MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wywóz szamba we Wrocławiu będzie droższy. MPWiK podniosło ceny za oczyszczanie ścieków o 44 procent

Remigiusz Biały
MPWiK podniosło ceny za oczyszczanie ścieków o 44 proc.
MPWiK podniosło ceny za oczyszczanie ścieków o 44 proc. Janusz Wojtowicz/ Polska Presse
Oprócz podwyżek opłat za wodę i odbiór ścieków we Wrocławiu, więcej zapłacą także ci, którzy do miejskiej kanalizacji nie są podłączeni, a nieczystości gromadzą w przydomowych szambach. O ile wzrośnie opłata, którą MPWiK będzie pobierać od firm zajmującymi się opróżnieniem szamb? Przeczytajcie poniżej.

Odbiór jednego metra sześciennego ścieków przez oczyszczalnię ścieków od firm, które zajmują się opróżnianiem szamb wynosi 9,50 złotych. Od września MPWiK we Wrocławiu podnosi ją o 44 procent - do 13,68 złotych brutto za metr sześcienny nieczystości, który zostanie wypompowany z szambiarki.

Ile zapłaci przeciętny Kowalski?

Przeciętnej wielkości przydomowe szambo ma pojemność 10 metrów sześciennych. Dziś jednorazowe opróżnienie tego zbiornika to koszt pomiędzy 270 a 330 złotych. W tej cenie, oprócz kosztu wywozu nieczystości do oczyszczalni ścieków, który wynosi 95 złotych, są także koszty związane z paliwem, serwisowaniem sprzętu czy prowadzeniem firmy. Po podwyżce ceny koszt tej usługi może wzrosnąć o 41,80 złotych.

Firmy asenizacyjne prawdopodobnie przeniosą koszty na swoich klientów. Realnie, dla mieszkańców korzystających z ich usług, będzie się to wiązać z podwyżką opłaty za jednorazowe opróżnienie przydomowego szamba o 50 złotych, czyli do kwoty 400 zł lub więcej (maksymalnie 550 złotych - graniczną stawkę 55 zł za metr sześcienny nieczystości ustaliła uchwała Rady Miejskiej Wrocławia z 2022 roku).

Ile jest szamb we Wrocławiu?

- We Wrocławiu do skanalizowania pozostało około 2 procent powierzchni. To tereny peryferyjne, oddalone od głównej sieci, z niskim współczynnikiem koncentracji budynków. Wraz z rozwojem mieszkalnictwa i wzrostem liczby mieszkańców na peryferyjnych obszarach, podejmujemy kolejne działania w zakresie doprowadzenia sieci kanalizacji sanitarnej – mówi Martyna Bańcerek z MPWiK we Wrocławiu.

Przydomowych szamb we Wrocławiu, według urzędu miasta, obecnie jest koło 3 tysięcy. A korzystać z nich może nawet 10 tysięcy mieszkańców. To jednak będzie się zmieniać, bo sieć rur kanalizacyjnych jest sukcesywnie budowana na kolejnych ulicach i osiedlach we Wrocławiu.

Na tych osiedlach zrobią kanalizację

Plany MPWiK na najbliższy czas:

  • budowa kanalizacji na Kłokoczycach dla ponad 120 budynków, w których mieszka pół tysiąca osób. 
  • budowa kanalizacji na osiedlu Żerniki na ulicach: Rumiankowa, Osiniecka, Strachowicka, Objazdowa, Kardamonowa,
  • budowa sieci kanalizacyjnej na osiedlu Ratyń (etap III) w ulicach: Gromadzkiej, Szkolnej, Miodowej,
  • budowa kanalizacji sanitarnej na osiedlu Marszowice (etap III), ulice: Krzelowska, Małomicka i Łososiowicka.

***
Zobacz też:

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska