Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Z biznesowego hotelu prosto w przestworza

km
Dom Kosmonauty, jedyny hotel zbudowany na podobieństwo międzynarodowej stacji MIR, oferuje specjalne atrakcje dla wszystkich swoich gości i nie tylko.

Obecnie podróż samolotem jest najszybszą formą przemieszczania się, nie tylko na trasach międzynarodowych, ale także po Polsce. Ci, którzy często podróżują tym sposobem, szukają również dogodnego miejsca noclegowego. Najczęściej wybierają więc miejsca, które znajdują się blisko lotniska, ale równocześnie gwarantują łatwy dojazd do centrum miasta, gdzie odbywają się biznesowe spotkania. Hotel Dom Kosmonauty spełnia te warunki.
Hotel biznesowy znajduje się w dogodnym dla podróżujących samolotami punkcie Wrocławia. W odległości dwóch kilometrów znajduje się Port Lotniczy Wrocław, do którego dotrzeć można w kilka minut. Jeżeli wykupiliśmy nocleg w Domu Kosmonauty, mamy gwarantowany dojazd z lub na lotnisko, oraz miejsce parkingowe. Niedaleko przebiega także obwodnica autostradowa Wrocławia (A8, czyli łatwy dojazd z kierunków Kraków, Poznań czy Berlin), autostrada A4, a Stadion Miejski – ważny punkt na kulturalnej i imprezowej mapie Wrocławia – znajduje się niecałe 6 km od kompleksu hotelowo-wypoczynkowego.
Wśród atrakcji znajdujących się przy kompleksie przy ulicy Macieja Przybyły 22 znajdzie się wiele atrakcji – zarówno dla amatorów lotnictwa i podróży w kosmos, jak i dla tych, którzy nigdy wcześniej nie mieli styczności z tą dziedziną techniki. Dom Kosmonauty stał się już jednym z najważniejszych miejsc na lotniczej mapie Polski. Wszystkie atrakcje, które tu znajdziemy, są w większości niepowtarzalne i naprawdę warte zobaczenia.
Znajduje się tu symulator F-16 Fighting Falcon, kokpit odwzorowany z prawdziwej maszyny w skali 1:1. Dwumetrowy ekran, umieszczony przed naszymi oczami, oraz czujnik ruchów głowy zainstalowany w hełmie, pozwoli nam cieszyć się wrażeniem lotu prawdziwą maszyną. Wszystkie przełączniki, systemy sterowania oraz ekrany radaru są adekwatne do tych, które mamy w prawdziwym samolocie F-16 w wersji, którą obecnie wykorzystuje polska armia. Dodatkowo poznamy podstawy pilotażu i manewry bojowe dzięki instruktażowi od specjalisty. Cena jednej sesji to 50 złotych za 25 minut, a rezerwacji można dokonywać telefonicznie pod nr 515 387 693. Do tej pory z symulatora i instruktażu skorzystało ponad 1000 osób.
Jednak, w ramach specjalnej oferty promocyjnej, wszyscy goście korzystający z usług Domu Kosmonauty mają szansę na wygranie trzech darmowych wejściówek na lot symulatorem. Wśród wszystkich, którzy skorzystają z usług hotelu rozlosowana zostanie także nagroda w postaci jednorazowego noclegu dla dwojga w jednym z apartamentów kosmonauty lub astronauty. Apartamenty, sygnowane imieniem na przykład Walentyny Tierieszkowej, składają się z części sypialnej i salonu, wyposażone są w małżeńskie łóżko, telewizor LCD, bezpłatny internet oraz minibarek. Doba hotelowa w apartamencie to koszt 360 złotych (410 zł ze śniadaniem), ale przy odrobinie szczęścia tego luksusu możemy doświadczyć za darmo, chociaż przez jedną noc.
Na terenie kompleksu stoją także prawdziwe samoloty, które jeszcze w latach 80 zeszłego wieku wykonywały loty. Myśliwiec MiG-21, który stacjonował w Poznaniu wykonywał loty nad Wrocławiem. Tutaj można nie tylko oglądać tą maszynę z bliska, ale także skorzystać z okazji i zasiąść w jej kokpicie. Jest to jedno z niewielu miejsc w Polsce, gdzie można skorzystać z takiej okazji. Samoloty modelu MiG-21 znajdują się także w Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie, jak również w Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie. Ten konkretny model, który znajduje się obecnie przy hotelu, był głównym bohaterem wydarzeń z czerwca 1986 roku, gdy pilotujący go Marek Sękowski musiał dokonać awaryjnego lądowania podczas lotu nad Wrocławiem. Silnik maszyny zgasł nagle nad Oporowem, grożąc katastrofą, a wieża kontrolna wydała Sękowskiemu komendę „katapultuj się”. Ten jednak wykonał kolejną, tym razem udaną, próbę uruchomienia silnika, wyrównał lot nad ulicą Avicenny i bezpiecznie osadził maszynę na lotnisku Strachowice. Nie jest to jedyna historia związana z tym modelem. Inne można usłyszeć podczas wizyty w hotelu i specjalnego wykładu. Drugim samolotem jaki możemy tu obejrzeć, jest samolot szkolno-treningowy ISKRA, pierwsza polska konstrukcja lotnicza napędzana silnikiem odrzutowym.

W hotelu znajduje się także Wystawa Malarstwa Lotniczego autorstwa Waldemara Miszkurki, który udał się mieleckim „Antkiem" (AN-2) w podróż dookoła świata (od 22.07 do 21.10.1997r.- 89 dni) oraz Marcin Regulski, pasjonat lotnictwa oraz pilot samolotów akrobacyjnych. To on w Domu Kosmonauty prowadzi szkolenia pilotażu na symulatorze F-16 oraz prowadzi prelekcje dotyczące MiGa-21 i opowiada licznie przychodzącym gościom o pilotowaniu tej maszyny. Efektem jego starań względem artystycznej części oferty Domu Kosmonauty jest kilkadziesiąt obrazów oraz modeli samolotów i innych pojazdów lotniczych.
Hotel posiada także własny samolot pasażerski. To niewielki model M-20 Piper Seneca. Samolot wyposażony jest w pięć miejsc dla pasażerów. Przelot nad terenami Domu Kosmonauty dostępny jest dla gości hotelu, którzy po wysłuchaniu lotniczych historii i zobaczeniu modeli powietrznych maszyn w skali 1:32 zapragną w końcu znaleźć się w przestworzach. Rezerwację lotu najlepiej realizować poprzez stronę internetową www.hoteldomkosmonauty.pl. Znajdziemy tam potrzebne nam numery kontaktowe oraz adresy e-mail.
Ale kompleks przy ulicy Macieja Przybyły 22 to nie tylko Dom Kosmonauty i to, co się w nim znajduje. Poza rozległymi terenami zielonymi, które są świetnym miejscem spacerowym, znajduje się tu także Aleja Dębowa. Pierwsze sadzonki drzew wkopywał tu m.in. pierwszy polski kosmonauta Mirosław Hermaszewski oraz inni znani kosmonauci i astronauci. Hermaszewski, oraz inni ludzie przestworzy, byli też inspiracją do budowy Domu Kosmonauty w takim kształcie, w jakim możemy go podziwiać. Aleja Dębów powstała w rocznicę XXV-lecia lotu w kosmos pierwszego Polaka. To właśnie Mirosław Hermaszewski, wraz z kosmonautą Aleksiejem Leonowem oraz astronautami Jonem McBride i Scottem Parażyńskim, byli pierwszymi honorowymi gośćmi hotelu. W hotelu do chwili obecnej gościli również kosmonauci: Piotr Klimuk, Giennadij Striekałow, Georgi Iwanow, Bertalan Farkas, Dietrich Merbold, Walerij Kubasow, Aleksander Iwanczenkow, Boris Jegorow, Vladimir Remek.
Poza nowym budynkiem hotelu, który jako jedyny obiekt w Polsce został zbudowany na podobieństwo międzynarodowej Stacji Kosmicznej MIR, znajduje się tutaj również budynek starej cegielni, którą wybudowano na początku XX wieku. A w jego wnętrzu działa „odlotowa” restauracja Orle Gniazdo.
Orle Gniazdo jest utrzymane w podobnej, co reszta kompleksu, atmosferze. Znajdziemy tu nie tylko wystrój związany z lotnictwem, ale także pamiątkowe zdjęcia, modele samolotów oraz części prawdziwych maszyn, np. śmigło. Łączy się to z ceglanymi murami i piwnicznych charakterem lokalu. Smakosze na pewno znajdą tu coś dla siebie – w karcie dań dominuje tradycyjna kuchnia polska. Można dostać tu na przykład gęsty żurek podawany w chlebie, barszcz z kołdunami lub rosół, z dań głównych zasmakujemy w żeberkach z miodem, kotlecie devolay czy sznyclu wieprzowym. Nie może zabraknąć także pieczonych pierogów oraz słodkich deserów – lodów, naleśników oraz szarlotki. Przykładowo, za zestaw obiadowy dla jednej osoby – porcję rosołu, sznycel wieprzowy z frytkami i świeżą sałatką oraz szarlotkę na ciepło podawaną z lodami – zapłacimy 48 złotych.
Wegetarianie także znajdą tu coś dla siebie. Restauracja jest przystosowana do obsługi klientów niepełnosprawnych. Przy niej znajduje się również plac zabaw dla najmłodszych. W miesiącach letnich można zjeść obiad w plenerze. Grube mury starej cegielni gwarantują przyjemną atmosferę oraz tworzą klimat ciepła i przytulności.
Oddalona od centrum miasta restauracja stanowi dobre miejsce na niedzielny obiad w gronie rodzinnym. Restauracja czynna jest w godzinach od 12 do ostatniego klienta.Organizowane są tu spotkania czy imprezy rodzinne (śluby i chrzciny) oraz biesiady na świeżym powietrzu.
Zainteresowani noclegiem w hotelu bądź ofertą gastronomiczną Orlego Gniazda mogą znaleźć szczegóły oraz cennik na stronie internetowej www.hoteldomkosmonauty.pl. Pokój (do wyboru z jedno-, dwuosobowych oraz apartamentów) zarezerwować można nie tylko telefonicznie (pod numerem 71-354-47-47), ale także poprzez formularz na stronie internetowej. Kontakt możliwy jest także poprzez e-mail [email protected].
Hotel udostępnia cztery nowocześnie wyposażone sale konferencyjne na spotkania biznesowe, warsztaty i konferencje. Sale różnią się wielkością. Najmniejsza pomieści 10 osób, największa nawet do 120. Wszystkie wyposażone są w nowoczesny sprzęt: głośniki, rzutnik i ekran, flipchart oraz bezprzewodowy dostęp do internetu.
Przy hotelu znajduje się całodobowy monitorowany parking dla samochodów osobowych i ciężarowych oraz stacja paliw dla tych, którzy muszą szybko ruszyć w drogę. Koszt miejsca parkingowego to 10 złotych za dobę dla auta osobowego oraz 30 złotych dla ciężarowego. Podróżujący z lub na lotnisko mogą skorzystać z transportu. Koszt tej usługi to 10 złotych w jedną stronę dla gości hotelowych, a 20 złotych dla korzystających z parkingu do 7 dni.
Poza własnym autem (to chyba najwygodniejsza forma dojazdu) można dotrzeć do hotelu komunikacją miejską. W tamtych okolicach zatrzymują się autobus linii 406 (jadący tą trasą na wrocławskie lotnisko) oraz autobus 409. Z obu przystanków spacerkiem można dostać się do Domu Kosmonauty. Spokojna, zielona okolica, bliskie sąsiedztwo kilku zbiorników wodnych, dobra kuchnia oraz masa lotniczych atrakcji to wystarczająca nagroda dla spacerowiczów oraz rowerzystów. Kompleks przy ul. Macieja Przybyły jest ulubionym miejscem cyklistów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska