Wyspa Kos – słoneczne i bezpieczne wakacje w Grecji

Materiał informacyjny TUI
Śródziemnomorska wyspa Kos, słynąca z jednych z najpiękniejszych plaż w całej Grecji i kusząca doskonałym jedzeniem oraz uroczymi, malowniczymi miasteczkami, jest świetnym miejscem na wakacyjny wyjazd. Poznaj z nami najciekawsze atrakcje wyspy oraz dowiedz się, jakich standardów bezpieczeństwa możesz oczekiwać od najlepszych biur podróży. A wszystko po to, byś mógł oddać się błogiemu lenistwu, bez obaw o bezpieczeństwo podczas urlopu.

Wyspa Kos – Grecja w pigułce

Mimo niewielkiej powierzchni, wyspa Kos oferuje turystom wiele różnorodnych atrakcji: od antycznych ruin i urokliwych, portowych miasteczek, po kluby nocne i dyskoteki. Dzięki temu będzie świetnym miejscem na wypoczynek, zarówno dla osób preferujących aktywne spędzanie wolnego czasu, jak i dla tych poszukujących spokoju i odpoczynku.

Co zwiedzić na Kos?

Miłośnicy zwiedzania mogą zachwycić się mnogością zabytków z różnych epok, w tym budowli z czasów rzymskich i helleńskich. W głównym mieście wyspy – Kos - warto zobaczyć fragmenty starożytnych murów obronnych, zrekonstruowany dom z III w. – Casa Romana, muzeum archeologiczne oraz Platan Hipokratesa. Nieopodal miasta znajduje się również trzypoziomowy kompleks Asklepiejon z III wieku p.n.e. – miejsce, z którego prawdopodobnie pochodził Hipokrates. Zobaczymy tam m.in. ruiny dwóch świątyń, łaźnie oraz święte źródło.

W niewielkiej miejscowości Kefalos, położonej na zachodnim krańcu wyspy, znajdziemy ruiny starożytnego teatru, dawną twierdzę oraz pozostałości bizantyjskiego kościoła. Warto odwiedzić również jaskinię Aspri Petra, którą zamieszkiwali ludzie już w neolicie.
Jeśli zależy Ci na wykonaniu pięknych zdjęć w trakcie wakacji na Kos, odwiedź miasteczko Antimachia – to tam zlokalizowany jest charakterystyczny, grecki wiatrak, do którego przybywają rzesze turystów, a także opuszczoną wioskę Palio Pyli z zachowanymi niezamieszkałymi domostwami. Dotrzesz z niej do punktu widokowego, z którego rozciągają się przepiękne widoki na ruiny zamku oraz wybrzeże.

Popularną atrakcją są także rejsy statkami na inne greckie wyspy, np. Rodos, Kalymnos, Pserimos, Nissiros czy Leros oraz do położonego niedaleko tureckiego miasta Bodrum.

Nocne życie i słodkie lenistwo

Jeśli jesteś fanem imprez do białego rana, zdecydowanie powinieneś odwiedzić dawną wioskę rybacką Kardamenę, będącą obecnie rozrywkowym centrum greckiej wyspy Kos. To tam zlokalizowanych jest najwięcej barów, dyskotek i klubów nocnych, a także urokliwy port. Mnogość hoteli z ofertą All Inclusive, nadmorska promenada oraz piękne plaże sprawiają, że to miasteczko spełni wszelkie oczekiwania osób poszukujących połączenia całodziennego plażowania i nocnych rozrywek. Oprócz Kardameny, nocnym życiem tętni także miasto Kos – tam znajdują się najlepsze kluby na wyspie oraz odbywają się liczne imprezy.

Plaże na Kos

Plaże znajdują się na niemal 70% wybrzeża Kos. Uważane są za jedne z najładniejszych w całym kraju – są szerokie, długie i piaszczyste. Najsłynniejsze z nich – Lagada Beach, Camel Beach i Paradise Beach zlokalizowane są w południowo-zachodniej części wyspy. Wiele plaż posiada niezbędną infrastrukturę: leżaki, parasole, przebieralnie oraz bary, co dodatkowo podnosi komfort odpoczynku.

Na wyspie znajdziemy również wyjątkowo ciekawą atrakcję – Termy Embros, czyli darmowe, gorące źródło wulkaniczne, którego temperatura oscyluje w granicach 40oC. Jego bogate w siarkę wody mają działanie lecznicze. Znajduje się tuż przy plaży, dlatego po gorącej kąpieli można szybko ochłodzić się w morskiej wodzie.

Aktywny wypoczynek

Na Kos nie brakuje także miejsc stworzonych z myślą o fanach aktywnego wypoczynku: aquaparków, kortów tenisowych czy boisk do siatkówki, zlokalizowanych w pobliżu hoteli. Takie obiekty będą doskonałym miejscem na rodzinne wakacje, oferując atrakcje dla wszystkich członków rodziny, niezależnie od wieku.

Nieopodal miejscowości Mastichari, znajduje się jeden z największych w Grecji parków wodnych – Lido, o powierzchni 75 tys. m2, w którym każdy miłośnik wodnego szaleństwa znajdzie coś dla siebie. Na uwagę zasługuje też hotel Blue Lagoon Resort z własnym aquaparkiem, SPA, klubem dla dzieci, minogolfem, boiskami sportowymi oraz zorganizowanymi zajęciami fitness.
Idealnym miejscem do uprawiania sportów wodnych jest miejscowość Tigaki. Lazurowe, krystalicznie czyste wody sprzyjają nurkowaniu, żeglarstwu a także świetnie nadają się do windsurfingu.

Transport i komunikacja na wyspie Kos

Z uwagi na położenie na Morzu Egejskim, na wyspę Kos najłatwiej dostaniemy się samolotem - właśnie taka opcja transportu jest oferowana w przypadku wycieczek z biurem podróży TUI. Lot z Polski, zależnie od wybranego lotniska trwa ok. 2,5-3 godzin. Transfer z lotniska do hotelu i z powrotem, a także przejazdy w ramach wycieczek fakultatywnych odbywają się zazwyczaj autobusami.

Jeśli postanowimy zwiedzać wyspę na własną rękę, możemy skorzystać z ofert wypożyczalni samochodów lub postawić na komunikację zbiorową, np. autobusy liniowe.

Masowe sposoby komunikacji w dobie pandemii koronawirusa mogą budzić obawy o bezpieczeństwo epidemiologiczne, głównie za sprawą przebywania w większym skupisku ludzi przez dłuższy czas.

Na szczęście, biuro podróży TUI dokłada wszelkich niezbędnych starań, by zagwarantować bezpieczeństwo swoim klientom, ściśle stosując się do rekomendacji m.in. WHO oraz Europejskiego Centrum Kontroli Chorób. Poznaj najwyższe standardy bezpieczeństwa i higieny TUI i dowiedz się, w jaki sposób zapewnimy Ci spokojny, beztroski i komfortowy wypoczynek.

Jakich gwarancji bezpieczeństwa możemy się spodziewać w trakcie podróży?

  • Znacznie większa częstotliwość dezynfekcji i sprzątania;
  • obowiązek zakrywania nosa i ust maseczką w trakcie lotu oraz pobytu na lotnisku;
  • dbałość o zachowanie dystansu społecznego np. przy kontroli paszportowej czy odbiorze bagażu, każdorazowy pomiar temperatury;
  • wchodzenie i opuszczanie pokładu samolotu w małych grupach, zapobiegające tworzeniu się kolejek;
  • filtrowane, czyste powietrze na pokładzie samolotu;
  • w przypadku lotów z mniejszą ilością pasażerów, przydzielanie miejsc z zachowaniem bezpiecznych odległości.

Grecja Kos – warunki wjazdu w trakcie pandemii COVID-19

W tej chwili na teren Grecji, a więc także i na wyspę Kos, można wjechać za okazaniem negatywnego testu na COVID-19. Test antygenowy powinien być wykonany na 48 godzin przed przekroczeniem granicy, a test RT-PCR – na 72 godziny przed podróżą. Z konieczności wykonywania testu zwolnione są osoby zaszczepione oraz ozdrowieńcy, posiadający Unijny Certyfikat Covid, czyli tzw. paszport szczepionkowy. Testu nie muszą także wykonywać dzieci poniżej 12 roku życia.

Obecna sytuacja epidemiologiczna jest bardzo dynamiczna i warunki przekroczenia granicy poszczególnych państw mogą ulec zmianie w ciągu zaledwie kilku dni. Pomocne będą tutaj aktualizowane na bieżąco, rozbudowane rekomendacje Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Przed odwiedzeniem wyspy Kos należy także wypełnić szereg formularzy, jak np. deklaracja zdrowia czy karta lokalizacji pasażera. Wykaz wszystkich niezbędnych dokumentów oraz aktualizowane na bieżąco warunki wjazdu do poszczególnych państw znajdziesz tutaj.

Bezpieczne wakacje na Kos – na co zwrócić uwagę

Przed rozpoczęciem urlopu, warto stworzyć sobie listę atrakcji lub zabytków, które chcielibyśmy odwiedzić. Takie rozwiązanie sprawi, że łatwiej będzie nam zaplanować czas spędzony na wyspie i dopasować się do np. terminów wycieczek fakultatywnych oferowanych przez biuro podróży.

Dobrą praktyką jest także wyszukanie informacji o językach, w których zdołamy porozumieć się na wyspie Kos czy strefie czasowej. Wszystkie te praktyczne porady oraz opis miejsc wartych odwiedzenia znajdziesz w przygotowanym przez nas przewodniku po wyspie Kos.

Wybierając swoją wymarzoną wycieczkę na Kos z biurem podróży, powierzamy mu odpowiedzialność za nasz komfortowy, bezpieczny i niezapomniany wypoczynek. Dlatego warto postawić na renomowaną firmę z bogatym doświadczeniem. Zaletą podróżowania z doświadczonym touroperatorem jest także fakt, iż pracownicy biura, obecni na miejscu, są na bieżąco z lokalnymi wytycznymi i zasadami, dlatego będą w stanie pokierować nas i udzielić informacji i porad, by nasz pobyt był w pełni bezpieczny i beztroski.

Ubezpieczenie

Choć wakacje kojarzą nam się z wypoczynkiem i spokojnym, beztroskim czasem, to niekiedy zdarzają się losowe sytuacje, które mogą nam tę beztroskę popsuć. Dlatego, przed każdym wyjazdem, nawet jeśli nie planujemy uprawiać sportów czy spędzać aktywnie czasu, warto wykupić ubezpieczenie podróżne. W porównaniu do kosztu całej wycieczki jest to niewielka kwota, która da nam jednak znaczny komfort i spokojną głowę w trakcie urlopu. Ubezpieczenie może się okazać ważnym elementem podróżowania w trakcie pandemii – najlepsze polisy rekomendowane przez TUI obejmują także ochronę w zakresie Covid-19.

Dodaj ogłoszenie