Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wystawa „Pamięć Polski” stanęła na pl. Wolności we Wrocławiu. To 4. edycja programu UNESCO [ZDJĘCIA]

Janusz Gajdamowicz
Janusz Gajdamowicz
Wystawa znajduje się w sąsiedztwie Narodowego Forum Muzyki
Wystawa znajduje się w sąsiedztwie Narodowego Forum Muzyki Janusz Gajdamowicz
Na wystawie „Pamięć Polski. Lista Krajowa Programu UNESCO Pamięć Świata – 4. edycja”, którą od czwartku (02.12) można zobaczyć na pl. Wolności we Wrocławiu, ukazane zostało 15 bezcennych obiektów dziedzictwa wpisanych w tym roku na Listę UNESCO. To unikalne dokumenty powstałe w okresie od średniowiecza do II wojny światowej, które wywarły znaczący wpływ na polskie dzieje i kulturę.

Uroczystego otwarcia i prezentacji wystawy złożonej z kilkunastu owalnych i podświetlanych brył ustawionych niemal na wprost wejścia do Narodowego Forum Muzyki przy udziale licznych gości dokonali: dr Janusz Gołaszewski, dyrektor Archiwum Państwowego we Wrocławiu, dr Adolf Juzwenko, dyrektor Zakładu Narodowego im. Ossolińskich oraz dr Agata Janiak, kustosz Działu Rękopisów ZniO. - Podczas pożogi spowodowanej II wojną Światową: muzea, biblioteki, galerie sztuki i archiwa legły w gruzach. Wiele bezcennych dóbr kultury zostało wówczas rozkradzionych, rozszabrowanych, a przede wszystkim zniszczonych i spalonych. Dlatego społeczność międzynarodowa pomna tych traumatycznych doświadczeń, podjęła działania dla możliwego zabezpieczenia i uratowania od zniszczenia czy rozproszenia, tych wszystkich dóbr kultury, które się zachowały. Chciano je też otoczyć opieką i troską oraz udostępnić społeczeństwu, aby poprzez większe zainteresowanie zwiększyła się troska o nie, a poprzez programy finansowe odpowiednio zabezpieczyć – mówił na wstępie dr Gołaszewski.

Podczas tegorocznej edycji Programu „Pamięć Polski” na listę krajową wpisano 15 bezcennych obiektów dziedzictwa, a wśród nich doceniono aż dwa znajdujące się we wrocławskich zbiorach. Pierwszy z nich obejmuje spuściznę Juliusza Słowackiego z zasobu Zakładu Narodowego im. Ossolińskich we Wrocławiu. - Fantazy, Mazepa, Król-Duch, czy Album rysunkowe z podróży na Wschód to jedynie wybrane tytuły spośród licznych utworów dramatycznych, lirycznych, czy pism filozoficznych i politycznych pisarza, którymi Ossolineum może się szczycić. Mamy też w naszych zbiorach kolekcje innych wielkich polskich romantyków, a recepcja tych dzieł pozwoliła Polakom przetrwać niewolę zaborów i być sobą. Dlatego zapraszamy na tę wystawę i zależy nam aby współcześni mieszkańcy miasta wiedzieli czym jest Polska, czym jest Wrocław i kim są wrocławianie – mówi nam dr Adolf Juzwenko.

Kolejny wrocławski wkład w prezentowaną kolekcję to średniowieczne rotulusy z klasztoru premonstratensów na Ołbinie we Wrocławiu, z których najstarszy datuje się na ponad 750 lat, a najdłuższy ma długość 34 m i stanowi jeden z najdłuższych rotulusów zachowanych w Europie. Rotolusy pochodzą z zasobu Archiwum Państwowego we Wrocławiu.

Na wystawie można podziwiać także m.in.: - dokument Przemysła II z 1295 roku z zasobu Archiwum Diecezjalnego w Pelplinie z pieczęcią, która dała początek herbowi Państwa Polskiego; wyjątkową kolekcję utworów Fryderyka Chopina z zasobu Biblioteki Jagiellońskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego; kolekcję płyt gramofonowych Polskiego Radia z września 1939 roku z zasobu Archiwum Polskiego Radia S.A. czy też dokument króla Kazimierza Wielkiego dla biskupa ormiańskiego Grzegorza we Lwowie z 1367 roku z zasobu Archiwum Głównego Akt Dawnych, będący kamieniem milowym w trwającej ponad 750 lat obecności osadnictwa ormiańskiego w Polsce.

Wystawę będzie można oglądać do 9 stycznia 2022 r.

ZOBACZ TEŻ:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska