wrocławskiej sieci kanalizacyjnej pochodzą z połowy XIX wieku. Większość miejskich rurociągów i urządzeń została wybudowana w latach 1900-1940.

W obrębie Starego Miasta działa tzw. kanalizacja ogólnospławna. Nowo budowane osiedla mają kanalizację rozdzielczą, czyli osobno sanitarną i osobną deszczową. Bo przecież wody opadowe nie muszą być tak samo intensywnie oczyszczane, jak ścieki komunalne. Prace modernizacyjne w szerokim zakresie zrealizowano ostatnio m.in. na ul. Skłodowskiej-Curie, Grabiszyńskiej, Nankiera, Purkyniego, Lompy i Zakładowej. Modernizacją objęto też sieć kanalizacyjną w ul. Jaracza, Kamiennej, Kasprowicza, Damrota i Wyścigowej.

Wrocławskie ścieki trafiają do miejskiej oczyszczalni. A jeszcze do niedawna część ścieków odprowadzana była na pola irygacyjne, zajmujące ok. 1100 hektarów na północnych krańcach miasta – w rejonie osiedla Osobowice.
Miejsce, które od XIX w. było systemem naturalnego oczyszczania ścieków, nie zniknie jednak z podwrocławskiego krajobrazu.

Zniknęły jednak związane z nim uciążliwości, przede wszystkim nieprzyjemny zapach. Na dawnych polach irygacyjnych zadomowiło się ponad 180 gatunków ptaków. Ponadto jest to swoisty ogród pełen rzadkich i cennych roślin. Było to możliwe dzięki rozbudowie i modernizacji Wrocławskiej Oczyszczalnię Ścieków „Janówek”. To mechaniczno-biologiczna oczyszczalnia, wykorzystująca nowoczesne technologie i procesy. Na Janówku oczyszcza się około 140 tysięcy metrów sześciennych ścieków dziennie.

Wrocławska inwestycja w pigułce

Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji we Wrocławiu: „Poprawa gospodarki wodno-ściekowej we Wrocławiu” (etap: III, IV , V i VI) ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko. Etap IV i VI obsługuje Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu. Etap III i V obsługuje Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Wartość całkowita zadania: 429 mln 15 tys. zł (brutto) a
Dotacje z Unii Europejskiej: 212 mln 374 tys. zł (brutto).
Prace zrealizowane w III etapie:
– budowa ok. 29 km nowej
sieci kanalizacyjnej, m.in.
na os. Osobowice, Polanowice, Sołtysowice, Widawa
– budowa ok. 13,5 km nowej sieci wodociągowej, m.in. w ul. Drzewieckiego, Dolnobrzeskiej, Lipskiej, Ślazowej
– zmodernizowanie ok. 8,5 km sieci kanalizacyjnej m.in. w ul. Kamiennej, Jaracza, Kasprowicza i Wyścigowej
– zmodernizowanie ok. 16 km
sieci wodociągowej, m.in. na os. Osobowice i Widawa oraz w ul. Strzegomskiej, Ostrowskiego i Wyścigowej
Prace zrealizowane w IV etapie:
– budowa 44 km nowej sieci kanalizacji sanit. na os. Zakrzów, Zgorzelisko, Pawłowice, Brochów, Ratyń, Okulickiego i na ul. Gagarina.
Prace zrealizowane w V etapie:
– budowa ok. 33 km sieci kanalizacyjnej m.in. na os. Widawa i Lipa Piotrowska, Kowale, Bieńkowice, Jagodno
– budowa ok. 6 km sieci wodociągowej na os. Zakrzów, Kowale, Polanowice i Sołtysowice
– modernizacja ok. 6,5 km
sieci kanalizacyjnej m.in. w ul. Krzywoustego, Zwycięskiej, Marszowickiej, Wolskiej
– modernizacja ok. 27 km sieci wodociągowej na os. Zakrzów, Kowale, Widawa i Lipa Piotrowska, Polanowice
– modernizacja przepompowni ścieków Muchobór
Prace zrealizowane w VI etapie inwestycji:
– budowa ok. 1,8 km nowej sieci kanalizacji sanitarnej w ul. Kutrzeby, Bengalskiej, Woskowej i alei Róż
– budowa ok. 3 km nowej sieci wodociągowej w ul. Żwirki i Wigury, Grodzkiej, Sikorskiego, Agrestowej, gdzie prace te dotyczyły sieci magistralnych
– budowa nowych sieci wodociągowo-kanalizacyjnych dla nowego Szpitala Wojewódzkiego
– modernizacja sieci kanalizacyjnej w ul. Skłodowskiej-Curie, Grabiszyńskiej, Nankiera, Purkyniego, Lompy
– modernizacja sieci wodociągowej w ul. Skłodowskiej-Curie, Bengalskiej, Woskowej i alei Róż

Program Infrastruktura i Środowisko 2007-2013

Zadania obsługiwane przez WFOŚGiW we Wrocławiu
Gospodarka wodno-ściekowa

 • Średzka Woda Sp. z o.o. w Środzie Śląskiej – Inwestycje w zakresie gospodarki wodno-ściekowej w miejscowościach Środa Śląska, Ciechów i Bukówek
 • Międzygminna Spółka Wodno-Kanalizacyjna Suplaz Sp. z o.o. w Sulikowie – Uporządkowanie gospodarki wodno-ściekowej gmin leżących w zlewni rzeki Czerwona Woda
 • WiK Sp. z o.o. w Strzegomiu – Zapewnienie prawidłowej gospodarki ściekowej w gminie Strzegom
 • HYDRO-TECH Sp. z o.o. w Nowogrodźcu – Rozwiązanie gospodarki wodno-ściekowej w Gminie Nowogrodziec – I etap
 • ZWiK Sp. z o.o. Strzelin – Budowa kanalizacji w Gminie Strzelin wraz z modernizacją oczyszczalni ścieków w Chociwelu
 • Gmina Ziębice – Rozbudowa oczyszczalni ścieków w miejscowości Henryków oraz budowa kanalizacji sanitarnej w Gminie Ziębice
 • ZWiK Sp. z o.o. Oława – Modernizacja oczyszczalni ścieków oraz budowa sieci wodociągowej i kanalizacyjnej w mieście Oława
 • WiK Sp. z o.o. w Dzierżoniowie – Modernizacja i rozbudowa gospodarki wodno-ściekowe na terenie gmin Powiatu Dzierżoniowskiego – etap I
 • Gmina Siechnice – Budowa kanalizacji sanitarnej w miejscowości Żerniki Wrocławskie
 • Gmina Miejska Głogów – Uporządkowanie gospodarki wodno-ściekowej południowo- wschodniej części miasta Głogów
 • ZUK w Miękini – Zapewnienie prawidłowej gospodarki wodno-ściekowej w aglomeracji Wrocław w części gminy Miękinia
 • ZWiK Sp. z o.o. Oława – Modernizacja oczyszczalni ścieków oraz budowa sieci wodociągowej i kanalizacyjnej w mieście Oława– II etap
 • MPWiK Wrocław – Poprawa gospodarki wodno-ściekowej we Wrocławiu – IV etap
 • Gmina Świebodzice – Uporządkowanie gospodarki wodno-ściekowej na terenie aglomeracji wałbrzyskiej – Świebodzice
 • MPWiK we Wrocławiu – Poprawa gospodarki wodno-ściekowej we Wrocławiu – VI etap
 • LPWiK S.A. – Uporządkowanie gospodarki wodno-ściekowej w aglomeracji Legnica
 • Gmina Twardogóra – Przebudowa i modernizacja Miejskiej Oczyszczalni Ścieków w Twardogórze
 • Gmina Trzebnica – Uregulowanie gospodarki wodno-ściekowej w aglomeracji Trzebnica
 • ZWiK Sp. z o.o. w Bystrzycy Kłodzkiej – Rozwój i modernizacja infrastruktury ściekowej w Aglomeracji Bystrzyca Kłodzka
 • Zakład Gospodarki Komunalnej Sp. z o.o. Kąty Wrocławskie – Modernizacja oczyszczalni ścieków w Jurczycach – etap I
 • Gmina Oborniki Śląskie – Czysta woda w gminie Oborniki Śląskie
 • Gmina Czernica – Uporządkowanie gospodarki wodno-ściekowej na terenie gminy Czernica
 • PWŚ Sp. z o.o. Żarów – Poprawa gospodarki osadowej na terenie oczyszczalni ścieków w miejscowości Żarów
 • Gmina Stronie Śląskie – Uporządkowanie gospodarki wodno-ściekowej na obszarze Aglomeracji Stronie Śląskie
 • MGK Sp. z o.o. Oleśnica – Budowa kanalizacji sanitarnej w ul. Dąbrowskiego oraz modernizacja oczyszczalni ścieków w Oleśnicy
 • PWiK Sp. z o.o. Bolesławiec – Poprawa gospodarki wodno-ściekowej na terenie aglomeracji Bolesławiec
 • SGK Sp. z o.o. Syców – Rozdzielcza kanalizacja sanitarna i deszczowa dla miasta Sycowa
 • WZWiK Wałbrzych – Porządkowanie gospodarki wodno-ściekowej na terenie Wałbrzyskiego Związku Wodociągów i Kanalizacji
 • Gmina Długołęka – Przebudowa oczyszczalni ścieków w Mirkowie - etap II
 • Gmina Oława – Uregulowanie gospodarki ściekowej na terenie aglomeracji Stanowice
 • Gmina Twardogóra – Budowa kanalizacji sanitarnej w miejscowości Goszcz i Grabowno Wielkie
 • Gmina Długołęka – Budowa kanalizacji sanitarnej w m. Kiełczów, gm. Długołęka

Gospodarka odpadami

 • DiS Sp. z o.o. – Rekultywacja dolnośląskich składowisk odpadów komunalnych
 • PGK „Sanikom” Sp. z o.o w Lu-bawce – Rekultywacja składowisk odpadów komunalnych na cele przyrodnicze w Środkowosudeckim Regionie Gospodarki Odpadami
 • ZUK Pieszyce – Rozbudowa Zakładu Gospodarki Odpadami – Ekologicznego Centrum Odzysku w Bielawie

Opracowanie dokumentacji na zadania realizowane w latach 2014-2020

 • PWiK w Bolesławcu Sp. z o.o. – Poprawa gospodarki wodno-ściekowej w aglomeracji Lwówek Śląski – przygotowanie dokumentacji
 • Gmina Miejska Chojnów – Modernizacja oczyszczalni ścieków w Go-liszowie dla aglomeracji Chojnów – opracowanie dokumentacji projekt.
 • Gmina Jawor – Modernizacja gospodarki wodno-ściekowej na terenie aglomeracji jaworskiej
 • Wodociągi i Kanalizacja Sp. z o.o. w Dzierżoniowie – Opracowanie dokumentacji na realizację przedsięwzięcia pn. Uporządkowanie gospodarki wodno-ściekowej na terenie powiatu dzierżoniowskiego – etap II
 • Gmina Miejska Kamienna Góra – Przygotowanie dokumentacji w celu uporządkowania gospodarki wodno-ściekowej w Kamiennej Górze
 • Gmina Wisznia Mała – Opracowanie dokumentacji projektowych dla budowy sieci kanalizacji sanitarnej w miejscowościach ujętych w Aglomeracji Wrocław – Psary, Szymanów, Krzyżanowice
 • ZWiK Sp. z o.o. w Nowej Rudzie – Przygotowanie dokumentacji projektowej międzygminnej oczyszczalni ścieków w Ścinawce Dolnej oraz kanalizacji sanitarnej dla Miasta i Gminy Nowa Ruda
 • RPK Sp. z o.o. w Złotoryi – Modernizacja oczyszczalni ścieków i pompowni ścieków w Złotoryi, etap I przygotowanie dokumentacji
 • MPWiK S.A. we Wrocławiu – Docelowe rozwiązanie gospodarki ściekowej dla miasta Wrocławia – Etap przygotowawczy
 • LPWiK S.A. – Uporządkowanie gospodarki wodno-ściekowej w aglomeracji Legnica – etap II – opracowanie dokumentacji
 • Gmina Mieroszów – Opracowanie dokumentacji dla projektu pn. Uporządkowanie gospodarki wodno-ściekowej w aglomeracji Mieroszów
 • WK Sp z o.o. w Kłodzku – Uporządkowanie gospodarki wodno-ściekowej Kłodzka, etap I – przygotowanie dokumentacji projektowej
 • Gmina Jaworzyna Śląska – Przygotowanie dokumentacji projektowej na budowę kanalizacji dla wsi Pastuchów i Piotrowice Świdnickie w aglomeracji Żarów
 • „Hydrotech” Sp. z o.o. Nowogrodziec – Opracowanie dokumentacji na realizację przedsięwzięcia pn. Rozwiązanie gospodarki wodno-ściekowej w Gminie Nowogrodziec, etap II – m. Godzieszów, Czerna, Nowa Wieś, Zebrzydowa

Zadania obsługiwane przez NFOŚiGW:
Gospodarka wodno-ściekowa

 • PGK „Dolina Baryczy” Sp. z o.o. – Uporządkowanie gospodarki ściekowej w zlewni rzeki BaryczyZGO
 • MPWiK S.A. – Poprawa gospodarki wodno-ściekowej we Wrocławiu – etap III
 • MPWiK S.A. – Poprawa gospodarki wodno-ściekowej we Wrocławiu – etap V
 • PWiK „Wodnik” Sp. z o.o. w Jeleniej Górze – Uporządkowanie gospodarki wodno-ściekowej aglomeracji Jelenia Góra

Gospodarka odpadami

 • Gać Sp. z o.o. – System gospodarki odpadami Ślęża – Oława

Wideo