Wyścigi konne. Kłusaki powalczą o prymat na Partynicach

  Wyścigi konne. Kłusaki powalczą o prymat na Partynicach

  Piotr Pękala, W

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  W niedzielę, 25 sierpnia, rozegrana zostanie najważniejsza gonitwa sezonu dla kłusaków francuskich – Nagroda Cheval Français. Ścigać się w niej będą konie, które w 2013 r. wygrały sumę nagród 10.000 zł i więcej.
  W niedzielę znów się widzimy na Partynicach.

  W niedzielę znów się widzimy na Partynicach. ©Paweł Relikowski

  Mimo kilku tegorocznych wpadek faworytką powinna być Nitisa Josselyn, najlepszy kłusak francuski w Polsce kilku ostatnich lat. Sezon rozpoczęła znakomicie, odnosząc trzy pewne zwycięstwa z rzędu, po pechowym drugim miejscu w pierwszym starcie. Potem jednak coś się zacięło, przydarzyła się jedna dyskwalifikacja, druga, trzecia. Zdarzało się jej również przegrać wyścig. Mimo to wciąż ma świetną skuteczność – pięć zwycięstw na 10 startów.


  Nitisa Josselyn nie będzie miała jednak łatwego zadania, bo rywalki są równie mocne. Dwa razy w tym sezonie zwyciężała Super Morainville: w lipcu w Sopocie i ostatnio na Służewcu i widać, że jej forma rośnie, jako że we wcześniejszych startach zajmowała seryjnie drugie miejsce. Cztery wygrane gonitwy od początku sezonu, trzy drugie miejsca i dwa trzecie to bilans Tribal Dance. Po trzy zwycięstwa w tym roku odniosły Saveur d’Anjou i Quana de Bourgogne, a po jednym – Qualida Pat i Pepite Gede. Przy tak wyrównanej stawce o sukcesie lub porażce mogą decydować szczegóły: dobry lub zły start, pozycja w stawce przy wyjściu na ostatnią prostą, uniknięcie zagalopowania w ferworze walki na finiszu.

  Trzyletnie araby I grupy spotkają się w Memoriale prof. Andrzeja Modrakowskiego poświęconym pamięci lekarza weterynarii, który przez ponad 50 lat opiekował się wyścigowymi rumakami na Partynicach. W stawce koni zgłoszonych do tej gonitwy znalazły się cztery klacze i trzy ogiery. Faworytem wydaje się być From Forest, pozostający na Partynicach w cieniu El Muszira z tej samej stajni, z którym przegrał gonitwę I grupy. Start na Służewcu przyniósł mu piąte miejsce w stawce ośmiu koni. W świetnej formie jest Wieża Baśni, która po drugim miejscu w debiucie w ostatnią niedzielę czerwca, kiedy nieznacznie uległa Perysowi, dwa tygodnie temu łatwo pokonała 12 rywali. Wardez zanim odniósł zwycięstwo, był w debiucie drugi za El Muszirem, a przed From Forest. Olek, Eufrazja i Paskala w tej właśnie kolejności finiszowały we wspomnianej gonitwie I grupy, wygranej przez El Muszira. Foggoria po drugim miejscu we Wrocławiu za Paskalą, zwyciężyła w Sopocie.

  Program wyścigowej niedzieli na Partynicach uzupełniają trzy gonitwy z udziałem arabskich trzylatków II grupy oraz dwa wyścigi dla kłusaków francuskich.

  Początek: godz. 14.15, wstęp wolny.

  Czytaj treści premium w Gazecie Wrocławskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecane

  Wideo