Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wysokie krawężnik i schody w tramwaju - Wrocław stwarza bariery (ZDJĘCIA)

Bartosz Józefiak
Biblioteka na ul. Roosevelta bez pochylni i poręczy przy schodach
Biblioteka na ul. Roosevelta bez pochylni i poręczy przy schodach Marta Dućko
Usiedli na wózkach inwalidzkich, chwycili kule lub obciążniki zwiększające ciężar rąk i nóg, a także zatyczki do uszu czy opaski na oczy - dzięki temu wszystkiemu wczuli się w sytuację osób starszych i niepełnosprawnych. Studenci wrocławskiego Uniwersytetu Przyrodniczego sprawdzili, jakie trudności czekają na osoby starsze i niepełnosprawne na Nadodrzu. Jak się okazuje Wrocław jest bardzo nieprzyjazny dla osób z ułomnościami.

Spacer studentów pokazał, jak bardzo ta Nadodrze jest nieprzyjazne dla osób z ułomnościami. Zresztą nie tylko ta dzielnica - podobnego zdania są seniorzy mieszkający w innych częściach miasta.

Studenci kierunku architektura krajobrazu wykonali swe badania w ramach zajęć dydaktycznych, we współpracy z Infopunktem Nadodrze. Ujawnili wiele barier dla seniorów - chociażby przystanek przy skrzyżowaniu ul. Drobnera i ul. Dubois. Wąska wysepka utrudnia wyjście z tramwaju osobom o kulach czy na wózku inwalidzkim.

- Starsi mieszkańcy specjalnie jadą aż do dworca Nadodrze, by móc swobodnie wysiąść z tramwaju - komentuje dr inż. Hanna Marszałek, która prowadzi zajęcia ze studentami. Barierą są też wysokie krawężniki i szczeliny w studzienkach ściekowych przy Jedności Narodowej. Uciążliwe mogą być stopnie do sklepów - np. do tego ze sprzętem rehabilitacyjnym przy ul. Pobożnego. Nawet do miejskich gmachów, jak biblioteka przy ul. Roosevelta, dostępu bronią potężne schody.

- Taki spacer otwiera oczy. Zaczyna się dostrzegać rzeczy, na które wcześniej nie zwracało się uwagi. Przekonałam się, z jak wieloma problemami muszą zmierzyć się starsze osoby - opowiada Katarzyna Kuczyńska, jedna ze studentek.
- W podobny sposób badałam także inne dzielnice Wrocławia. Przestrzeń miejska jest słabo przystosowana do potrzeb osób starszych i niepełnosprawnych - mówi dr Marszałek.

Jej opinię potwierdzają pytani przez nas seniorzy. Jako główny problem wskazują najczęściej wysokie stopnie w tramwajach.
- Tam, gdzie zbudowano wysepki, jest łatwiej. Ale już z przystanku przy Renomie nie mam szans wsiąść do tramwaju - opowiada wrocławianka Elfryda Chalecka.

Stopnie przy przejściu Świdnickim stanowią problem nawet dla młodych osób. Dla seniorów są prawdziwym wyzwaniem.
- Poręcz przy ścianie niewiele ułatwia wejście - tłumaczy Natalia Rakowska.
Starsze osoby z niecierpliwością czekają na naprawę windy przy rondzie Reagana.

- Schody tutaj są bardzo strome - żali się Katarzyna Sobczak.
Studenci Uniwersytetu Przyrodniczego będą badać Nadodrze jeszcze przez trzy kolejne wtorki. Efektem ich pracy będzie mapa barier dzielnicy, którą opublikuje w internecie Infopunkt Nadodrze.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska